Boğa Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Boğa Piyasası Belirgin Özellikleri, Boğa Piyasasında Uygulanan Stratejiler, Boğa Piyasasının Başlama Süreci, Boğa Piyasasının Bittiği Nasıl Anlaşılır.

boga piyasasi nedir

Boğa Piyasası Belirgin Özellikleri, Boğa Piyasasında Uygulanan Stratejiler, Boğa Piyasasının Başlama Süreci, Boğa Piyasasının Bittiği Nasıl Anlaşılır.

Boğa Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Boğa piyasası kavramı farklı yatırım alanlarında varlıkların yükseliş trendine girdiği dönemler olarak adlandırılmaktadır. Boğa piyasası olarak ifade edilen süreçte sürekli yükseliş söz konusu olduğundan doğru stratejiler kullanılarak yatırım yapılması gerekmektedir.

Bir piyasanın Boğa piyasası olarak adlandırılabilmesi için yükseliş trendinin uzun vadede devam etmesi gerekmektedir. Kısa vadeli olarak devam eden yükseliş süreçlerinde herhangi bir adlandırılma yapılmamakta olup bu sürece dair farklı stratejiler söz konusu olmaktadır.

Hem genel yatırım araçlarının hem de herhangi bir varlığın yükseliş trendine bakılarak boğa piyasası kavramı kullanılabilmektedir. Tek kriter, yükselişin uzun vadede devam etmesi olarak bilinmekte olup yatırımcılar için önemli kazançların sağlanabileceği piyasa dönemleri olarak bilinmektedir.

Boğa Piyasasının Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Boğa piyasasının özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Yükseliş trendi orta vadede ya da uzun vadede devam etmektedir.
  • Güçlü ekonomilerde görülmekte olan bir piyasa kavramıdır. Aynı zamanda boğa piyasası da yurtiçi ekonomik yükselişi olumlu etkilemektedir.
  • Büyük ve orta ölçekli yatırımcıların piyasaya olan güvenini arttırır.
  • Piyasa içerisinde bol miktarda sermaye aktarımı söz konusu olmaktadır.
  • Alıcı kitlesi, satıcı kitlesine göre çok daha fazladır.
  • Talepte artış söz konusu olacağı için fiyatların da yükselmesi beklenmektedir.
  • Risk oranı düşük olan bir piyasadır.
Boğa Piyasası Özellikleri

Boğa Piyasasında Uygulanan Stratejiler Neler Olmalıdır?

Boğa piyasasında uygulanan stratejiler yatırım alanına göre şekillenmektedir. Risk oranı düşük olduğu için yüksek oranda kazandıran bir piyasa dönemi olmasına rağmen en etkili yatırımların yapılması için stratejilerin de doğru bir biçimde belirlenmesi gerekmektedir.

DCA stratejisi bu piyasa içerisinde en çok kar sağlayan stratejilerden birisi olarak bilinmektedir. Fakat bu stratejilerin uzun vadeli yatırımcılar için kar sağlaması mümkün olacağından boğa piyasasındaki yükseliş trendinin takip edilmesi gerekmektedir.

Boğa piyasası içerisinde varlıkların düşük fiyatlardan satın alınmasından sonra yükseliş trendinin sonlarına doğru satış işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu nedenle piyasanın uzun vadeli olarak takip edilmesi ve satış için doğru zamanlamanın belirlenmesi önemli olmaktadır.

Boğa Piyasasının Başlama Süreci Nasıl Anlaşılır?

Boğa piyasasının başlama sürecinin anlaşılması için piyasaların uzun vadeli olarak takip edilmesi gerekmektedir. Tam bir başlama zamanı belirlenmesi mümkün olmamasına rağmen piyasa hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir.

Boğa piyasası için belirlenmiş olan başlama tahminleri bulunmaktadır. Ortalama olarak yüzde yirmilik bir artışın sürekli olarak devam etmesi durumunda boğa piyasası olarak adlandırılmaktadır. Fakat bu bir ön görü olduğu için yüzde yirmilik artıştan sonra piyasanın düşmesi halinde boğa piyasası olarak adlandırılmamaktadır.

Boğa piyasası içerisinde de kısa vadeli düşüşler olması normaldir. Haftalık ya da günlük düşüşler piyasanın ayı piyasasına döndüğünü ifade etmemekte olup uzun vadeli bir değerlendirme yapılması gerekli olmaktadır. Kısa vadeli değerlendirmelerde yanıltıcı sonuçlarla karşılaşılabilmektedir.

Boğa Piyasasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Boğa piyasasının bittiğinin anlaşılması yine piyasaların uzun vadeli incelenmesi ile mümkün olmaktadır. Uzun vadeli ve doğrusal olarak devam eden bir düşüş olması durumunda artık bu piyasanın boğa piyasası olarak adlandırılmadığı bilinmektedir.

Her varlık piyasasında farklı süreleri kapsamakta olan boğa piyasasının bir yıl ya da daha uzun vadeli olarak da devam ettiği bilinmektedir. Bu nedenle kısa vadeli olan yükselişlerde herhangi bir piyasa adlandırılması yapılmamakta, uzun vade içerisindeki değişimler ve sonuçları beklenmektedir.

Boğa piyasası kripto para borsalarında daha farklı oranlarda açıklanmaktadır. Ortalama olarak yüzde otuzluk bir artış olana kadar piyasa içerisindeki hareketliliğin gözlemlenmesi ve uzun vadeli olarak bu hareketlilik üzerinden piyasaların doğru bir biçimde okunması mümkün olabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap