• ALTIN (TL/GR)
  441,01
  % 0,82
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4178
  % 0,74
 • € EURO
  8,9915
  % 0,21
 • £ POUND
  10,1081
  % 0,08
 • ¥ YUAN
  1,1463
  % 0,79
 • РУБ RUBLE
  0,1010
  % 0,31
 • BITCOIN/TL
  280423,182
  % -0,67
 • BIST 100
  1.535,56
  % -0,71

Bitcoin Yatırımcılarının Yaptığı 6 Popüler Hata

Bitcoin Yatırımcılarının Yaptığı 6 Popüler Hata

Kripto para yatırımcıların son zamanlarda yaptıkları 6 popüler hata var. Eğer bu hataları yapmıyorsanız, kripto para yatırımcılarının yüzde 99’undan daha iyisiniz demektir. Yatırımcıların çoğu bu hataları yapmamaları gerektiğini bilse bile, bu hataları içselleştirene kadar en az 5 defa yapıyor.

Duygusal Olmak

En yatırımcı duyguları olmayan yatırımcıdır. Yüzde 200 kar da etse yüzde 70 zarar da etse, yatırımından vazgeçmez ve yatırım yapmaya devam eder. Kar ettiğinde karını alır ve yola ana parası ile devam eder. Zarar ettiğinde ise zarar ettiği miktar kadar alım yapıp yoluna bakar.

Düşük Fiyattan Alıp Yüksek Fiyattan Satmamak

Düşük fiyattan alıp yüksek fiyattan satmak gayet mantıklı bir hamle gibi geliyor herkese fakat kripto para yatırımcıları, genelde tam tersini yapma eğiliminde oluyor. Birçok insan Bitcoin’i 15 bin dolar seviyesindeyken aldı ve 10 bin dolar seviyesinde iken sattı. Hatta bazıları 7 bin veya 5 bin dolardan satarak daha çok zarar etti.

Ya Hep Ya Hiç Mantığı

Bazı insanlar sahip oldukları paranın ya hepsiyle yatırım yaparlar ya da hiç yatırım yapmazlar. Ya Bitcoinlerinin tamamını satarlar ya da ellerindeki paranın tamamıyla Bitcoin alırlar. Tecrübeli bir yatırımcı ancak elindeki paranın yüzde 10’uyla Bitcoin alır. Yüzde 50 kar ettiği zaman tekrar elindeki paranın yüzde onunu Bitcoine yatırır. Ellerindeki kar yüzde yüze ulaştığında ellerindeki Bitcoin’in yüzde 10’unu satarlar ve bu böyle devam eder. Bu şekilde her zaman kar ederler ve zora düştüklerinde her zaman yeniden Bitcoin almak için paraları bulunur.

Tüm Yumurtaları Tek Bir Sepete Koymak

Sakın paranızı sadece bir coine yatırmayın. Bulabileceğiniz en iyi 10 coine yatırım yaparsanız, içlerinden biri yüzde bin kar edip diğerlerinden uğrayabileceğiniz olası zararı karşılar. Bu kural aslında diğer tüm finansal araçlar için de geçerlidir. Ayrıca kripto paralarınızı farklı online cüzdanlarda bulundurmak, sanal borsalardan biri çöktüğünde veya hacklendiğinde size faydalı olacaktır.

Bütçeye Göre Yatırım Yapmamak

Yatırım yaparken mutlaka ama mutlaka genel bütçenizi de düşünmelisiniz. Eğer sizi tehlikeye atacak miktarlarda yatırım yaparsanız, daha duygusal olmanız ve daha kötü takaslar gerçekleştirmeniz kaçınılmaz olacaktır. Kripto para piyasası, gerçekten acımasız bir piyasadır. Toplam varlığınızın en fazla yüzde 10’unu kripto para birimlerine yatırmalısınız.

Kandırma Amacı Taşıyan Kriptolara Yatırım Yapmak

Gerçek bir teknolojik gelişme göstermeyen kripto para birimlerine yatırım yapmak da sıkça karşılaşılan hatalardan biridir. Bu kriptolara en güzel örnekler ise EOS, Tron, Bitcoin ve Litecoin’dir. EOS, Elastos’dan çok daha kötüdür fakat Elastos’un market hacmi EOS’un market hacminin 20 katıdır. Elastos, bu market hacminin bir kısmı spekülasyona bir kısmını ise EOS grubunun reklamlarına borçludur. 21 oy verme noktası ile epey merkezileşen bir platform olan Elastos dappslar için işlevsellik sunar ve hatta EOS diğer kriptolara göre daha ölçülebilir yapıdadır. İşte bu nedenle EOS, yakın zamanda önemli değer kaybına uğrayacakken Elastos değer kazanacaktır. Tron’un değerinin sadece birkaç milyon dolar olması gerekirken milyarlarca dolarlık pazar payına sahiptir. Bunun sebebi ise Tron’un sahibi Justin Sun’un AliBaba’ya ortak olduğunun düşünülmesidir. Halbuki Justin Sun, AliBaba’nın sahibi Jack Ma ile aynı üniversiteye gitmiştir. Kripto para yatırımcılarının en çok yaptıkları 6 hatayı sizler için listeledik. Bu hataları yapmamaya gayret ederek siz de birer Bitcoin ya da kripto para milyoneri olabilirsiniz.