Belki de, son günlerde ülkede herkesin bilmek istediği soru bu.  Fakat ABD’nin son günlerdeki rahip Brunson’u sebep göstererek uygulayacağını söylediği yaptırım ve ambargo adımları, doları adeta bir rokete koyup uçurdu. Aynı zamanda, 2 Türk Bakan içinde birçok yaptırım kararı alması da, hem Türkiye – ABD ilişkilerini iyice germiş, hem de piyasa da adeta bir şok etkisi yaratarak önlenemeyen bir  artışına sebep oldu.

Aynı zamanda savunma sanayi alanında da ABD’nin Türkiye’nin de dâhil olduğu F35 Savaş Uçağı projesinde, anlaşma gereği sahip olması gereken uçakların siparişini tamamlamak istemeyişinden dolayı, bir başka kulvarda da iki ülke arasında sorunların giderek büyümesine sebep olmuştur.
 
Bunlar sadece bizim bildiğimiz siyasi sebeplerden sadece birkaçı. Sebepleri ne olursa olsun, son zamanlarda doların yükselişinin yılsonuna kadar devam edileceği tahminlerin en kuvvetlisi olarak dilden dile dolanıyor. Birçok forex ve finans & yatırım danışmanlığı sağlayan online platformlardan yapılan yorumlara göre, dolar ay sonuna kadar 5,15 TL.

Yılsonuna kadar ise, Merkez Bankası’nın tahmini ya da beklentisi ilan edilmesine rağmen, neredeyse internet üzerinde bu tahminle ilgili hiçbir güncel haber çıkmamaktadır.
( Son tahminlere göre Merkez Bankası dolar tahminini 5,50 TL civarında yapmıştır. )

Bunun sebebini bilemiyoruz, fakat bazı uzmanların dolar beklentilerini sizinle şu şekilde paylaşabiliriz. Fakat herhangi bir kaynak belirtilmeyecektir.

2019 Ocak, Şubat, Mart tahminleri?

Her sene başında olduğu gibi, döviz kurlarında ilk 3 ayda bir düşüş ya da, geçen yılın sonuna göre biraz daha yumuşak bir hal aldığı bilinir. Fakat 2018 sene sonuna kadar hem siyasi hem de ekonomik açıdan birçok alanda mengene gibi sıkıştırılacak olan piyasa, ateşini biraz azaltarak devam ettirecek.
İlk üç ay için tahmin, 5,71 TL’dir.

2019 Nisan, Mayıs, Haziran tahminleri?

Başta Amerika Merkez Bankası FED’in ikinci çeyrekte birden fazla faiz açıklaması yapacak olması, TL’yi yine dolar karşısında zor duruma sokacak gibi duruyor. Yatırımcıların endişeleri ise, daha aktif tedbir alma aşamasına döneceği için, ilk çeyrekteki fiyata nazaran 5,77 TL ve 5,66 TL aralarında olması tahmin ediliyor.

2019 Temmuz, Ağustos, Eylül tahminleri?
 
3. çeyreğin kaderini bir anlamda AB Merkez Bankaları belirleyecek. Özellikle yatırımcıların, periyodik olarak küresel yatırım ataklarının gerçekleştiği bu aylarda, şayet olağanüstü bir siyasi kriz veya ekonomik belirsizlik olmamasına bağlı olarak, 5,57 TL ve 5,48 TL arasında tamamlayacağı tahmin ediliyor.

2019 Ekim, Kasım, Aralık tahminleri?
 
Senenin son çeyreği, bir nebze TL paritesi için daha olumlu geçebilir.  Üstelik sadece dolar’a karşı değil, tüm para paritelerine karşı TL’nin bir artışı söz konusu olabilir. Fakat, önceki çeyreklerde yaşananlar doları durduracak olsa da, sene sonuna doğru en düşük 5,65 TL, en yüksek olarak 5,75 TL olarak tahmin ediliyor.

2019 senesi için çeyreklere göre belirttiğimiz tahminler, adı üzerinde sadece birer tahmindir. Fakat, gerçeklik payı sadece sizin karar kılabileceğiniz kadardır. Son zamanlarda internet üzerinde yapılan araştırmalarda ise, birkaç ay öncesine ait bilgilere Google’ın ilk sayfalarında ulaşamadığımız bilgisini de paylaşalım. En son haberlerin 2018 Mayıs ayında yayınlanmış olması garip bir durum. Oysa ki, her şey günlük olarak değişmektedir.