Bitcoin’e Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Şey

Kripto para birimi veya sanal para birimi olan Bitcoin'e yatırım yapmak isteyen yeni kişilerin mutlaka okuması gereken tavsiyeler makalemizde.

Bitcoin'e Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken 8 Şey

Bitcoin’e yatırım bir kripto para birimi yada sanal para birimidir ve bu yüzden mahsul yada hizmet satın almak için kullanılabilir. Euro yada dolar benzer biçimde bir ödeme birimidir, sadece mühim farkı sanal ve merkezi olmayan olmasıdır.

2008 senesinde Satoshi Nakamoto olarak malum saklı bir varlık tarafınca tasarlandı ve işlemleri web üstünden şifreli kodlar yardımıyla gerçekleştirilir ve blok zinciri teknolojisi ile onaylanır.

Bir ödeme aracı olmasının yanı sıra bir yatırım varlığı olarak da kullanılmaktadır. Bunlar, Bitcoin’e yatırım yapmadan evvel bilmenizde fayda olan bazı riskler ve bilmeniz gerekenler:

Düzenleme Eksikliği

Bitcoin, onu denetim edecek yada destekleyecek herhangi bir otorite yada memleket olmayan ve dolayısıyla ihraç edilmesinden görevli kimse olmayan, kendi kendini düzenleyen bir para birimidir.

İspanya Merkez Bankası ve CNMV (Ulusal Avrupa Komisyonu) ortak bir bildiride, ” Avrupa Birliği’nde hemen hemen bitcoin benzer biçimde kripto varlıklarını düzenleyen ve finansal ürünler için geçerli olanlara benzer garantiler ve koruma elde eden bir çerçeve yok ” uyarısında bulunmuş oldu. Borsa).

Yasal açıdan bakıldığında, kripto para birimleri bir ödeme aracı olarak kabul edilmez, bir merkez bankası yada başka halk kurumlarının desteğine haiz değildir ve Mevduat Güvence Fonu yada Yatırımcı Güvence Fonu benzer biçimde alıcı koruma mekanizmaları kapsamında değildir…

Karmaşıklık

Asgari informasyon ve deneyime haiz olmadan her insanın bitcoine yatırım yapamayacağına dikkat çeken bu kurumlar, ” Bunlar, ufak tutum sahipleri için uygun olmayabilecek ve fiyatı yüksek spekülatif bileşen taşıyan ve hatta toplam zarara yol açabilecek karmaşık araçlardır.

“Ek olarak, kripto para birimlerine dolaylı olarak yatırım yapmanıza müsaade eden, karmaşıklıklarını ve ilk yatırımdan daha çok ziyan görme olasılığını artıran kaldıraçlı türev ürünler var, bu yüzden büyük informasyon ve edinim gerektiriyorlar. ” diye hatırlıyorlar.

Oynaklık ve Öngörülemezlik

İspanya Merkez Bankası ve CNMV’nin açıklamasına nazaran, yukarıda bahsedilen karmaşıklık ve şeffaflık eksikliği ile beraber “aşırı oynaklığı”, bitcoinleri “yüksek riskli bir bahis” haline getiriyor.

Veriler, fiyatı ansızın yükselip düşebilecek ve öngörülemeyen bir atlıkarınca haline gelebilecek olan bitcoin’in oynaklığını yansıtıyor. Geçen Nisan bunun bir örneğiydi: o ay, bitcoin fiyatı bütün zamanların en yüksek seviyelerine ulaştı. 64.000 doların üstünde, sadece bununla birlikte 18 ile 19 içinde %15’ten çok düştü.

Aynı şekilde uzmanlar da bu gerçeği inkâr etmiyor. Pantera Capital’in Ortak Yatırım Sorumlusu Joey Krug, bitcoin’e yatırım yapmayı düşünen insanoğlu için üç mühim noktayı paylaşıyor:

  • Bitcoin’in %70’e kadar düşebileceğini ihmal etmeyin.
  • Bunun %70’in fazla daha üstüne çıkma ihtimalinin de göz önünde bulundurulması gerekir.
  • Bitcoin ve başka kripto para birimlerine yeni başlayanlar için bu iki nokta ile ilgili nihayet bir ipucu olarak, her kısa vadeli fiyat değişikliğinde uykunuzu kaçırmayacak bir yatırım yapmanızı tavsiye ediyor.

“Bitcoin’e yaptığınız yatırım başka varlıklara nazaran fazla daha yüksekse, düşer düşmez panikleyip satmanız kaçınılmazdır. Bitcoin ve başka kripto paralara yatırım yapmak uzun vadeli bir projedir ve mağdur olanlar için uygun değildir.

Bitcoin'e Yatırım

‘Onsuz’ Yapabileceklerinize Yatırım Yapın

Bitcoin’in bu değişken ve öngörülemez doğası, bilhassa ilk kez yapılacaksa, bitcoin’e sağduyu ve ihtiyatla yatırım yapılması tavsiyesine neden olur.

Bu yüzden, güvenli bir para tabanı oluşturmalı ve mühim gelir ve giderleri etkilemeden ve kısa vadeli bir görünümden kaçınmadan ‘olmadan’ yapabileceğiniz tasarrufların yalnızca bir kısmına yatırım hayata geçirmeye bahse girmelisiniz.

James Ledbetter, editörü FIN bülteni üstünde fintech, için kabul İş Insider endişelerini de birçok gencin o bulunduğunu, bilgili yada bilinçsiz, satın almak ve satmak inanıyoruz Bitcoin süregelen bu “aşağı gidecek asla.”

Bu yüzden ihtiyatlılık çağrısı yapıyor: “Asla kimse bitcoin’e kaybetmeyi göze alabileceğinden daha çok yatırım yapmamalı. “

Hırsızlık, Dolandırıcılık yada Kayıp Olasılığı

Bitcoin’e yatırım hayata geçirmeye adım atmak isteyen hepimiz, her adıma ve harekete dikkat etmeli, platformu ve kendi durumuna en uygun cüzdanı seçme mevzusunda iyi bilgilendirilmeli ve güvenliğine dikkat etmelidir: “Dijital cüzdanınızın kripto para birimleri, eğer var ise, çalınabilir. Hususi anahtarınız yanlış ellere geçiyor. ” diye uyarıyor, Token Bay Capital’in kurucusu ve yönetici ortağı Lucy Gazmararian.

Hırsızlık ve dolandırıcılıklara ilave olarak, kendi hatalarından meydana gelen kayıplar da fazla pahalıdır: Bitcoin sahibi insanoğlu şifrelerini unuttukları yada hesaplarının bloke edilmesi sebebiyle bu kripto para biriminde ortalama 115.000 milyon Euro kaybettiler.

İşlemlerin halka açık bulunduğunu ihmal etmeyin…

Bütün bitcoin işlemleri her insana açıktır, izlenebilir ve ağda kalıcı olarak depolanır, böylece hepimiz herhangi bir bitcoin adresinin bakiyesini ve işlemlerini görebilir.

Doğal ki bu, bu işlemlerin arkasındaki kullanıcının kimliğinin bilinebileceği anlamına gelmez … o şahıs bunu kamuya açıklarken karar vermedikçe.

İşlemler Geri Döndürülemez!

Bitcoin’e yatırım yaparken aceleden kaçmanız gerekir. Birincisi, işlemlerin onaylanması ve gerçekleştirilmesi vakit aldığından ve ikincisi, art alınamaz olduklarından.

Bitcoin’deki bir işlemin iadesi yapılamaz (aynı miktar için ters yönde yeni bir adet oluşturulabilir), bu yüzden her adımı gözden geçirmek ve dikkatlice hesaplamak ve her şeyin doğru olduğundan güvenli olmak uygundur.

Bitcoin’lerin de Gömü’ye beyan edilmesi gerekebilir

Yasal bir bakış açısına nazaran, bitcoin bir ödeme aracı olarak sayılmaz ve bir merkez bankasının yada bir halk otoritesinin desteğine haiz değildir, sadece bu, Gömü’nin bu tür paralarla da ilgilenmesini engellemez. Vatanımızda mevzuya yönelik emek harcamalar yapılmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap