Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır? Şartları

devlet destekli konut kredisi nasil alinir sartlari

Devlet Destekli Konut Kredisi Nasıl Alınır, Devlet destekli konut kredisi kimlere verilir, Hibe Ev Kredisi ve Faiz Oranları Hakkında Detaylı Bilgi.

Devlet destekli konut kredisi, düşük faizli kredi ile konut sahibi olmak isteyenler için ideal seçeneklerden birisidir. Devlet destekli konut kredisi, devlet bankaları tarafından sağlanmaktadır ve kredinin faiz oranları %0,79- %0,99 arasında değişiklik göstermektedir. Kredinin faiz oranlarının düşük olması, konut almak isteyen vatandaşların ilgisini arttırmaktadır. Bununla birlikte kredinin doğrudan kredi imkanı sağlanması şeklinde verilmediğini söylemek gerekmektedir.

Devlet destekli konut kredisi kullanabilmek için kredi kullanmak isteyen vatandaşın “devlet destekli birikim hesabı” sahibi olması gerekmektedir. Devlet destekli birikim hesaplarında birikim yapan vatandaşa, konut sahibi olmak istediğinde devlet tarafından birikim hesabındaki miktarın %25’ine kadar destek sağlanmaktadır. Devlet destekli konut birikim hesabı bulunan bankalar şu şekilde örneklendirilebilmektedir:

 • Ziraat Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • Türkiye Halk Bankası
 • Vakıfbank

Devlet Destekli Konut Kredisinin Şartları Nelerdir?

Devlet destekli konut kredisi şartları, konut birikim hesabı sahibi olmak ve devletten destek almak için sağlanması gereken şartlardır. Aksi bir durumda konut sahibi olurken devlet desteği sağlanamamaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak ve T.C. vatandaşı olmak gerekmektedir. 18 yaşından küçükler birikim hesabı açmak istiyorsa, bu işlem veli veya vasi tarafından gerçekleştirilebilmektedir.
 • Başvuru sahibinin ilk kez konut sahibi olacak olması gerekmektedir.
 • Devlet desteği almak isteyen kişinin devlet destekli birikim hesabında minimum 3 sene boyunca birikim yapması gerekmektedir.
 • Devlet destekli birikim hesabının TL cinsinden açılması gerekmektedir.

Devlet Destekli Konut Kredisi Miktarı Ne Kadar?

Devlet destekli konut kredisi miktarı, devlet tarafından birikim hesabına yapılacak katkı şeklinde belirlenmektedir. Bu kapsamda devletin yapacağı destek, vade süresine göre değişiklik göstermektedir. Devlet destekli konut almak isteyenler için devlet tarafından sağlanacak destek miktarları vade süresine göre şu şekildedir:

 • 36 – 47 ay vade için sağlanacak destek miktarı hesaptaki birikim tutarının %15’i olarak belirlenmiştir. Sağlanacak maksimum destek ise 16.313,21 TL’dir.
 • 48 – 59 ay vade için sağlanacak destek miktarı hesaptaki birikim tutarının %18’i olarak belirlenmiştir. Sağlanacak maksimum destek ise 17.568,08 TL’dir.
 • 60 ay ve üzeri vade için sağlanacak destek miktarı hesaptaki birikim tutarının %25’i olarak belirlenmiştir. Sağlanacak maksimum destek ise 24.746 TL’dir.

Devlet Desteği ile Nasıl Konut Alınır?

Devlet destekli konut alımı için ilk olarak yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi devlet destekli konut birikim hesabı açmanız gerekmektedir. Ardından izlemeniz gereken adımlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Devlet destekli konut birikim hesabınızda minimum 3 sene düzenli olarak birikim yapmanız gerekmektedir. Devlet desteği en az 36 ay vade ile birikim yapan vatandaşlara sağlanacaktır.
 • Birikiminizi kullanarak konut sahibi olmaya karar verdiğinizde konutunuzu satın alarak devlet desteği talebinde bulunmanız gerekecektir.
 • Devlet desteği konut satın alındıktan sonraki ilk 6 ay içerisinde sağlanacaktır. Bu nedenle konutu aldıktan sonra ilk olarak tapunuz ile bankaya gitmeniz ve devlet desteği talebinizi oluşturmanız gerekecektir.
 • Başvurunuzu devlet destekli birikim hesabı açtığınız bankaya yapmanız gerekecektir. Devlet desteği şartlarını sağlamış olmanız halinde desteğiniz kısa süre içerisinde sağlanacaktır.

Konut kredileri bankalar tarafından satın alınmak istenen konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar kullandırılan kredi seçenekleridir. Devlet destekli konut kredisi olarak bilinen devlet destekli konut birikim hesabında ise devlet tarafından kredi kullandırılmamakta, doğrudan para desteği sağlanmaktadır. Vatandaşlar konut sahibi olmak istediklerinde genellikle konutun tamamı için değil, kredi kullanamayacakları %20’lik kısmı için para biriktirmekte ve devletten de birikim desteği almaktadır. Bu nedenle devlet destekli konut kredisi olarak anılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap