Borsada Varant Nedir?

Borsada varant işlemleri yaparken, Varant hisse alınır mı ve varant vadesi bitince ne olur, Varant mantığı ile alakalı bilmeniz gerekenler yazımız sizlerle.

Borsada Varant

Borsada Varant türev araç olarak nitelendirilir. Türev aracın terim anlamı ise varlığı başka bir dayanak varlık ile ilişkili olan demektir. Varant ve opsiyon birbirine en fazla karıştırılabilen iki yatırım aracıdır. Öncelikli olarak bu ikisinin arasında bulunan farktan söz etmek gerekirse, borsada varant genel olarak spot piyasalarda işlem görürken opsiyon ise vadeli piyasa üzerinde işlem görür. Spot piyasalar, finansal varlıkların alımı ve satımı durumunda ilgili işlemin en kısa sürede gerçekleştiği piyasalardır. Vadeli piyasalar ise çeşitli nitelikleri önceden belirlenmiş olan finansal varlıklar için işlem yapılan piyasalar olarak özetlenebilir.

Varant denen yatırım aracı, kendisi için dayanak varlık olan hisse senedinin değerine düşük bir oranda tekabül eder. Böylece söz konusu hisse senedinin az miktarda değer artışı görmesi halinde varantın değeri çok miktarda artış gösterir. Bununla beraber hisse senedi az bir değer kaybı yaşadığında ise ilgili varantın değer kaybı aynı ölçüde fazla olur. Varantların her durumda daha fazla kazanç ya da kayıp sunması, sahip oldukları kaldıraç etkisi ile alakalıdır.

Alım Varantı Nedir?

Varant borsa üzerinde genel olarak iki farklı türe sahiptir. Bunların ilki alım varantıdır. Alım varantları, borsada yatırım yapan kişilerin en çok tercih ettiği varant türüdür. Söz konusu varantlar, bağlı oldukları dayanak varlığın değer artışına paralel şekilde değer kazanır ya da değer kaybeder. Dayanak varlığının değerinde meydana gelen her değişim, alım varantı üzerinde de aynı orantıda değişim meydana getirecektir.

Satım Varantı Nedir?

Satış varantı, dayanak varlık ile ters orantılı olarak hareket gösterir. Bu varantlar, bağlı oldukları dayanağın değer artışı görmesi halinde değer kaybederler. Söz konusu ana dayanak değer kaybettikçe ise bu varantlara ait değerler artar.

Borsada Varant Tehlikeli Midir?

Her yatırım unsuru için gerekli olduğu gibi, varant hakkında da dikkat edilmesi gereken bazı şeyler mevcuttur. Varant riskleri söz konusu olan bir yatırım aracı olmakla beraber, doğru şekilde kullanılması büyük kazançlar sağlayabilir. Borsa üzerinde söz konusu olan riskler ise şunlardır:

  • Varantlar belli bir vade kapsamına dahildir. Bu vade azaldıkça varantın değeri de düşer. Yani belirlenen vadeye yaklaşılırken kayıp söz konusu olabilir.
  • Düşük meblağlı yatırımlar ile varant aracılığıyla kazanç elde etmek çok kolay olduğu gibi, büyük kayıplar yaşayabilmek de aynı oranda kolay sayılabilir.

Süresi Dolan Borsada Varant Ne Olur?

Varantın süresi dolarsa tüm değeri sıfırlanır. Kullanım vadesi devam ederken bile değer kaybı yaşayan varant, söz konusu vade tamamlandıktan sonra tam olarak değersiz hale gelir. Bu riski göze alamayacak olan yatırımcıların dikkatli olmaları lazımdır. Çünkü kaldıraç sisteminin avantajından faydalanarak büyük kazançlar elde etmek isteyen fakat vade koşulunu hesaba katmayan pek çok yatırımcının tüm parasını kaybedebildiği görülür.

Borsada Varant Hisse Alınır Mı? Varant Avantajları Nelerdir?

Borsada varant almak genel olarak kazançlı sayılabilir. Bunun başlıca sebebi, elde edilebilecek olan kazancın sınırsız olmasıdır. Ayrıca vade süresi dolacak olur ise ya da dayanak varlık üzerinde değer kaybı görülürse maksimum kayıp sermayeyle sınırlı kalır. Yani istenmeyen durumlarda yatırımcının tek kaybı, varant alımı için kullandığı sermayesi olur. Varantın sahip olduğu avantajlar içinde, işlem komisyon oranlarının düşük olması da sayılabilir. Hisse senedi alımına kıyasla çok daha ucuz meblağlar üzerinden alınabilmesi, işlemler için teminat lazım olmaması ve benzeri detaylar da son derece önemlidir.

Yorum Yap

Yorum Yap