Borsa Nedir ? Borsa Nasıl Oynanır ?

Borsa nedir ve nasıl oynanır, Borsaya yeni başlayan insanlar nasıl bir hareket tarzı belirlemeli ve ilk yatırımı yaparken nelere dikkat etmelidir.

Borsa Nedir

Borsa nedir, tüm alış veriş işlemlerinin yapılabildiği, halka açılmış bir piyasadır. Borsa, yatırımcılar için kazançlı bir yatırım alanıdır. Borsada, alım satıma mevzu olabilecek her çeşitli mal prosedür görür.

Borsada bilhassa pay senetleri prosedür görür. Ancak petrol, altın, çiğ madde gibi emtia mallarda borsa üzerinden satışa sürülür. Borsada alıcılar ile satıcılar arasında bir aracı yer alır. Borsa üzerinden alım yapabilmek için, ürünün satışa sunulması lazım olur.

Tarihsel Süreçte Borsa

Borsa çoğunlukla pay senetleri üzerinden prosedür uygulanan bir yer olarak bilinsede, borsada pekçok prosedür yapılabilir. Hisse senedi borsaları, çok eski zamanlara kadar dayanır. 17. Yüzyılın başlarından beri pekçok emtia satımı, borsa üzerinden yapılır. Yani borsa tarihi çok eskilere dayanır.

Borsa kavramı ilk olarak Almanya’dahi meydana çıkmıştır. 1541 senesinde Alman Ticari Borsası Augsburb borsası kurulmuştur.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsada yatırım uygulamak için, ilk olarak borsa hesabı açılmalıdır. Aracı kuruluş yahut bankalar üzerinden borsa hesabı açılabilir.Türkiye’de etkinlik gösteren tüm bankalar aracılığı ile, borsa hesabı açmak mümkündür.

Borsa Yatırım Hesabı Nasıl Açılır?

Borsa yatırım hesabı açmak için SPK yönünden lisanslı kuruluşları tercih etmek, daha güvenilir olacaktır. SPK resmi internet sitesi üzerinden lisanslı kurum ve bankaları görmek muhtemel. Lisanlı aracılar arasından, komisyon tutarları ve masarflara göre elverişli görülen seçilebilir.

Borsada uygulanan tüm işlemler aracı kurumlar yönünden gerçekleştirilir. Bu yüzden elverişli bir aracı tercih etmek epey önemlidir. Seçeceğiniz kurum bir banka olacaksa, alakalı bankanın şubelerinden hesap açım prosedürü yapılabilir. Aracı olarak bankaları seçmek, her daim için daha güvenlidir. Açılan borsa hesabına tespit edilen minimum tutar yatırıldıktan sonra, bundan sonra borsada prosedür yapılabilir.

Aracı olarak banka dışında bir kurum seçmek isteyenler, kesinlikle SPK risk formunu incelemelidir.

SPK Risk Formu Nedir?

SPK aracı kurumlar için risk formları hazırlar. Yatırım uygulamak isteyenler için SPK risk formları yardımıyla, aracı kurumun tüm artı ve eksiklerini görmek mümkündür.

Borsa hesabı ile yatırım uygulamak isteyenler için SPK risk formunu imzalamk mecburidir. İmza prosedürü tamamlanmadan, hesaptan hiç bir prosedür yapılamaz. Borsada uygulanan tüm işlemler Borsa İstanbul (BİST) yönünden denetlenir.

Borsa Nedir ve Nasıl Oynanır

Borsa İstanbul Nedir?

Borsa İstanbul 1985 senesinde kurulmuştur. BİST, yatırımcıların güvenilir bir şekilde prosedür yapabilmeleri için, aracılık uygulamak için kurulmuştur.

Borsa İstanbul içeriğinde kayıtlı, 568 işletme yer alır. Borsa İstanbul’dahi 09:15 ile 12:45 arasında pay senedi açılış işlemleri, 14:00 ile 14:40 arasında şayet pay senedi kapanış işlemleri yapılabilir.

Borsa Nedir ? Hisse Senedi Nedir?

Şirketlerin ortak anapara değerini gösteren kıymetli evraklara pay senedi adı verilir. Borsada pay senetleri üzerinden prosedür yapılır. Bir şirketin pay senedi çıkarabilmesi için SPK’dan tasdik alması lazım olur. Hisse senedi çıkarabilecekler;

  • Anonim şirketler
  • Sermayesi ortak olan komandit şirketler,
  • Özel olarak kurulan kurumlar.

Hisse senetleri, şirketler için gelir kaynağı olur. Yatırımcılar yönünden gerçekleşen alış veriş işlemleri ile şirketler de kazanç sağlar. Yatırımcılar şayet aldıkları pay senetlerinin kıymet kazanması ile kar elde eder.

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa Yatırım Fonları, para endeksini aşikar bulundurarak, bu para endeksinin haline göre yatırımcılara, yatırım yapma hedefi olan bir fon çeşididir. Borsa Yatırım Fonu ile Sermaye Piyasası Kurulu yönünden tasdikli olan, pay senetlerine, banolara ve diğer pekçok emtia için yatırım yapılabilir. Yatırımcılar için borsa hesabında prosedür yapmayı kolaylaştırır.

Borsa Yatırım Fonu’nun diğer yatırım fonlarına göre değişik olan en büyük özelliği şayet, fonun iştirak payları, pazarının gün içerisinde açılmış kaldığı zaman zarfında, Borsa İstanbul AŞ’de toplam kıymeti üzerinden hesaplanan piyasa fiyatı ile prosedür görmesidir.

Borsa Yatırım Fonu’nun Kazançları Nelerdir?

Borsada prosedür yapmanın pek çok zorluğu vardır. Borsa Yatırım Fonu ile piyasa takibi daha basit yapılabilir. Borsa Yatırım Fonu’nun avattajları şu şekilde listelenebilir:

  • Borsa Yatırım Fonu ile günlük olarak alış veriş prosedürü yapılabilir. İşlemler aracı kurumlar yönünden gerçekleştirilebilir.
  • Borsa Yatırım Fonları ile, kısa vadeli yatırımlar yapılabilir ve kredili işlemlerden faydalanılabilir.
  • Sermaye dağılımı, fonun tabi olduğu indeks yönünden belirlenir. Fonun karı tabi olduğu endeksin hareketine göre değişir.
  • Vadeli prosedür sözleşmelerinde olan düzenin tersine, temettü getiri üstünlüğü yer alır.
  • Yatırımcılar çok çok parametre takip etmeden yüksek kazanç sağlayabilirler.

Borsa Yatırım Fonu, yatırımcı yönünden tek bir çalgı alınarak tek endeksin takip edilmesine imkan tanır.

Borsa Nedir ? Yatırım Fonu Net Aktif Gösterge Fiyatı Nedir?

Borsa Yatırım Fonu net aktif belirti fiyatı, fon içerisinde dolaşımda bulunan toplam değerlerin, dolaşımda var olan katılma belgesi pay sayısına bölünmesi vasıtasıyla hesaplamaları yapılır. Dolaşımda bulunan toplam kıymet değişirse, net aktif belirti fiyatı dahi ona göre değişmektedir.

Borsa Nedir ? Yatırım Fonu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsa Yatırım Fonları alımında birtakım hususlar aşikar bulundurulmalıdır. Borsa Yatırım Fonu alırken, Sermaye Piyasası Kurulu yönünden lisanslı olup olmadığına dikkat etmek lazım olur. Yasal olarak onaylanmayan fonlar tercih edilmemelidir.

Borsa Yatırım Fonu almanın en güvenilir yolu bir banka aracılığı ile almaktır. Bankalarda bulunan fon varlıkları Takasbank yapısı güvencesinde saklanır ve her daim için daha güvenlidir.

Borsa Nasıl Yorumlanır?

Borsada her ne kadar kazanç sağlamak basit olsa dahi riskleri de vardır. Bu yüzden yatırımcılar Borsa piyasasında yatırım gerçekleştirmekten çekinirler. Uzaktan bakıldığında her ne kadar basit görünse de, Borsa işlemlerinde yitirme hali dahi vardır.

Borsa işlemleri, parametre piyasalarda kazanç sağlamanın zor olduğundan ötürü yeni yatırımcılar için itimatsız görünebilir. Borsa yorumlamak için şayet yatırımcıların esas verileri bilmeleri lazım olur. Borsa’dahi esas nedenler bilinmeden uzun zamanlı kazançlar elde edilemez. Bu yüzden Borsada prosedür yapmadan evvela, iyi bir piyasa değerlendirmesi ve Borsa incelemesi yapılmalıdır.

Borsa Nedir ? Nasıl Para Kazanılır?

Borsa, belli başlı aracılar yardımıyla, alıcı ve satıcının bir araya geldiği organize bir piyasa türüdür. Burada şirketler halka arz yaparak pay senetlerini satışa sunar. Yatırımcılar şayet bir pay senedi aldığında, şirketten de pay almış olurlar. Şirketler halka arz prosedürünü büyümek istedikleri için yaparlar.

Hisse senetleri Borsa İstanbul gibi Borsa piyasaları içerisinde kıymet görmeye devam eder iken, işletme de halka arz yaptığı bu pay senetlerinin gördüğü pozitif kıymet üzerinden payını almaya devam eder. Şirketten pay alan yatırımcılar diğer kanallar ve şirketler vasıtasıyla dahi yatırım yapıp kazanç sağlamaya devam edebilirler. Ancak halka arz yapan işletme, yalnızca arz ettiği hisseler üzerinden kazanç elde edebilir. Borsa’dahi kazanç sağlamak için ani olarak değişen piyasaların dahi sıkı şekilde takip edilebilmesi lazım olur.

Borsada İşleyiş Nasıl Devam Eder?

Her Borsa işleminin gerçekleşmesi için bir alıcı ve bir satıcıya gereksinim vardır. Alıcı ve satıcılar fiyatlar üstünde aşağı yahut yukarı bedel saptamaları yapabilirler. Borsa’dahi gönül koymak dilenen hissenin fiyatı düşerse, satıcı saldırgan satıcı olarak değerlendirilir. Fiyatlar düştüğünde alıcılar çekingen hale gelerek payları alabilmek için arzulu hale gelirler. Para piyasalarını iyi takip edebilen bir yatırımcı, zaman içinde hangi hisselerin yükselip hangilerinin artacağına dair düşünce sahibi olmaya başlar. Borsa’dahi işleyiş, çoğu kere kere parametre haldedir.

Yorum Yap

Yorum Yap