Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir?

Devlet destekli evlilik kredisi nasıl alınır, Devlet destekli evlilik kredisinde hangi evraklar istenir, Hangi bankalar devlet destekli evlilik kredisi verir.

devlet destekli evlilik kredisi nedir

Devlet destekli evlilik kredisi yeni evlenecek çiftler için ödeme kolaylıkları ile finansman sağlanması olarak bilinmektedir. Devlet destekli evlilik kredisi kapsamında düşük faiz oranları ve alternatif geri ödeme planları sunulabilmektedir.

Evlilik kredisi aynı zamanda düğün kredisi olarak da adlandırılmaktadır. Düğün sürecinde ihtiyaç duyulan toplu para için bankalar tarafından alınabilecek olan bu finansmanlarda ödeme kolaylıkları da bulunacağı için ihtiyaç kredilerine göre daha fazla tercih edilmektedir.

Evlilik kredisi kriterleri devlet tarafından belirlenmekte olup bankalara sunulmaktadır. Bankalara yapılan başvurular incelendikten sonra bu kriterlerin sağlanması halinde kredi başvuruları onaylanmaktadır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli evlilik kredisi almak için öncelikli olarak hangi bankaya başvuru yapılacağının belirlenmesi gerekmektedir. Banka tercihinin yapılmasından sonra banka şubelerine gidilerek evlilik kredisi alınmak istendiğine dair bir beyanda bulunulması gereklidir. Bazı bankalar, ön başvurularını online hizmetler kanalından ya da müşteri hizmetleri kanalından da alabilmektedir.

Bankalara yapılan başvurular sonrasında öncelikli olarak başvuru sahibinin kredi kullanımı için uygunluk durumunun incelenmesi gerekmektedir. Kredi notu uygun olmayanlar için herhangi bir kredi finansmanı sağlanamamaktadır.

Bazı bankalar, evlilik kredilerinde kefil ya da ipotek şartı da aramaktadır. Bu nedenle bankaların başvuru esnasında sunmuş olduğu kredi kullanım kriterlerinde değişiklikler olabileceğinin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusunda Hangi Evraklar İstenir?

Devlet destekli evlilik kredisi başvurularında istenen evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanının aslını yanında bulundurmak kaydıyla bir fotokopisi
 • Gelir durumunu beyan eden belge
 • Maaş bordrosu varsa bir fotokopisi
 • İş yeri sahipleri için vergi levhasının fotokopisi
 • Son üç ay içerisinde alınmış olan ikametgah belgesi

Bu evraklar genel olarak her banka tarafından istenmektedir. Fakat bunun yanı sıra devlet destekli evlilik kredisi başvurularında bankaların kendilerinin belirlemiş olduğu evrak talepleri de bulunabilmektedir.

devlet destekli evlilik kredisi

Hangi Bankalar Devlet Destekli Evlilik Kredisi Verir?

Devlet destekli evlilik kredisi veren bankalar şunlardır:

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank
 • ING Bank
 • TEB
 • QNB Finansbank

Bu bankaların yanı sıra devlet destekli kredi anlaşmaları yapan yeni bankalar da olabilmektedir. Bu nedenle başvuru yapılmadan önce banka müşteri temsilcileri ile görüşme sağlanması önerilmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Finansman Tutarları Nelerdir?

Devlet destekli evlilik kredisi finansman tutarları bankalara bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Tek bir tutar bulunmamakta olup bankaların sunmuş olduğu olanaklara bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Evlilik kredilerinde finansman tutarları banka müşterilerinin kredi notlarına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak kredi başvurusunda bulunulması ve beraberinde banka yetkilileri ile finansman durumlarının görüşülmesi önerilmektedir.

Devlet tarafından evlilik kredileri için belirlenmiş olan asgari ya da azami bir tutar bulunmadığı için bankaların kendi kriterleri doğrultusunda kolaylıklar sunan kredi olanakları ile çalıştıkları bilinmektedir.

Devlet Destekli Evlilik Kredilerinde Faiz Oranları Nasıldır?

Devlet destekli evlilik kredilerinde faiz oranları ortalama olarak %1,50 şeklinde beyan edilmektedir. Fakat bu oranlar bankalara bağlı olarak değişkenlik gösterdiği gibi bunun yanı sıra müşteri profiline bağlı olarak da değişebilmektedir.

Evlilik kredilerinde faiz oranlarının yanı sıra vade seçeneklerinin de bankalar nezdinde değişiklik göstermesi beklenmektedir. Vade oranlarında ise bankalar tarafından belirlenmiş olan maksimum seçenek 60 ay olarak bilinmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi kullanmak isteyenlerin öncelikle bankaları ile görüşme sağlamaları ve diğer bankalar tarafından sunulan teklifler içerisinden değerlendirmeler yaparak en hesaplı ve kolay ödeme olanağı olan banka kredisine başvuruda bulunmaları önerilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap