Ekonomik Takvim: Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

ekonomik takvim bu hafta takip edilecek 5 onemli gelisme

Ekonomik Takvim Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme yaşanacak ülkemizde ve dış dünyada yaşanacak ekonomi ile ilgili önemli haberlerin yer aldığı haberimiz.

Cuma günü yayınlanan beklenilmeyen iş raporu sonrasında önümüzdeki hafta boyuna yatırım yapanların ilgisi Amerika ülkesinin enflasyon rakamlarına dönecek. Artan enflasyon baskılarına dair işaretler, Fed’in para siyasetini sıkılaştırmaya ne vakit başlayabileceğine dair tartışmaları yineleme alevlendirebilir. Fed’den pek çok ad konuşma yapacak ve açıklamalar ise yakından izlenecek gibi görünüyor. Enerji yatırımcıları, fidye yazılımı saldırısından sonra ABD’nin en büyük fuel-oil boru hattının kapatılmasını dahi yakından takip edecek. Değer ve büyüme payları arasındaki şiddetli çekişme devam edecek gibi gözüküyor. Kazanç devresi azıcık azıcık sona yaklaşıyor. İngiltere ilk çeyrek GSYH rakamlarını paylaşacak.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Enflasyon korkuları

ABD’nin ekonomi takviminde Çarşamba günü Nisan ayına ilişkin TÜFE rakamları olacak. Yatırımcılar, çoğalan bedel baskılarının Fed’in maddi desteği geri çekmeye başlamasına yol açabileceğinden endişeleniyor.

Enflasyon artarken Fed politikacıları, bu yükselişin geçici faktörlerden kaynaklandığını yineleme yineleme belirtti.

Önümüzdeki hafta enflasyon rakamlarını göreceğiz. Cuma günkü bilgilere göre ekonomide sadece 266.000 iş olanağı doğmasıyla ABD iş büyümesi geçen ay büyük düşüş yaşadı. Beklentiler 978.000 artım yönündeydi. Sürpriz bir şekilde cılız gelen bilgiler, bu sene Fed’in teşvik tedbirlerini azaltmaya başlayabileceğine dair birtakım yatırımcı beklentilerine yönelik şüpheleri artırdı.

Perşembe günü ÜFE paylaşılacak ve Cuma günü perakende satım verilerini elde edeceğiz. Mart ayı boyunca artan perakende satışı, teşvik çekleri ile desteklenmişti ve bu etkinin Nisan ayına dahi taşmış olması bekleniyor.

2. Boru hattının kapatılması

ABD’nin üst seviye yakacak boru hattı operatörü Colonial Pipeline, Cuma günü uğradığı bir siber hücum sonrasında ne vakit açılacağına dair bir şey söylemeden bütün ağını kapattı.

Colonial, Doğu Kıyısı için benzinin anne kaynağı ve ABD’nin en büyük havalimanları için de hizmet ediyor. Yaşanan olaylar, Amerika devletinin enerji altyapısının siber saldırılara karşı ne kadar kırılgan olduğunu gösterdi.

Ağda devam eden bir kesinti, yazın gezi sezonu evvel fuel-oil pompalarında bedel artışlarına niçin olur. Salgın kısıtlamaları gevşetilirken bu vaziyet ABD’li tüketicilere ve ekonomiye vuruş vurabilir.

Kesinti ayrıyeten Körfez Kıyısındaki petrol rafinerilerini de etkileyebilir – dağıtım düzeneğinin kısmen offline olduğundan ötürü rafineriler çiğ petrol işlemeyi azaltabilir.

3. Fed konuşmaları

Hammaddeden gayrimenkule kadar her şeyin fiyatında artım yaşanması ile birtakım yatırımcılar Fed’in, hükümetin büyük ekonomik teşvik programlarının neticesi olarak yaşanan enflasyonun geçici olacağına dair güvencesine şüpheyle yaklaşıyor.

Fed’den pekçok şahıs önümüzdeki günlerde konuşma yapacak. Bu isimler arasında Çarşamba günü enflasyon bilgileri yayınlandıktan kısa bir süre sonra Başkan Yardımcısı Richard Clarida var.

Diğer isimler arasında şayet Fed Yöneticisi Lael Brainard, Chicago Fed Başkanı Charles Evans, San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, New York Fed Başkanı John Williams ve Dallas Fed Başkanı Rob Kaplan var.

4. Hisse senetlerinde şiddetli çatışma

Hayal kırıklığı yaratan iş raporu sonrasında Cuma günü birtakım teknoloji payları dayanak görürken bazı portföy yöneticileri, büyük teknoloji şirketlerinden birçoğunun paylaştığı çekici sonuçların, sektörde büyük bahisler yapmaya devam etmek için yetmediğini söylüyor.

Bunun tersine bu fon yöneticileri, ekonomik toparlanmanın daha uzun süreceği ve beklenenden daha aşamalı olacağı beklentisi içerisinde servetleri ekonomik koşullara sıkı sıkıya bağımlı olan kıymet ve döngüsel hisselere yönelmeye devam ettiklerini söylüyor.

Eğilimi devam edecek gibi gözüküyor ve yatırımcılar dahi Disney, Marriott, AirBnB ve Tyson Foods gibi isimlerin neticelerini izlemeye devam edecek. Beklenenden daha büyük kârların paylaşıldığı ilk çeyrek sezonu sona yaklaşıyor.

5. İngiltere’nin GSYH verisi

İngiltere Çarşamba günü ilk çeyrek GSYH verilerini paylaşacak ve salgından çıkışın devam ettiğini doğrulaması bekleniyor.

Tüm devir için büyümenin küçülmüş olduğu beklense de aşı dağıtımının kısıtlamaların gevşetilmesine zemin hazırlaması ile Mart ayı rakamları büyük bir artım gösterebilir.

Geçen hafta İngiltere Bankası, beklenenden üç ay evvela, yani 2021’in son çeyreğinde ekonominin pandemi evveline dönük olacağını ifade etti ve 2021 için büyüme tahminini, Şubat ayındaki %5,0’dan %7,25’e çıkardı.

Bu, 1941 yılından beti görülen en süratli senelik büyüme olacak fakat 2020 senesinde 300 senenin en düşük civarında yaşanan %9,8’lik küçülmenin sonrasında yaşanmış olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap