Cardano Nedir ve Ne Zaman Çıktı ? Cardano Fiyatı, Piyasa Değeri

Cardano (Ada) Coin Charles Hoskinson tarafından oluşturulan bir projedir. 2017 yılı içerisinde piyasa sürülen Cardano Coin hakkında detaylı bilgiler.

Cardano nedir ve nasıl satın alınır

Cardano bir ADA kripto düzeneğinin olduğu platforma verilen isimdir. Bu platform kripto para göndermek ve almak için kullanmak muhtemel. Cardano yalnızca bir para birimi olarak görülmemelidir. Aynı vakitte kuruluşların, kişilerin üstelik hükümetlerin kullanabileceği mali programları bulunan teknolojik bir alandır. Merkezi olmayan uygulamalarda kullanılabilen bir hesaplama platformudur. Blockchain sistemlerinde bulunan problemleri çözüme ulaştırmak namına oluşturulmuş bir ekosistemdir.

Blockchain sistemlerinde bulunun ölçeklenebilirlik, beraber çalışma gibi problemleri çözüme ulaştırmak ister. Kusursuz ve güvenilen bir varlık aktarımı, akil sözleşmeler vaat eder. Herhangi bir merkez kurmak yerine blok zincir üstünde çalışan programlar yahut dapps hizmetlerine sahiptir. Kullanıcıların ihtiyaçlarının dengeleyecek şekilde yenilikler sunar. Herkese adaletli şekilde mali hizmet sağlayarak daha çok iştirak elde etmeyi hedefler. Sistemdeki birtakım eşsiz özellikler bu şekildedir:

 • Hakemli şekilde araştırma
 • Muhasebe ve hesaplamanın değişik katmanlara ayrılmış olması
 • Aynı defter üzerinden çok sayıda varlığın hesaba katılabilmesi
 • Düzenleyici olan kurumlarla tam ahenkli geliştirilmesi
 • Düzenleyicileri için esas prensiplerden taviz vermeden sıhhatli bir orta zemin hazırlamak

Cardano Tarihçesi

Cardano tarihi Charles Hoskinson’ın meydana getirdiği tasarı ile başlar. Ethereum ve Bitshares’in kurucu ortakların biri olan Hoskinson, Ethereum projesini anlaşmazlıklar sebebiyle bırakır. Bunun sonrasında IOHK şirketini Jeremy Wood ile birlikte kurmuştur. Cardano ekosistemini de ilerleten ve yöneten üç organizasyondan biri bu IOHK şirketidir. Diğer iki şirketten biri kar hedefi gütmeyen ve dayanak gayeli kurulan Cardano Vakfı, sonuncuysa ticari girişimlerle ilgilenen Emurgo organizasyonudur. Cardano’ nun etkinliğe geçtiği tarih 29 Eylül 2017’ dir.

Cardano (ADA) Nasıl Çalışır?

Cardano çalışma biçimi olarak Ouroboros Proof of Stake (Hisse Kanıtı) konsensüs mekanizması tüketilir. Bu mekanizmada dönem diyerek isimlendirilen vakit dilimleri mevcuttur. Her bir devrenin blokzincirini seçilmiş bir slot lideri yönetir. Bu slot lideri blokları yaratmak ve doğrulamakla görevlidir. Devrede bulunan blokların %50 yahut daha çoğunu üretme şartını yerine getiremezse sıra ileri slot liderine transfer edilir. Slotlar yönünden yaratılan blok işlemleri paylara tabi şekilde input doğrulayıcılarına onaylatılmış olması gereklidir.

Her devrede çok sayıda input doğrulayıcı bulunabilir. Bu sistem içerisinde yüksek ölçeklenebilirlik mevcuttur ve kullananlara katmanlı bir mimarı hazırlanmıştır. ADA sistemdeki yerleşim katmanı üstünde yaşar ve uygulanan işlemlerin kaydını tutar. İkinci katmandaysa tasarlanmış akil sözleşmelerin ve uygulamaların çalışmasını gerçekleştiren bir hesaplama katmanı vardır. ADA 45 milyar adet olarak üretilmiştir ve şimdilik aşağı yukarı 31 milyar ada dolaşım durumundadır. Bunların içinden 26 milyarı ICO ile satılmış ve 2017’ de pazara sürülmüştür.

ADA Coin Nasıl Alıp Satılır?

Cardano alıp satmak sanıldığından çok daha basit bir prosedürdür. Bu prosedür için gelişigüzel bir belge yahut teknik bilgiye gereksiniminiz olmaz. İnternet üzerindeki güvenilen internet sitelerden bu prosedürü kolaylıkla yapabilirsiniz. Aynı vakitte bu internet sitelerin taşınabilir uygulamalarından dahi faydalanabilirsiniz. İşlemi tamamlamak için sitelerden birini seçmeli ve üye olmalısınız. Ardından anlaşmalı olan bankalar aracılıyla 7/24 havale yapabilirsiniz.

Türk Lirası ile yaptığınız havale neticesinde ADA satın temin edebilirsiniz. Ada satın almak için BtcTurk, Paribu, Thodex, Bitci gibi yerli kripto para borsalarını tercih edilebilir. ADA’ nız için alıp satma işlemlerini bu para borsaları üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Satın aldıktan sonra başka kullanıcılarla değişme yapma şansınız vardır. Kripto para göndermek ve almak için kullanılacak merkezi olmayan bir platformdur. ADA şimdilik gelişigüzel bir mal ve hizmet satın almak için sarfedilen bir kripto para birimi değildir.

Cardano (ADA) Nasıl Saklanır?

Cardano gizlemek için masaüstü yahut taşınabilir cüzdanlarınızı kullanabilmeniz muhtemel. Kripto paranızı saklarken ADA geliştiricilerinin internet sitelerinde önermiş olduğu, IOHK’ nin ilerlettiği Deadalus kullanmak muhtemel. Deadalus tam düğüm bir cüzdandır. Bunun beraberinde Emurgo yönünden tasarlanan Yoroi’ yi de tercih edebilirsiniz. Yoroi tarayıcı eklentisi olarak çalışan bir cüzdandır. Bu önerileri ADA internet sitesi üzerinden inceleyebilir ve kripto paranızı gizlemek için bir cüzdan seçebilirsiniz.

Cardano Fiyatı, Cardano nedir, Cardano nasıl alınır

Cardano (ADA) Madenciliği Nasıl Yapılır?

Cardano madenciliğinin yapılışı alışkın olduğumuz bir sistem biçiminde değildir. Cardano mekanizması madencilik için elverişli değildir. Diğer kripto para birimlerinde görülen ve yatkın olunan bir sistemi yoktur. Örneğin Bitcoin madenciliğinde olduğu gibi bir aygıt yardımıyla elektrik tüketimi sağlanıp madencilik yapılması muhtemel değildir. ADA sisteminde cüzdanınıza bir oran bakiye yüklersiniz ve bakiyenin oranında Cardano kazanmış olursunuz. Yönetimi Proof of Stake ile yapılır. Sistemdeki yüksek ölçeklendirme kapasitesi yardımıyla Proof of Stake yani teminat kanıtı güvenle kullanmak muhtemel. Ada madenciliği için bir aygıt yahut elektrik kullanımına lüzum yoktur.

Cardano Neden Tercih Edilmelidir?

Cardano’nun tercih edilmesinde kullanıcıyı büyüleyici pekçok özellik söz konusudur. Sistemin dizayn ilkeleri, mühendisliği onu en iyi programlar arasına koymaktadır. Kullanıcının gereksinimlerine ehemmiyet veren bir ekosistem sunar. Kullanıcıların bu ADA sitemini tercih etmesine niçin olabilecek etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ağı yok etmeden de sonradan konuşlandırılan sistemleri yükseltme özelliği vardır.
 • Muhasebe ve hesaplama konusu ile ilgili değişik katmanlara ayrılması ön plana çıkar.
 • Hakemli araştırmacılarla rakiplik etmeyi hedefleyen bir sistemdir.
 • Merkezi olmayan finansman mekanizması gelecekteki tüketimi hedeflemiştir.
 • Modüler fonksiyonel kodunda çekirdek bileşenleri uygulanmıştır.
 • Sistem içindeki disiplinler arası ekipler yoğun şekilde çalışır.
 • İncelemede ayrım edilen problemleri onarmak namına teknik araştırmaları yapar.
 • Kullanıcılara mantıklı ve güvenilen bir tecrübe sağlar.
 • Eski sistemlerin gereksinimlerine ahenkli şekilde geliştirilmiştir.
 • Ticaret bölümünde sosyal ögelerin keşfedilmesi sağlanır.
 • Aynı defter üzerinden çok sayıda zenginliği hesaba katmayı onaylar.

ADA ve Diğer Kripto Paralar Arasındaki Fark Nedir?

Cardano ve başka paraların farkı kullanıcılar yönünden dikkat çekmiştir. Öncelikle ADA bilimsel bir yaklaşımla oluşturulmuş olan ilk kripto para sistemidir. Ekibi finanse edilir ve gönüllü çalışma esaslarına dayanmaz. Oluşturulan program mimarisi başka kripto paralardan farklıdır. Katmanlı şekilde yapılan mimarisinde muhasebe ve hesaplama birbirinden ayrılmıştır. Bu katmanlar arasında ölçeklenebilirlik de mümkün olabilir. Verimli yardımıyla prosedür sürati artmıştır.

Hakemli olarak değerlendirilip kabul edilmiş olan ilk modeldir. Pozoloji algoritmaları Ouroboros’un Uluslararası Kriptografi Konferansı’ nda değerlendirilmiştir. Hakemli bir kriptografi topluluğu yönünden kabul edildiği söylenir. Geliştirilen Ouroboros protokolü ilk Stake of Proof sistem olarak kabul edilir. Ouroboros protokolü ileri blok üreticisini gelişigüzel bir havuzdan seçer. Protoköl zincir tabanlı bir PoS prokolü biçiminde düzenlenmiştir.

Sahip olunan token adedinin büyüklüğüne tabi olarak blok yapımcısı seçilme ihtimali farklılık gösterir. ADA sahibi olanların uygulanan protokol değişikliklerinden rey kullanım hakkı dahi vardır. İlk Stake of Proof sistemlerinden biri olarak güvenliği ispatlanmış bir yapıdır. Cardano merkezi olmayan ve blok zincir biçiminde çalışan uygulamalarıyla yenilikçi bir sistemdir. Akıllı sözleşmeleri ve data ekosistemiyle kullanıcılarına pekçok mühim hususta çarpıcı bir dizayn sunar.

Kullanıcı talepleri esas alınarak Daedalus Cüzdanı’ nın geliştirilmesi başlamıştır. Kullanıcı güvenliği kapsamında meydana çıkan istekler bu geliştirmelere adım olmuştur. Daedalus Cüzdanı bir kripto para cüzdanınız normal mahremiyet ve emniyet özelliklerine sahiptir. Bunlara ilave olarak kullanıcı isteklerine tabi özellikler geliştirilmiştir. Daedalus Cüzdanı için belli sarf şifreleri özelleştirilmiştir. Bunun beraberinde prosedür izlemesinin de özelleştirilmesini sağlanmıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap