Çiftçi Sicil Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Çiftçilerin devlet tarafından verilen destekten faydalanması için öncelikle çiftçi sicil belgesi almalıdır. Çiftçi sicil belgesini nasıl alacağınız yazımızda.

Çiftçi Sicil Belgesi

Çiftçi sicil belgesi, Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla çiftçilere sunulan önemli hibelerden faydalanma hakkını sağlar. Devlet, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde çiftçilikle meşgul olan vatandaşları kayıt altına alabilmek için bir sistem oluşturmuştur. Bu sisteme kayıt yaptırarak çiftçi belgesi alan her vatandaş, mesleki durumunu belgeler ve sağlanacak tüm yardımlar için başvuru yapma hakkına sahip olur. Yani devletin tarımsal desteklerinden faydalanabilmenin ilk şartı, söz konusu belgeyi temin etmektir.

Ayrıca çiftçilerin tescillenmesi ile beraber, ülke genelinde tarımsal faaliyetlerin ilgili bakanlık tarafından sınıflandırılması ve en çok ihtiyaç duyulabilecek desteklerin belirlenmesi amacı da bu sistemin faydaları içinde bulunur.

Çiftçi Sicil Belgesi Nereden Alınır?

Çiftçi Belgesi Nasıl Alınır?” sorusunun cevabı E – Devlet sistemi üzerinden yapılacak olan başvurudur. Herhangi bir devlet kurumuna bizzat müracaat etmeye gerek kalmadan bu bağlantıyı tıklayarak başvuru talebi gerçekleştirilebilir.

Başvuru sahibine ait ikamet bilgileri, bağlı olunan Tarım ve Orman Müdürlüğü, gerçekleştirilen tarımsal faaliyetlerle ya da başvuru sahibinin şahsıyla alakalı belgeler gibi birbirinden farklı talepler sağlanarak üyelik oluşturulabilir. Ayrıca ÇKS başvurusu sırasında belli bir oran dahilinde ödeme yapmak gerekecektir. Bundan dolayı kart bilgileri de sistem tarafından talep edilen bilgiler arasında yer alır. Ödenmesi gereken tutarlar her yıl güncellenebilir.

Çiftçi Sicil Belgesi ile Sokağa Çıkılır Mı?

Pandemi tedbirleri kapsamında ilan edilen sokağa çıkma kısıtlamaları, ÇKS belgesine sahip olan çiftçileri kapsamayabilir. Devlet tarafından çiftçilere tanınan bu önemli ayrıcalık, tarlada bakım bekleyen mahsullerin zarar görmesini önleme amacıyladır.

Çiftçiler Pandemi Kısıtlamalarından Muaf Mıdır?

Çiftçiler kısıtlamadan muaf değildir. Her vatandaş, Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi makamları tarafından uygulanacak kısıtlamalara uymakla yükümlüdür. Fakat ÇKS belgesine sahip olan çiftçiler için kısmen müsaade gösterilir. Bu durum ise dışarıda serbestçe gezebilmeleri için değil, tarlalarını sulayabilmeleri ya da gerekli olan diğer bakım işlemlerini kısa süre içinde halledebilmeleri için tanınmış bir ayrıcalıktır.

Yani devlet kayıtlarında tescilli olmayan çiftçiler kısıtlama dönemlerinde tarlalarına gidebilme hakkına sahip olamazken, ÇKS üzerinde kaydı olanlar söz konusu belge ile sokağa çıkma hakkını elde eder.

Tarlaya Gitmek İçin İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftçiler, düzenli olarak toprağı işlemesi gereken kimselerdir. Bu sebeple kısıtlama dönemlerinde de dışarıya çıkmaları gerekebilir. ÇKS belgesine sahip olmayıp da kısıtlamalar sırasında tarlaya gidebilmek isteyen çiftçilerimiz, söz konusu belge için E Devletten başvuru yapabilir. Çünkü çiftçilerin çalışma izin formu çiftçi belgesi olarak belirlenmiştir.

ÇKS Belgesi ile Neler Yapılabilir?

ÇKS belgesi yani Çiftçi Kayıt Sistemi belgesi, esas olarak çiftçilerin bazı hibe desteklerinden faydalanabilmesini sağlar. Örneğin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ilgili vatandaşlara sunulacak tohum kredisi, traktör kredisi, arazi tahsis etme kredisi, tarımsal üretime ilişkin borçların kapatılması için çeşitli krediler ya da diğer türden hibe destekleri, başvuru aşamasında bazı evrakların hazırlanması ile alınabilir.

Bu evraklar arasında ÇKS belgesinin ilk sırada olduğu görülür. Çiftçi sicil belgesine sahip olan çiftçilerimiz, aynı zamanda çeşitli bankaların uygun oranlı tarımsal destek hizmetlerinden de rahatlıkla faydalanabilir. Bu sebeplerden dolayı “ÇKS belgesi neye yarar?” sorusu için verilebilecek birçok cevap mevcuttur.

Çiftçi Sicil Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çiftçilik belgesi için başvuru yapan bir vatandaş, söz konusu belgenin resmi makamlarca hazırlanıp hazırlanmamış olduğunu öğrenmek için bu bağlantıyı kullanmalıdır. E Devletten çiftçi belgesi sorgulama yapıldığında, daha önce bir başvuru iletilmiş olmasına rağmen hiçbir sonuç görünmüyorsa telaşlanılmamalıdır. Çünkü belge hazırlanıp sisteme kaydedilene kadar, “Çiftçi kaydı bulunamamıştır” gibi bir uyarı ile karşılaşılması mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap