Doğru bir şekilde birikim yapmak ve sermayesini doğru yerde değerlendirmek isteyenlerin en fazla yöneldiği yatırım araçlarından biri borsadır. Ekonomi dünyasının en eski yatırım şekli olan , kişi ve kurumlara uzun vadede getiri sağladığı için yatırımcılar arasında hatırı sayılır bir öneme sahiptir. dünyası doğru incelendiğinde ve risk faktörleri göz önüne alındığında, doğru bir yatırım aracı olarak kabul edilebilir. Ancak borsada kazanç sağlamak isteyenlerin önem vermesi gereken bazı noktalar vardır.
İşte bunlardan bazıları:
Borsa Piyasasını Tanıyın
Borsa, birçok ticari sistem gibi “al ve sat” ilkesiyle çalışır. Borsada alınıp satılan ürünler emtialar, hisse senetleri, döviz çiftleri, tahviller veya bono gibi araçlardır. Buradaki hedef alımlardan ve satışlardan kar elde etmektir. Bundan dolayı borsa dünyasına adım atmadan önce sistemin çalışma şeklini, yatırım yapacağınız araçları ve ekonomik gelişmeleri iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekir.
Yatırım Araçlarınızı Belirleyin
Dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeler, uzmanların beklentileri, piyasa aktörlerinden gelecek önemli açıklamalar gibi birçok faktör, işlem yaptığınız aracın fiyatı üzerinde olumlu veya olumsuz etkiye sahip olacaktır. Uzun dönemde borsada alım satımını yaptığınız hangi araçların değer kazanacağını iyi belirlemeli, riskleri kabullenmeli ve işlemlerinizi buna göre yapmalısınız. Borsa işlemlerine rastgele girmek ve yatırım yapılacak aracı doğru seçememek önemli kayıplara neden olabilir.
Birden Fazla Yatırım Aracı Seçin
Borsada yapılan en büyük yanlışlardan biri, işlem gören tek bir yatırım aracını seçip, neredeyse sermayenin tamamını bu araca yatırmaktır. Oysa pek çok uzman birden fazla yatırım aracına yatırım yapmanın doğru olduğunu vurgulamaktadır. Bunu yapmanın amacı tek yatırım aracından doğacak zarar karşısında sermayenizin erimemesidir. Zorlu piyasa koşullarda iyi seçilmiş birkaç yatırım unsuru sizi büyük kayıplardan koruyabilir.