• ALTIN (TL/GR)
  443,37
  % -0,51
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3944
  % -0,39
 • € EURO
  8,9938
  % 0,03
 • £ POUND
  10,1482
  % 0,06
 • ¥ YUAN
  1,1388
  % -0,74
 • РУБ RUBLE
  0,1000
  % -0,97
 • BITCOIN/TL
  236383,580
  % -8,53
 • BIST 100
  1.551,57
  % -1,13

Daha İyi Bir Finansal Durum İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Daha İyi Bir Finansal Durum İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Daha İyi Bir Finansal Durum İçin Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler Son zamanlarda çevremdeki kişilerden cepteki paranın nasıl yönetilmesi gerektiği ile ilgili sorular almaya başladım. Bu yazıyı sadece çevremdeki kişilere yönelik değil cebindeki parasını daha iyi yönetmek isteyen kişiler için kaleme alıyorum. Bu yazıyı iki parçaya ayırıp finansal durumunuzu korumak için yapılması ve yapılmaması gerekenleri kısaca anlatacağım. Bu yazı kısa olmasına rağmen aklınızdaki birçok soru işaretini giderecektir.

Kaçınılması Gerekenler

– Geleceğe yatırım olmayan gereksiz borçlara girmek. Bu kategorinin içine gösteriş için yapılan ayakkabı ve kıyafet alışverişlerini de dahil edebiliriz.

– Cebinizdeki parayı tüketen veya size getirisi çok az olan şeylere yatırım yapmak. Bu gibi şeyler genellikle bilgisayar oyunları için harcama yapmayı kapsar. Ayrıca alkollü içkiler ve sigarayı da bu kategoriye dahil edebiliriz.

– Tembel olmak. Gününüzü planlamak için bir adet yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz. Böylelikle yapacağınız işler gecikmeyecektir.

– Dikkatinizin dağılmasına asla izin vermeyin. Araştırmalara göre başarı, tek bir şeye odaklanmaktan kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla başarıyı yakalamak istiyorsanız eğer tek bir şeye odaklanmalısınız.

Yapılması Gerekenler

– Öncelikle paranızı yatıracak bir yer bulmalısınız. Zaman içinde bir servet biriktirmek istiyorsanız, aradığınız cevap kesinlikle yatırım yapmaktır. Bankaların kumbara hesaplarını kullanarak, aylık gelirinizin bir bölümünü yatırım hesabınıza aktarabilirsiniz.

– Çalışmaya ve öğrenmeye devam edin. Okumaya devam etmek ve dünyada olan büyük olaylar ve fırsatlar hakkında bilgi sahibi olmak gerçekten çok önemlidir.

– Yüksek riskli yatırım araçlarına mutlaka geçerli bir sebeple yatırım yapın. Mümkünse gelirinizin yaklaşık yüzde 5’ini yüksek riskli yatırımlara ayırın. Ethereum ve bitcoin, yüksek riskli yatırımların en bilinenleridir. Yüksek riskli yatırımlarda, yatırımlarınızdan bir gelir elde edeceğinizin bir garantisi yoktur bu nedenle kaybetmeye de hazırlıklı olmalısınız.

– Bitcoin gibi kripto para birimleri benim için fazla riskli diyorsanız dolar ve euro gibi para birimlerine veya hisse senetlerine yatırım yapabilirsiniz. Hisse senetlerine yatırım yaparken de Arçelik veya Fenerbahçe gibi büyük firmaların hisse senetlerini almak sizin için daha az riskli olacaktır.

– Ben hiç risk almak istemiyorum diyorsanız. Bankaların vadeli mevduat hesapları ile hazine bonosu ve devlet tahvillerini yatırım aracı olarak kullanabilirsiniz. Bu gibi finansal yatırım araçları vade sonunda belli ölçüde faiz geliri getirirken olası kaybınızı da sıfıra indirmektedir.

– Kredi kartı kullanmamanızı, kullanıyorsanız da mümkün olduğunca az kullanmalısınız. Alışverişlerinizi mümkün mertebe nakit olarak yapmanız harcamalarınızın daha kontrollü olmasını sağlayacaktır.