• ALTIN (TL/GR)
  443,52
  % 1,39
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4921
  % 1,75
 • € EURO
  9,0794
  % 1,18
 • £ POUND
  10,1992
  % 0,98
 • ¥ YUAN
  1,1593
  % 1,95
 • РУБ RUBLE
  0,1018
  % 1,17
 • BITCOIN/TL
  278869,205
  % -4,16
 • BIST 100
  1.520,43
  % -1,69

EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır?

EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır?

İnternet Bankacığı içerisinde para göndermede genelde aracılığı ile yapılır. Peki Nasıl Yapılır-İnternet üzerinden gerçekleştirilen ya da şube üzerinden yapılan eft işlemleri iptal yapılabilir mi? EFT geri çekmek istendiğinde nasıl yapılır, Yanlış EFT yaptığımda neler yapmam gerekiyor?
Yanlış EFT Geri Çekme
İnternet Bankacılığını çok kullanan kullanıcılar internet veya mobil uygulamadan yaptığı EFT havale işlemlerinden istemeden yanlışlık yapabilir, ya da gerçekleştirdiği ödemeyi tekrar geri çekmek isteyebilir bunu nasıl yapılacağı ile alakalı tüketiciler bilgi sahibi olmayabilir, şubeden veya telefon bankacılığından yapılan eft havale işlemlerinde müşteri temsilcisi bilgileri doğrulattığı için yapılabiliyor. Ancak internet işlemlerinde yapılan EFT’lerin yanlış olması durumunda verdiğiniz isim veya soy ad yanlış yazılmış ise EFT otomatik olarak hesabınıza iade edilir. Diğer taraftan havale işlemlerinde işlem bu şekilde olmamaktadır.
Havale işlemlerinde iban veya hesap numarasını girdiğiniz kişinin kimlik bilgileri yani adı soyadı bir sonraki işlemde karşınıza geldiği için, ve sizden onay isteniyor, eğer isim doğru ise onaylama yapıyorsunuz. Bunun dışında yanlış isim olması durumunda ve sizin onaylamanız halinde havale hemen karşı hesaba gidilebilir.
EFT Geri Çekme Nasıl Yapılır?
EFT Geri çekme, yani eft işlemlerini doğru yaptığınız halde EFT geri çekmek istiyorsanız bankanızın müşteri hizmetlerini iletişime geçerek eft geri çekmek istediğinizi, eft’nin yanlış yapıldığını nedeniyle açıklama yapılır. Müşteri hizmetleri oluşan bu sorunu durum kaydını alır, ve karşı bankaya EFT giden bankaya hemen bildirir, karşıda ki banka da paranın gittiği hesap sahibine ulaşır şayet hesap sahibi de böyle bir eft beklemediğini bildirmesi halinde para gönderim yapan müşterinin hesabına iade edilir. Fakat böyle bir durum yaşandığında durumda yine karşı kişinin hesabına giden parayı almanın tek yolu karşı kişinin rızası ile olunabilir. Bunun dışında herhangi bir yanlışlık olmamışsa banka aracılığı tahsil etmeniz EFT’yi geri çekme imkansız olacaktır. Sizin karşı da ki kişi ile direk iletişim kurmanız ve iade istemeniz durumunda olur. Havale geri çekme de aynı prosedür işler.
dışında yaptığınız EFT işlemlerinizi EFT saati başlamadan önce hesabınızdan iptal edebilirsiniz.