Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi ?

cekilen kredi iptal edilir mi

Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi ? Hesaba geçen kredi iptal edilir mi ? sorunlarına yanıt bulacak ve Kredi İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenleri aktaracağız.

Bankadan kullanmış olduğunuz krediyi arzunuz doğrultuda iptal edilebilirsiniz. Ancak kredinizi bozmak istiyorsanız, birtakım noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredinizi iptal etmeye karar verdiğiniz vakit şayet sözleşmeyi imzalamadıysanız, bankaya bunu bildirerek eziyetsiz ve masrafsız bir şekilde iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kredi için sözleşme imzaladıysanız ve dosyanız resmi olarak işleme konulduysa, kredinizi hiç ilave gider ödemeden bozmak, yani vazgeçmek için 14 gününüz var demektedir.

Krediden Cayma Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Cayma hakkı zamanı, sözleşmenin kurulduğu tarihte başlar.

Tüketici, anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi en geç cayma bildirimini kredi verene göndermesinden sonra 30 gün içerisinde geri öder.

Banka, tüketiciden hesaplanan faiz, kamu kurum ve üçüncü şahıslara ödenmiş olan ücretler dışında rastgele bir kıymet talep edilemez.

Bu bedeller dışında artan ve tüketiciden öğrenim edilen her çeşitli ücret, tüketicinin sermaye ile tahakkuk eden faizi, kredi verene geri ödediği tarihten itibaren 7 gün içerisinde tüketiciye iade edilir.

Eğer ödeme tarihi üzerinden 14 gün geçtiyse, gereksinim kredilerinden kredinin kapatıldığı tarihe kadar olan faiz ve bankanın kredi için yapmış olduğu bütün masrafla bankaya ödenerek, kredi kapatılır.

Konut kredilerinde şayet gereksinim kredilerinde ödenen masraflara ilave olarak er kapama cezası ödenmektedir.

Erken Ödeme Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Öncelikle er ödeme cezası yalnızca mesken kredilerinden alınmaktadır. Bunun haricinde başka kredi türlerinden rastgele bir er ödeme cezası alınmamaktadır.

Erken ödeme cezası artan sermaye üzerinden vadesi 36 aydan az olanlar için yüzde 1, vadesi 36 aydan çok olanlar için şayet yüzde 2 olarak yapılmaktadır. Bu para kredi kapama prosedürü esnasında bankaya peşin olarak ödenmektedir.

Sonuç olarak: Çekilen Kredi İptal Edilebilir mi ?

Yeni kullanmış olduğunuz krediyi hiç bir ilave gider ödemeden 14 gün içerisinde iptal edebiliyorsunuz. Ayrıca kredi kullanmanızın üzerinden 14 günden çok bir vakit geçmiş ve ilave sarfiyat ödeyecek olsanız dahi, kredi er ödemesi faizden düşüldüğü için nerdeyse her haldeki er ödeme de müşteri kârlı çıkmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap