Borsada Mum Ne Demek?

Sizlere en basit haliyle borsada mum ne demek sorusunun cevabını anlattık. Borsada işlem yaparken ayı ve boğa dönüş formasyonları hakkında detaylı bilgiler.

Borsada Mum Ne Demek

Borsada mum ne demek sorusunun cevabı aslında bir grafik çeşididir. Borsaya yeni başlayan kişiler çizgi grafik ile yatırım takibi yaparlar. Daha sonra mum grafiği okumayı öğrenirler.

Mum grafiği temel anlamda istenilen bir zaman diliminde hisse senedinin açık, yakın, düşük ve yüksek fiyat aralıklarını gösteren grafiktir. Daha fazla okuma alıştırması ile bundan çok daha fazlası öğrenilebilir. Bu grafikteki veriler daha sağlıklı yatırım yapmanıza katkıda bulunur.

Mum Grafikleri Nasıl Okunur?

Mum grafiğinin okunuşu tamamen mum grafiği formasyonlarını anlamaya bağlıdır. Bu teknik araçlar anlaşıldığı ve öğrenildiği takdirde borsayı anlamak ve daha başarılı yatırımlar yapmak mümkün hale gelir.

Yatırımcıların ilgi alanlarına göre kullanacağı birçok mum formasyonu bulunmaktadır. Mum formasyonları günlük, dalgalı ya da uzun vadeli alım satımlar için kullanılabilir. Bazı mum formasyonları vardır ki alıcılar ve satıcılar arasındaki dengeyi de gösteriyor olabilir. Önemli nokta aman formasyonları kendi başlarına şunu almalısın ya da bunu satmalısın gibi ifadeler belirtmez. Sadece piyasayı anlamak için bir grafiktir.

Mum Grafiği Formasyon Çeşitleri

Mum grafiği formasyon türleri grafik üzerinde yatırımcının ne istediğine bağlı olarak değişebilir. Diğer tekniklerle birleştirildiğinde piyasa analizi yapmaya yarayan formasyon çeşitleri arasında boğa dönüş formasyonları, ayı dönüş formasyonları, devamlılık formasyonları ve fiyat boşluklarına da yanan mum grafik formasyonları vardır.

Borsada Mum Ne Demek

Borsada Mum Ne Demek ?

Boğa Dönüş Formasyonları

Boğa dönüş formasyonları çekiç, ters çekiç, üç beyaz asker ve haramı boğa olmak üzere dört çeşittir:

 • Çekiç: Başkasının satışı yüksek olmasına rağmen boğaların fiyatı açılışa yakın bir noktada olduğu anlamına gelir. Kırmızı ya da yeşil renkte olabilen çekiçler daha güçlü bir boğa tepkisi anlamına gelmektedir.
 • Ters çekiç: Tersine çekiç olarak da bilinmekle birlikte trendin en alt noktasında yer alır ve yukarı doğru bir potansiyeli gösterir. Fiyatın aşağı düşmesinin bittiğini ama fiyatı açılışa yaklaşacak kadar aşağı çekmeyi başaran satıcıların olduğunu gösterir.
 • Üç beyaz asker: Devam eden alım baskısının fiyatı yükselttiğini gösterir.
 • Harami boğa: İki ya da daha fazla gün içinde ortaya çıkarlar ve satış inmesinin yavaşladığını bildiren mum grafiğidir.

Ayı Dönüş Formasyonları

Ayı dönüş formasyonları asılı adam, kayan yıldız, üç siyah karga, harami ayı ve Karabulut örtüsü olmak üzere 5 tanedir:

 • Asılı adam: Büyük bir satışının gerçekleştiğini ama boğaların kontrolü geri aldığını ve fiyatı yükselttiğini gösterir. Bu dikkate alındığında uzun süren bir yükselişin ardından boğaların kontrolü kaybedebileceği anlamına gelebilir.
 • Kayan yıldız: Piyasanın bir tepe noktasına ulaştığını ama satıcılardan bazılarının fiyatı aşağı düşürdüğü anlamına gelir. Bazı yatırımcılar bu durumda bir kaçmam oluşmasını tercih ederler.
 • Üç siyah karga: Üç beyaz askerin ayı piyasasındaki dengidir.
 • Harami ayı: Yukarı trendin sonunda yer alır ve alın baskısını azaltır.
 • Karabulut örtüsü: Yukarı yönden aşağı doğru değişmekte olduğunu gösterir nokta doğrulanması için üçüncü bir kırmızı beklemek tercih edilmektedir.

Devamlılık Formasyonları

Devamlılık formasyonları yükselen üç metot ve düşen üç metot toz olarak ikiye ayrılır:

 • Yükselen üç metot: Yukarı trend de ortaya çıkar ve trend yönünün kontrolünün tekrar boğalara geçtiğini gösterir.
 • Düşen üç metot: Yükselen üç metodun tam tersidir.

Doji

Doji açılış ve kapanış piyasasının aynı ya da birbirine çok yakın olması durumunda oluşur. Açılış ve kapanış çizgisinin nereye doğru düştüğüne göre tanımlanmaktadır.

Benzedikleri şekle göre mezar taşı doji, uzun bacaklı doji ve yusufçuk şeklinde isimler alır.

Fiyat Boşlukları ve Mum Grafikleri

Fiyat boşlukları ve mum grafik formasyonları finansal bir varlığın açılış fiyatı ile önceki kapanış fiyatından daha yüksek ya da daha düşük olması ve bunun sonucunda iki bloğu arasında boşluk ortaya çıkması demektir kripto para piyasalarında bu tarz az aralıklı işlemler görülmez. Ortaya çıkmasının başlıca nedeni düşük likidite ve piyasa farkına yüksekliğidir.

Başlıca mum grafiği formasyonları bu şekildedir.

Yorum Yap

Yorum Yap