Yazarlık birçoğumuzun hayallerindeki hobi ya da meslek olabilir. Bu işten para kazanmanız ve hatta çok kolay bir şekilde bunu başarabileceğinizi söylersek muhtemelen heyecan duyarsınız. İnternetten para kazanma konusunda belki de sizin için pasif gelir yöntemleri içinde en iyisi olabilir.

Peki Nasıl Kitap Yazabiliriz?

Sizin bu noktada yazacağınız bir E-Kitap olacaktır. E-Kitap olacağı için eğer bu işten kazanç elde etmek istiyorsanız yazacağınız kitabın türü bir roman, şiir ya da benzeri bir şey olmamalı. Çünkü insanlar roman, şiir veya benzeri bir kitabı okumak için E-Kitaba para vermek istemeyecektir. Bunu okuyan kitle genelde elinde sayfaları hissederek okumayı tercih eden kitledir.

Sizin yazacağınız e-kitabın türü mesleki bilgi, bir konudaki tecrübeleriniz, insanlara değerli bilgiler sunacak alanlar ve onlara etki edecek bir kılavuz niteliğinde olmalıdır.

Kendinizi müşterinizin yerine koyun, bir sorununuz üzerine nasıl çözeceğinizi anlatan bir e-kitap satılıyor ve içerisinde adım adım detaylıca bu sorunu nasıl çözeceğiniz anlatılmış. Satın alıp öğrenmek istemez miydiniz? Bu noktada kitabın e-kitap olması çok da önemli olmayacaktır.

Ya da bir şey hedefliyorsunuz. Hedeflediğiniz şeyi elde etmenizi sağlayacak tüm bilgi ve tecrübeleri detaylıca içerisinde adım adım anlatan bir e-kitaba rastladınız. Bu e-kitabı satın almak için kredi kartınıza elinizin uzandığını düşünebilirsiniz.

İşte bu noktada yazacağınız kitabın türü ve konusunu bu şekilde belirleyebilirsiniz.

Yazmaya Başlayın

Bilgisayarınızda hemen bir Word dosyası oluşturarak kitabınızı yavaş yavaş yazmaya başlayın. Bir oturuşta kitabı tamamlamanız gerekmiyor. Kendinize günde 3 saat ayırarak kitap yazabilirsiniz. Bu sayede en geç 1-2 hafta içinde kitabınızı tamamlamış olacak ve satış aşamasına geçebileceksiniz.

Word dosyası kullanmayı bilmiyorsanız temel bilgileri öğrenmek için YouTube’a girebilirsiniz. Word dersleri yazdığınızda izleyeceğiniz 2-3 derslik videolar sizin için yeterli olacaktır. Kitabınızı yazarken insanlara olabildiğince o konuda ödedikleri paranın karşılığını verebilecek bilgilerle doldurun.

Kitabınızı PDF olarak kaydedin. Şimdi kaydettiğiniz bu pdf dosyası satılmaya hazır vaziyette.

Satmaya Başlayın

Kitabın satış aşaması düzeyine geçtiğinize göre ihtiyacınız olan bir kapak tasarımına ihtiyacınız var. Photoshop kullanmayı bilmiyorsanız endişelenmeyin. Google’a ücretsiz kitap kapağı tasarla yazdığınız zaman karşınıza internet üzerinde dilediğinizce kitap kapağı tasarlamanızı sağlayacak siteler çıkacaktır. Örneğin Canva adlı siteyi kullanabilirsiniz.

Kapağınızı da yaptıktan sonra kitabınızın tanıtımını bu kapak fotoğrafıyla yapacaksınız.

Facebook gruplarında, İnstagram sayfanızda ve diğer sosyal medya hesaplarınızda kitabınızın kapağını paylaşın açıklamasına ise kitabın konusunu, insanların bu kitabı neden almak isteyeceğini anlatın.

Hashtag kullanmayı ise ihmal etmeyin. Bu sayede sizde ekli olmayan ve sizi takip etmeyen insanlar da kullandığınız hashtaglerle ilgili arama yaptıklarında sizin kitabınızı keşfedeceklerdir. Örneğin #ekitap gibi hashtagler kullanabilirsiniz.

Google play’de yayınlayabilirsiniz. Google Playde kitap yayınlamak sizin herhangi bir satış çalışması yapmadan kitabınızı satabilmenizi sağlar. Publish Google Play Book yazdığınızda karşınıza çıkan play store’un kitap yayınlama sitesine girebilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz onaylandığında size mail göndereceklerdir. Ardından publish play store sitesine girip kullanıcı panelinizden rahatlıkla kitabınızı ekleyebilirsiniz.

Ödemelerinizi Alın

Bu aşamaya kadar her şey tamam. Kitabımız Google Play’de kendiliğinden satılıyor, sosyal medya hesaplarımızda bolca paylaştık. Müşteri geldiğinde kitabınızın Word dosyasından bir kısmı kopyalayın ve yeni bir belge olarak pdf formatında kaydedin. Kitabın ücretsiz bir örnekk sürümü olarak müşterilerinize ya da kitabı soranlara bunu gönderin. Böylece kitabınızı almak için daha çok ikna olabilirler. Ardından ödeme için iban numaranızı verebilir ödemeyi gerçekleştirdiklerinde mail adreslerine kitabı gönderebilirsiniz.

Satışlarınız hemen gerçekleşmese de sabırlı olun. Paylaşmaya devam edin. İnsanlara kitabınızı ilk yayınlarken ücretsiz sürümünü de sunabilirsiniz böylece inceleyenler bir fikir sahibi olabilir ve böylece kitabınızı satın almak isteyebilirler.

Google play’de ise ilk 10 gün ücretsiz şekilde sunmanız sizin için daha avantajlı olacaktır. Çünkü kitabınız başta ön sıralarda çıkmaz. Ne kadar çok insan indirirse o kadar çok popülerleşir ve ön sıralarda çıkmaya başlar. Kitabınızı 10 günlüğüne ücretsiz yapmanız 10 gün sonunda ücretli hale döndüğünde daha çok insana gösterilmeye başlamasını sağlar.

Satış kısmı için sabırlı olun. İlk satışınız gerçekleştiğinde devamı da gelecektir. Google Play dışında Xticaret gibi sitelerde de satış ortaklığı şeklinde sunabilirsiniz. Bu sayede kitabınızı başkaları satar ücreti ise paylaşırsınız. Siz herhangi bir satış çalışması yapmak zorunda olmazsınız. Ancak bunun için kitaba bir satış sitesi kurmanız gerekecektir.

Haydi hemen başlayın ve satabileceğiniz bir ürün yaratın. Yarattığınız bu ürünü gerekirse sahibinden ilan sitesine de verebilir yine de bir şekilde satarsınız. Önemli olan ilk adımı atmanızdır.