Borsada Alıcı Satıcı Nasıl Görünür?

Borsada alıcı satıcı nasıl görünür ile borsada işlem yaparken aracı kurum mu yoksa banka mı tercih edilmeli, borsada derinlik ve tahtacı ne demektir.

Borsada Alıcı Satıcı

Borsada alıcı satıcı görmek olarak bilinen şey, terminolojik adı ile derinlik analizi yapmak demektir. Hisse senedi borsasına ait olan bir tabloda çeşitli yatırımcılara ait alış ve satış emirleri görüntülenebilir. Söz konusu alış ve satış emirlerinin ne için görülmek istendiği çok önemli bir detaydır. Hisse senedi üzerinden para kazanmak isteyen pek çok kişi, bir hisse senedi üzerinde ne kadar alışın ya da satışın mevcut olduğunu analiz ederek o senet hakkında bir değer tahmin etmeye çalışır.

Böylece daha sonra atılacak olan yatırım adımları için fikir kazanılmış olur. Çünkü bir hisse senedi için satış emirleri daha fazla ise piyasada yükseliş az olacaktır; alış emirleri daha fazla ise düşüş az beklenir.

Bununla birlikte hisse senedi tablolarını en doğru şekilde yorumlayabilmek ve isabetli kararlar almak bireysel olarak pek mümkün olmayan bir süreçtir. Bu tabloların pek çok değişkenden etkilenebilecek bir teknik altyapıya sahip olması, çeşitli aracı kurumların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Borsada alıcı satıcı görme yani hisse senetlerine ait piyasaların gelecekteki durumu hakkında değerlendirme yapabilmek için bir aracı kurumdan profesyonel hizmet alınması lazımdır.

Bireysel olarak gerçekleştirilen hesaplamalarda ve tahminlerde yanılma payı çok yüksektir. Çünkü derinlik ekranı üzerinden doğru bir şekilde alıcılar ve satıcılar hakkında yorumlama yapılabilse de, söz konusu alış ve satış emirleri her an iptal edilmeye müsaittir. Dolayısıyla piyasada yükseliş beklenirken düşüşle karşılaşılması ya da bunun tam tersinin ortaya çıkması mümkündür. Analizler için, bireysel yorumlamalar yapmak yerine kurumsal hizmeti tercih etmek daha doğru olacaktır.

Borsada Derinlik Ne Demektir?

Hisse senedi borsasında pek çok terim mevcuttur. Bu terimlerden bir tanesi de derinlik olarak adlandırılır. Borsada derinlik, pay bonolarının çeşitli meblağlar arasında ne kadar alınıp satıldığını gösteren tablonun adıdır. Yani hisse senetlerinin alış ve satış işlemlerini izlemeye yarayan tabloya derinlik denmiştir.

Borsada alıcı satıcı

Borsada Alıcı Satıcı Nasıl Görünür?

Borsada Tahtacı Ne Demektir?

Borsada tahtacı terimi, hisse senedinin fiyat artışlarında ya da fiyat düşüşlerinde etkili olan en kuvvetli satıcı ya da alıcı için kullanılır. Bir hisse senedi üzerinde en fazla alış emri ile en fazla satış emrini sistemde gerçekleştirebilmek maddi açıdan önemli bir yeterlilik ister. Bu sebep dolayısıyla tahtacılık borsada en saygın statüdür. Örneğin bir yatırımcı daha başka yatırımcılara kıyasla daha çok maddi kaynağa sahip ise bir senet için yüksek oranda alım gerçekleştirebilir. Bu durumda, söz konusu alımın üzerine kimsenin çıkamaması tüm piyasanın o alıma göre baştan şekillenmesi anlamına gelecektir.

Terim olarak ne için tahtacı kelimesinin kullanıldığı da merak edilebilir. Tahta, borsa üzerindeki tüm alım ve satım işlemlerinin izlenebildiği tablonun halk arasındaki adıdır. Bu sebepten dolayı tablo durumuna en fazla etki eden yatırımcılar tahtacı olarak bilinir.

Borsada Aracı Kurum Mu Banka Mı Tercih Edilmelidir?

Borsa üzerinde işlem yapmak isteyen yatırımcılar, öncelikle bir aracı kurumdan ya da bankadan ilgili hizmeti almak zorundadır. Hisse senedi yatırımları konusunda lazım olan teknik hizmet, özel kurumlar ya da bankalar aracılığı ile alınır. Bunları birbirinden ayıran en önemli fark ise hizmet karşılığında talep ettikleri komisyonun ölçüleridir. Aracı kurumlar, bankalara kıyasla daha az komisyon talebinde bulunur. Fakat söz konusu kurumların iflas etme ihtimalleri çok yüksektir.

Borsa İçin En İyi Banka Hangisidir?

Borsada alıcı satıcı görme ya da borsa takibini teknik analizler doğrultusunda gerçekleştirebilmek için pek çok bankadan hizmet alınabilir. Bunlar arasında Halkbank, İş Bankası, Akbank ve Garanti BBVA bankaları en fazla tercih edilen bankalardır. Komisyon oranları ve benzeri detaylar karşılaştırılarak her yatırımcının kendisine uygun bankayı seçmesi gerekir.

Ayrıca sitemizde bu haberi beğendiyseniz bir başka işinize yarayacak haberlerimiz borsa yatırımında yatırımcıların dikkat etmesi gerekenler adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yorum Yap

Yorum Yap