Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor?

devlet destekli evlilik kredisi nedir hangi bankalar veriyor

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nedir ve Hangi Bankalar Veriyor adlı makalemizde sizlere Evlilik kredisi, hakkında bilmeniz gereken bütün bilgileri aktaracağız.

Evlilik kredisi, evlenecek olan çiftlerin yapacakları masrafların bir kısmını yahut tamamını karşılamak namına kullandıkları kredidir. Bu hususta umumi görüş yönünden doğru bilindik birtakım yanlışlıklar dahi var.

Özellikle kredinin farklı bir sınıf içinde olup olmadığı konusu ile ilgili çok çok hatalı bilgi olduğunu biliyoruz. Olayı azıcık daha derinleştirmek namına, merak edilen kısımları bildirime ve soru işaretlerini gidermeye çalışacağız.

Evlilik Kredisi Ayrı Olarak Çekilen Bir Kredi Türü mü?

Bu hususta mühim baş karışıklıkları olduğunu belirterek başlayayım. Kafaların karıştığı 3 nokta var. Bunlar;

Bankalar, evlilik kredisi müracaatı alıyor mu? Yani bu türlü bir kredi sınıfı mı var sorusu.
Bu kredi gerçekte çeyiz hesabı olarak bilindik devlet desteklenmiş hesap mı?
Aslında bir gereksinim kredisi mi?

Şimdi bu üç kısma yanıt sunarak ilerleyelim. Yine madde madde yanıtlamak istiyorum.

Bazı bankalar, birtakım dönemlerde evlenecek çiftler için hususi kredi kampanyaları düzenliyor. İşte kredilerde gider alınmadığı oluyor yahut düşük faizli kredi veriliyor yahut ödeme ertelemeli kredi fırsatları sunuluyor. Fakat genellikle evlilik için farklı bir kredi tarifi yok. Bunu özelleştirilmiş olan bir gereksinim kredisi kampanyası olarak görebilirsiniz.

Devlet desteklenmiş çeyiz hesabı apayrı bir mevzu. Evet kredi ile birleştirilebiliyor fakat bu başka bir mevzu ve ayrıyeten ele alacağız.
İlk soruda bunun cevabını verdik sayılır. Bankalar evlenecek çiftler için özelleştirilmiş olan bir kampanya sunsa dahi, bu kredinin esası gene gereksinim kredisi olarak geçiyor.

Yani kullanacağınız kredi gerçekte gereksinim kredisi. En çok baş karıştıran 3 soru şunlar. En azından gelen yorumlarda bu soruları görülmekte. Peki, bu tarz bir kredi çekenlerin daha neler bilmesi gerekiyor? Hangi bankalar için nasıl şartlar var?

Evlilik Kredisi Şartları Neler?

Yukarıda açıkladığımız kısımdan yola çıkacak olursak, evlilik için kullanılacak olan kredinin şartları, direkt olarak gereksinim kredisi şartları olarak tanımlanıyor. Yani gereksinim kredisi çekecek gibi düşünmeniz ve buna göre hareket etmeniz gerekiyor. Taahhüt gösterebileceğimiz bir birikim yahut taşınmaz yahut durağan bir gelir gibi şartların olduğunu biliyoruz.

Ayrıca kredi notu dahi gene epey mühim olan bir nokta. Kredi notunuz düşükse yahut kara listedeyseniz esasen size hiç bir kredi vermezler yahut çok zor kredi alırsınız. Tür değişmez. Bu şartların hiçbiri değişmiyor.

İhtiyaç kredisini problemsiz alabiliyorsanız ilave bir koşul yok. Yani azıcık gülünç olacak fakat ille ki evlendiğinizi göreceğiz kanıtlayın yahut çeyiz masraflarını gösterin gibi kent efsanesi istekler yok.

Çiftler Kredide Ortaklaşa Kullanma Durumuna Girebilirler mi?

Sonuçta evlenen iki şahıs var ve bankalar önünde iki şahıs tek tek değerlendiriliyor. Burada evlilik için kredi çekiyor olmanız hali değiştirmiyor. Yine siz farklı eşiniz farklı bir şahıs olarak değerlendiriliyor.

Evlenecek olmanız hali değiştirmediği gibi kredi iki şahıs üstüne değil de gene ferdi çekiliyor. Burada eş olmanın üstünlüğü ne olur; eşiniz de çalışıyorsa size kefil olur ve bu dahi kredi kullanmanızı kolaylaştırır.

Eğer kefil hali yoksa ve diyelim ki krediyi siz çektiniz. O vakit verecek ödeme yükümlülüğü de gene sizin üzerinizde. Standart gereksinim kredilerinde olduğu gibi ferdi vaziyet değerlendiriliyor.

Evlilik Kredisi Hangi Bankalardan Alınabilir ve Faiz Durumları Neler?

Bu kısımdan sonra yineleme yineleme anımsatma gereği duymuyorum fakat son bir kere daha ekleyeceğim. Şimdi bu kredi umumi anlamda gereksinim kredisi olarak geçtiği için, şartları ve limitleri de gene gereksinim kredilerine göre paylaşacağız.

VakıfBank İhtiyaç Kredisi Limit ve Faizleri

VakıfBank üzerinden kullanacağınız kredilerde azami olarak 125 bin TL kredi çekebiliyorsunuz. 2021 bakımından bu oran geçerli. Vade adedi şayet azami olarak 36 ay. Banka ödeme dönemlerini 1 ay, 2 ay yahut 3 maaş dönemlerde seçmenize olanak tanıyor. Şu an faiz oranları şayet %1.62.

Faiz oranı: %1.62

Maks Tutar: 125.000 TL

Maks Vade: 36 Ay

Not: Diğer bankalara geçmeden evvela şunu belirtmek istiyorum ki geçmişte 60 ay olan vade zamanı, BDDK yönünden alınan kararla azami olarak 36 ay vade süresine düşürüldü.

YapıKredi İhtiyaç Kredisi Limit ve Faizleri

YapıKredi bankasında dahi en büyük yarar yüksek limitli kredi çekebiliyor olmanız. 950 TL ile 1.000.000 TL arasında bir kredi çekilebiliyor. Tabii ki gelire göre tasdik çıkma hali değişir. Faiz oranları şayet miktara göre değişmekle birlikte %1.79 ile %2.34 arasında değişiyor. Vade adedi gene azami olarak 36 ay.

Faiz Oranı: %1.79 ile %2.34 arasında

Maks Tutar: 1.000.000 TL ,

Maks Vade: 36 ay

Akbank İhtiyaç Kredisi Limit ve Faizleri

Direkt kredi bölümünden kredi kullanacak olursanız, 1000 TL ile 50.000 TL arasında kredi kullanabiliyorsunuz. Faiz oranı dahi %1.90 olarak belli. Ayrıca vade gene azami olarak 36 ay.

Faiz Oranı: %1.90

Maks Tutar: 50.000 TL

Maks Vade: 36 ay

Finansbank İhtiyaç Kredisi Limit ve Faizleri

Maksimum olarak 75 bin TL’ye kadar kredi kullanabiliyorsunuz ve 36 ay azami vade zamanı de değişmiyor. Ayrıca faiz oranı dahi %1.39.

Faiz Oranı: %1.39

Maks Tutar: 75.000 TL

Maks Vade: 36 ay

ING Bank İhtiyaç Kredisi Limit ve Faizleri

Faiz oranlarının vade tercihine göre değiştiğini hatırlatarak devam edelim. 36 ay azami vade adedi yayınlayan ING üzerinden çekilebilecek olan azami tutar şayet 50 bin TL olarak görünüyor. Bu tutar için 36 ayda dilenen faiz şayet %1.44.

Faiz Oranı: %1.44

Maks Tutar: 50.000 TL

Maks Vade: 36 ay

Halkbank İhtiyaç Kredisi Limit ve Faizleri

Aslında bu bankada dahi çok bir şey değişmiyor. Yine azami olarak 50 bin TL çekebiliyorsunuz. Burada 36 ay vade esasen azami vade olarak durağan. Faiz oranı şayet %1.6.

Faiz Oranı: %1.6

Maks Tutar: 50.000 TL

Maks Vade: 36 ay

Garanti Bankası İhtiyaç Kredisi Limit ve Faizleri

Evlilik Kredisi alabilmek talip, yani bunun için gereksinim kredisi kullanmak isteyenler için son bankamız güvence olacak. 100 bin TL azami kredi çekimi yayınlayan Garanti, 36 ay vade sunuyor. Maksimum vade zamanı ile %1.49 faize yer veriliyor.

Faiz Oranı: %1.49

Maks Tutar: 100.000 TL

Maks Vade: 36 ay

Yorum Yap

Yorum Yap