• ALTIN (TL/GR)
  442,93
  % 0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  7,3896
  % -0,32
 • € EURO
  8,9768
  % -0,54
 • £ POUND
  10,1131
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  1,1414
  % -0,24
 • РУБ RUBLE
  0,0978
  % -0,73
 • BITCOIN/TL
  255990,456
  % 7,09
 • BIST 100
  1.549,31
  % 0,44

Borsa Riskleri Nelerdir? Nasıl Kontrol Edilir?

Borsa Riskleri Nelerdir? Nasıl Kontrol Edilir?

, yatırımcısına yüksek kar oranı vaat eden ancak beraberinde birçok riski barındıran bir yatırım aracıdır. Eğer borsanın riskleri göz önüne alınmazsa, kar elde etmeyi planlayan yatırımcı beklenmedik kayıplarla karşılaşabilir. Bundan dolayı borsa yatırımcısının önemli riskleri bilmesi ve oyunu kurallarına göre oynaması gerekir.
Borsanın önemli risk faktörlerinden biri ülkemizde ve dünyada gelen ekonomik ve siyasal gelişmelerdir. Bu gelişmeler fiyatlamalara yansır. Değişimden meydana gelen kayıpları azaltmak için yatırımcı piyasaları, ekonomik gelişmeleri ve dünyadaki siyasal olayları takip etmelidir. Buna temel analiz adı verilir. Yatırımcı temel analiz yapmada kendini eğitmeyi bilmelidir.
Piyasadaki gelişmelerle baş etmenin önemli yollarından biri portföy çalışması yapmak, tek bir yatırım aracı yerine borsadaki birkaç öğeye riski dağıtmak gerekir. Bunun yanında borsanın emir türlerinin incelenmesi gerekir. Bekleyen emirler gibi teknik araçları kullanarak, bir ürünün beklediğiniz fiyata geldiği zaman otomatik işlemler gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.
Borsanın getirdiği risklerden biri borsa hakkında yeterli bilgiye sahip olmamaktır. İnternet teknolojisi bize kendimizi eğitme konusunda birçok kaynak sunar. Bundan dolayı yatırımcı öncelikle kendini eğitmeli, kulaktan dolma verilerle işlem yapmamalıdır.
Borsada işlem yapanların dikkate alması gereken bir konu da enflasyonun fiyatlar üzerindeki etkisidir. Yükselen enflasyon değerleri arz ve talep dengesini değiştirebilir, belirli borsa yatırım araçlarını satın almak zorlaşabilir. Enflasyon ve fiyatlamaların ilişkisi borsa yatırımcısının dikkat etmesi gereken bir konudur.
Bol kazançlar dileriz.