Bitcoin ve Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin ve kripto para madenciliği hakkında detaylı bir yazı derledik. Bitcoin, kripto madenciliği nasıl yapılır ve nasıl para kazanılır cevabını bulacaksınız.

Bitcoin ve Kripto Para Madenciliği Nasıl Yapılır

Bitcoin ve kripto para madenciliği yaparak, onun ağında yapılan işlemlerin doğrulanmasına ve yeni kripto para birimlerinin ihracına katılırsınız. Daha önce kripto para madenciliğini okuduysanız veya duyduysanız, algoritma kelimesine aşina olabilirsiniz. Belirli bir kripto para biriminin nasıl çıkarılacağını bilmek için çok önemli olan iki tür algoritma vardır: madencilik algoritması ve fikir birliği algoritması.

Madencilik algoritması (İngilizce: Hashing algoritması) veri işleme ile yakından ilgilidir. İhtiyacınız olan madencilik donanımı, büyük ölçüde seçtiğiniz kripto para biriminin kullandığı madencilik algoritmasına bağlıdır. Özellikle ASIC cihazları ise, bunlar sadece belirli bir algoritma ile çalışacak şekilde geliştirildiğinden.

Konsensüs algoritması, kendi adına, bir kripto para birimi ağının tüm üyeleri (düğümleri) arasında işleyişine ilişkin anlaşma ile ilgilidir: hangi işlemlerin geçerlilik kriterlerini karşıladığı, zincirdeki blokların sırası vb. Daha sonra madencilik ve konsensüs algoritmalarının işlevleri hakkında daha fazla bilgi edineceksiniz. Şimdilik, kripto para ağları arasında en popüler iki fikir birliği algoritmasına odaklanacağız: iş kanıtı (PoW) ve hisse kanıtı (PoS).

İş kanıtını karşılamak için ne kadar çalışmam gerekiyor?

Nispeten, çok az çalışmanız gerekir. Bu testin çalışması doğrudan sizin tarafınızdan yapılmayacak, (Bitcoin madenciliği) yapmak için kullandığınız donanım veya tercih ettiğiniz kripto para birimleri tarafından yapılacaktır.

Nispeten, çok az çalışmanız gerekir. Bu testin çalışması doğrudan sizin tarafınızdan yapılmayacak, Bitcoin madenciliği yapmak için kullandığınız donanım veya tercih ettiğiniz kripto para birimleri tarafından yapılacaktır.

PoW (iş kanıtı), matematiksel hesaplamaları kullanarak bir bulmacayı çözmeye dayalı bir fikir birliği algoritmasıdır. Madenci, zincire yeni bir işlem bloğu eklemesine izin verecek olan bu bulmacanın cevabını olabildiğince çabuk almaya çalışır.

İki madencinin aynı cevabı aynı anda verme şansı imkânsız değilse de neredeyse sıfırdır. Her bloğun bulmacası, kolayca tahmin edilemeyecek şekilde farklı ve rastgele bir çözüm gerektirir. Bu sistem, madeni paraların çift olarak birlikte harcanmasını önlemeye çalışır; yani, daha önce bir kripto para birimi aktarmış olan biri, onu hiç harcamamış gibi başka birine geri aktarabilir.

Bir bloğun bulmacasını çözmek, sunduğu ödülü almayı içerir. Ancak bu cevaba başka bir madenciden önce varmak için donanımınızın büyük miktarda veriyi yüksek hızda işlemesi gerekir. Bu nedenle, en sevdiğiniz kripto para birimini çıkarmak için güçlü ve yeterli madencilik ekipmanına sahip olmak önemlidir.

Proof of Work, kripto para madenciliğinde en yaygın kullanılan konsensüs algoritmasıdır. Tüm kripto para birimlerinin ilki olan Bitcoin, PoW kullanır ve madenciliği yapabilmek için özel donanıma sahip olmak gerekir. İş kanıtı kullanan alternatif kripto para birimleri; Bitcoin Cash (BCH), Monero (XMR), Zcash (ZEC), Ethereum Classic (ETC) vesaire.

Yerel kripto para birimi ether (ETH) olarak bilinen Ethereum ağı, fikir birliği algoritması olarak PoW’u da kullanır; ancak yakında yerini hisse kanıtı (PoS) ile veya her ikisiyle de hibrit bir şekilde değiştirmesi bekleniyor.

Kripto para madenciliğine başlamam için nelere ihtiyacım var?

Her şeyden önce, bilgi için muazzam bir susuzluk ve sonsuz sabır (bilgisayar montajı ve programlamayı bilenler ne demek istediğimizi anlayacaktır). Bahsedilen özelliklerin ötesinde kabaca sahip olduğunuz madencilik donanımının türüne ve bulunduğu yere göre belirli bir tür donanım ve yazılıma, elektrik ve internete ve bir soğutma sistemine ihtiyacınız olacağını söyleyebiliriz.

En önemli şey, benim için istikrarlı olan elektrik ve internet hizmetlerine sahip olmaktır. Aksi takdirde ekiplerinizin çalışmaları sürekli kesintiye uğrayacak ve madencilikten beklediğiniz faydayı alamayacaksınız.

Donanım

Donanım hakkında konuştuğumuzda, ilgilendiğiniz kripto para birimini çıkarmak için gerekli ekipmana atıfta bulunuyoruz. İşlemciler ve grafik kartları gibi genel donanımların yanı sıra özellikle madencilik için özel ekipman olabilir. Birinin veya diğerinin seçimi, esas olarak ilgilendiğiniz kripto para biriminin programlandığı madencilik algoritmasına bağlıdır.

Madencilik algoritması, her bir kripto para birimi işleminin bilgilerinin şifreleneceği ve şifresinin çözüleceği kuralları oluşturmaktan sorumludur. Başka bir deyişle, anlaşılması kolay bir mesajı anlaşılmaz bir şeye dönüştürüyor. Tüm bunlara ek olarak sistem algoritması, benzer sonucun başka bir mesaj ile tekrarlanmasının imkânsız olmasını sağlamaktır. Bu, ağa güvenlik sağlar ve hiçbir kripto para biriminin “taklit edilmemesini” sağlamaya çalışır.

Madencilik donanımına ve her birinin madencilik yapabileceği algoritma türlerine geri dönersek, işte bazı örnekler: Bitcoin (BTC) madenciliği yapmak istiyorsanız, SHA-256 algoritmasını madenciliği için özel bir ASIC cihazı satın almanız gerekir. Ether (ETH), Ethereum kripto para birimi veya zcash (ZEC) madenciliği yapmak istiyorsanız, en azından özel bir grafik kartına (GPU) ve sertifikalı güç kaynağına sahip bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Öte yandan monero (XMR) veya bytecoin (BCN) madenciliği yapmak istiyorsanız bilgisayarınızın işlemcisi (CPU) yeterli olabilir.

Yazılım

Bitcoin gibi (kripto para madenciliği) yapmak için ihtiyaç duyacağınız farklı türde yazılımlar veya bilgisayar programları vardır. Donanımınızın kripto para ağıyla etkileşime girmesine ve onu madencilik yapmasına izin veren bir program olan madencilik yazılımıyla başlayalım. Kullanılan donanıma ve madenciliği yapılacak kripto para birimine bağlı olarak değişen farklı yazılım türleri vardır.

En çok tanınanlar arasında CGMiner ve Claymore bulunmaktadır. Birincisi, bitcoin ve bitcoin cash madencileri arasında popülerken, ikincisi genellikle diğerleri arasında ether, ethereum classic, zcash, decred ve siacoin gibi kripto para birimlerini çıkarmak için kullanılır.

Ayrıca donanımınızın davranışını izlemek ve tercihlerinize göre yapılandırmak için bir programa ihtiyacınız olacak. Bitmain’in AntMiner’ı gibi ASIC cihazları, genellikle onları yapılandırmak ve performanslarını izlemek için kendi yazılımlarını içerir. GPU madencilerinin bu amaç için MSI Afterburner veya GPU-Z gibi programları indirmesi gerekebilir.

Madencilik teçhizatınızın performansını izlemeye gelince, madencilik yaptığınız madencilik havuzunun web sitesi üzerinden veya teçhizatınıza başka bir cihazdan uzaktan erişmenizi sağlayan TeamViewer programını kullanarak yapabilirsiniz.

Cüzdan veya çanta

Bir diğer önemli unsur ise madencilik için ödemelerinizi almak için kullanacağınız cüzdan veya cüzdandır. Bu, donanım veya soğuk tip (Trezor, Ledger, KeepKey, OpenDime, vesaire.), yazılım veya uygulama tipi (Exodus, Wasabi, Coinomi, Jaxx, vesaire.) veya çevrimiçi (Blockchain, Bitgo, MyCrypto vesaire.) olabilir.

Dosyalarını, Mağazanızdan (çevrimiçi fiziksel veya) elektronik ekipman güven de satın alabilirsiniz serin iken mobil cihazınızda uygulama mağazasından yazılım indirmenin teneke (App Store veya Google Play Store) veya doğrudan portföy, resmî web sitesinden masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için sürümler de bulabilirsiniz.

Bu arada çevrimiçi cüzdanlar pek çok uzman tarafından pek tavsiye edilmiyor; çünkü saldırılara veya hack’lere çok eğilimlidirler. Aynısı, kripto para birimlerinde fonlarınızı koruyan döviz büroları veya diğer hizmetler tarafından sunulan cüzdanlar için de geçerlidir. Bu durumda, sadece kripto para birimlerinize ulaşmanızı mümkün kılan platforma yönelik bir saldırı olasılığına karşı değildir ancak buna ek olarak, cüzdanınızın özel anahtarlarına sahip değilsiniz ve bitcoiner’ın dediği gibi “onlar sizin anahtarlarınız değilse, sizin bitcoininiz değildir”.

Soğutma ve iklimlendirme

Madencilik ekipmanının olacağı yerin şartlandırılmasıyla, özellikle de sıcaklığıyla ilgili olanı görmezden gelemezsiniz. Madenciliğin gerektirdiği yüksek düzeyde işlemenin bir sonucu olarak, madencilik donanımı sıcaklıkta yükselme eğilimi gösterir ve aşırı ısınma riski taşır. Sıcaklık o kadar yüksek olabilir ki, cihazın bozulmasını hızlandırabilir ve hatta çalışmayı tamamen durdurma noktasına ulaşabilir.

Az önce bahsedilen gibi bir trajediden kaçınmak için, donanımınızın dayanabileceği sınır ısıyı araştırmalı, madencilik esnasında ekipmanınızın ulaştığı ısıyı değerlendirmeli ve madenciliğin karlı olduğu bir denge noktası bulmalısınız. Ekipmanınızı aşırı ısınmadan korurken.

Donanımın aşırı ısınmasını önlemek için akılda tutulması gereken birkaç şey var. Birincisi, klima, fan veya ısı emici kullanabileceğiniz ekipmanınızın bulunduğu ortamın, tesislerin bulunduğu yerin sıcaklığına göre daha uygun olarak soğutulmasıdır. Ayrıca bakımları düzgün yapıldığı sürece oldukça etkili olan sıvı soğutma sistemleri ile ekipmanlarınızı yenilemenin bir yolu da vardır.

Soğutmayla ilgili olana ek olarak, madencinin konfigürasyonu da var. Bununla hem donanıma entegre edilmiş ısı emicilere atanan gücü hem de bunun için gereken işlem gücünü kastediyoruz. Bazen madencilik cihazının iyiliği için madencilik gücünü biraz azaltmak daha uygun olabilir, böylece ekipmanınızın maksimumda olması ve gelirinizi daha dramatik bir şekilde etkileyen erken arızalara maruz kalması yerine daha uzun süre optimum şekilde çalışması gerekir.

Sadece kripto paralara sahip olarak “faiz” kazanabilir miyim?

Evet mümkündür ve bazı kripto para birimlerinde protokol olarak çalışır. İşlemleri doğrulamaya yardımcı olmak için belirli bir ağdan kripto para biriktirip elinde bulunduran katılımcılarını ödüllendiren sistem, Proof of Stake olarak bilinmektedir.

PoS protokolü, iş kanıtı (PoW) gibi işlem doğrulaması ve yeni kripto para birimlerinin verilmesi için güç tüketimini kullanmaz. Bunun yerine, hisse kanıtı bu amaç için bir dizi birikmiş kripto para birimi kullanır. Bu nedenle PoS, bir madencilik türü olarak da kabul edilmektedir.

PoS’lu bir ağda doğrulayıcı olarak yer almak için bu amaçla kullanacağınız kripto para birimlerini edinmeniz gerekir. Ardından, söz konusu kripto para birimlerini blok zincirinde engellemelisiniz. Bu, bu fonları işlem doğrulama dışında bir amaç için kullanmayacağınızı onaylar.

Bu şekilde, bu tür ağın güvenliğine ve iyi performansına olan bağlılığınızı da garanti edersiniz; çünkü sorumsuzca hareket etmeniz veya ekosisteme zarar vermeniz durumunda bloke ettiğiniz tüm kripto paraları kaybedebilirsiniz.

Zincire bir sonraki bloğu ekleyecek doğrulayıcı düğümün seçimi yarı rastgeledir, ancak bu amaç için ne kadar çok kripto para birimi atadıysanız, seçilme şansınız o kadar yüksek olur. Sonuç olarak, daha fazla para kazanacaksınız.

PoS kullanımının Peercoin (PPC), PIVX, Lisk ve NEO gibi kripto para birimleri arasında popüler olmasının ana nedenlerinden biri, daha çevre dostu olmasıdır. Ancak PoS kullanan ağların birçoğu, Decred veya Dash gibi PoW sistemini hibrit bir şekilde de kullanır.

PoS kullanan kripto para madenciliği yapmak için neye ihtiyacım var?

PoS ile işlemlerin doğrulanması BTC, ETH veya ZEC madenciliğinin yüksek güç tüketimini gerektirmez ve özel donanım gerektirmez. Blok zincirinin bir kopyasını depolayabilen bir sabit diske ve sabit bir internet bağlantısına sahip iyi bir bilgisayar yeterlidir. Bununla birlikte, PoS kullanan kripto para birimleri ile para kazanmak için tam bir düğümü yönetmeniz gerekmez.

Bu tür kripto para birimi için, elde edilen karları her bir işçisinin veya üyesinin katılımına göre dağıtmaları anlamında, çalışma kanıtı olan madencilik havuzlarına benzer şekilde çalışan havuzlar vardır.

Her belirli ağın kendi doğrulayıcı düğümlerini seçmesi ve sürdürmesi gerekebilecek başka gereksinimler de vardır. Ancak çoğunlukla bunlar, her bir kripto para biriminin değerlerine ve beklentilerine uygun olarak bir düzeyde güvenlik ve/veya ölçeklenebilirlik sunmak için dayatılan kurallardır.

Tahminleri, bu makalenin yazıldığı sırada kripto varlık piyasası tarafından gösterilen fiyatlara dayanan StakingRewards.com web sitesindeki kazanç hesaplayıcısına göre, bloke edilmiş 1.000 PIVX kripto para birimine ($ eşdeğeri) sahip standart bir doğrulama düğümü. 234), bu ağda yılda 93 PIVX veya yaklaşık 21 $ kazanabilirsiniz.

Buna karşılık, Qtum ağına doğrulayıcı düğüm olarak katılan ve 1.000 QTUM’u (yaklaşık 1.680 USD) engelleyen kişi, yaklaşık 79 USD’ye eşdeğer yaklaşık 47 QTUM yıllık kar elde eder. Bu rakamlar, kripto para biriminin fiyatına göre değişir. İş yapılır ve oldukça değişken bir piyasa olduğunu belirtmek önemlidir.

Hangi kripto para birimini çıkaracağımı nasıl seçerim?

Kayda değer önemli bir nokta, dikkatinizi çeken kripto para birimleri tarafından verilen madencilik karlılığıdır. Bunun için farklı temel değişkenleri analiz edebilirsiniz, örneğin: kripto paranın piyasadaki fiyatı, madencilik yapmayı planladığınız bölgedeki elektrik maliyeti ve kullanacağınız donanımın madencilik gücü. Bu veriler, bu değerlendirme sürecini kolaylaştıran WhatToMine ve CoinWarz gibi web sitelerinde madenciliğin karlılığını kontrol etmek için çok faydalı olabilir.

Madenciliğin uzun vadeli performansından daha fazla emin olmak istiyorsanız, projenin ciddiyetini ve geliştirici ekibinin özgüvenini değerlendirmek için biraz mesai harcamalısınız. Özellikle nispeten yeni kripto para birimleri söz konusu olduğunda.

Güvenlik, bu kripto para birimlerini kolaylıkla kullanma veya değiştirme olasılığı, projenin büyüme beklentileri, potansiyel kullanım durumları, blok zincirinin işleyişi ve bunları çıkarmak için gerekli donanım ve yazılıma erişim gibi hususlar önemlidir ve bunları dikkate almalısınız.

En genelinden en küçük ayrıntısına kadar bir kripto para biriminin tüm temel özellikleri, Beyaz Kitabında bulunmalıdır. Proje hakkında bilmeniz gereken her şeyi hem teknik hem de etik olarak açıklayan bir belge. Ayrıca, ulaşılması gereken hedeflerin ve bunun gerçekleşmesinin beklendiği sürenin belirlendiği Yol Haritası da bulunmaktadır.

Projenin kod deposu (GitHub, GitLab veya başka bir yerde olsun), web sitesi ve sosyal ağlardaki (Reddit ve Telegram gibi) sohbetleri veya forumları ile genellikle projeyle ilgili diğer ayrıntıları bulabileceğiniz alanlardır. Geliştirici ve danışmanlardan oluşan uzman ekibi kimlerin oluşturduğu, konu aldıkları yani üstünde çalıştıkları yenilikler ve meydana gelen bazı aksilikler gibi ayrıntılar da akılda tutulmalıdır.

Madencilik havuzunun detayları nelerdir?

Madencilik havuzu, bir grup kripto para madencisinin bu faaliyeti birlikte yürütmek için bağlandığı bir düğümdür. Tüm katılımcılarının madencilik gücünün (hash oranı) toplamı ağda ayrı olarak değil tek olarak gösterilir. Bu, iş kanıtı ile çalışan kripto para ağları için geçerlidir.

Bir fikir birliği algoritması olarak hisse kanıtı kullanan kripto para birimi ağ havuzları biraz farklı çalışır. Bu madencilik havuzlarının katılımcıları, karar verme yetkilerini tam bir düğümü yöneten bir başkasına devrederler. Bu sayede zincire daha fazla blok ekleme ve ödüllerini alma şansı artar.

Her iki durumda da (PoS veya PoW), havuz, karşılık kazanılan ödülleri aldıktan sonra, kazanılan parayı tüm çalışanları arasında adil ve eşit bir şekilde dağıtmayı taahhüt eder.

Tek başına madencilik mi yoksa eşlik mi?

Belki de kafanızdaki açgözlü küçük bir ses kulağınıza fısıldadı: “Ama neden bir grupta benimki de yalnız gitmiyorsun? Böylece aldığım tüm ödülleri saklayabilirim. Bu küçük sesi ciddiye alırsanız, madencilikten asla herhangi bir kar elde edemezsiniz.

Şöyle koyalım: Eğer sadece Bitcoin gibi kripto para madenciliği yapmak istiyorsanız, piyasadaki en güçlü madencilik donanımına sahip olsanız bile, yine de blockchain tarafında ödüllerinizi bekliyor olacaksınız.

Bir madencilik cihazının gücü, tüm ağın hash oranıyla karşılaştırıldığında önemsiz görünüyor. Bu nedenle, asla kendi başınıza bir satoshi madenciliği yapamazsınız. Aslında, tek bir düğüm olarak çalışan bu ekiplerin yüzlerce ve hatta binlercesine sahip kripto para madenciliği çiftlikleri var. Yani küçük madencinizin bu canavarlara karşı rekabet etme şansı teknik olarak sıfır.

Önceki örneği daha iyi anlamak için, konsensüs algoritması olarak iş kanıtı (PoW) kullanan Bitcoin ve Ethereum gibi kripto para ağlarında, ağ tarafından önerilen matematiksel bir bulmacayı çözen ilk madencilik düğümünün, Blok zincirine yeni bir işlem bloğu ekleyin ve bir kripto para ödülü kazanın.

Bir kripto para birimi ağında önerilen her bilmece için yalnızca bir doğru sonuç ve bu yanıtı almanın yalnızca bir yolu vardır. Bir madencilik düğümünün böyle bir bulmacayı çözme olasılığı, ağdaki diğer madencilik düğümlerine kıyasla madencilik gücüne bağlıdır.

Bir ağın küresel madencilik gücünün %5’ine sahip olan bir madenci, toplam hash oranının yalnızca %1’ine sahip olan başka bir madenciden daha fazla bulmaca çözebilecektir. Ancak, söz konusu ağın madencilik gücünün %10’unu ekleyen 8 madenci bir araya gelirse, şansları lehlerine olacaktır. Bu, madenciliği havuzun her bir üyesi için ayrı ayrı olduğundan daha karlı hale getirecektir. Bu nedenlerden dolayı madencilerin büyük çoğunluğunun havuzda madencilik yapması daha uygundur.

Merak edebilirsiniz, ya Monero (XMR) gibi bir şeyi daha iyi benimsersem? CPU ve GPU ile madenciliğe uyarlanmış bir anti ASIC kripto para birimi olduğundan. Ne yazık ki, ağın geri kalanına kıyasla çok az madencilik gücünüz varsa, havuzda madencilik yapmak hala daha tavsiye edilir.

CoinWarz.com web sitesinin tahminlerine göre, GPU oyuncu ortalaması (AMD- Rx 570) olan birinin, tek başınıza yaparsanız, ilk blokunu baltalaması 2.000 günden fazla sürebilir. Beş yıldan fazla oldu! Tabi bu ağın gösterdiği değerlere göre değişebilen bir tahmindir.

Ayrıca, nihayet bir blok madenciliği yaptığınızda, bunun için tam ödül alacağınızı da kabul etmelisiniz, ancak tek bir blok madenciliği yapmanız için gereken süre içinde, havuzda madencilikten daha fazla telif hakkı almış olabilirsiniz. En kötü durumda, madenciliğini yaptığınız kripto para biriminin değeri, bir blok madenciliği yapmanız için geçen süre içinde, ağa katılımınız için neredeyse hiçbir ücret talep etmediğiniz noktaya kadar önemli ölçüde devalüe edebilirdi.

Bitcoin ve Kripto Para

Havuzlar nasıl ödeme yapıyor?

Havuz madenciliği yapılan kripto para birimlerinin dağıtımıyla ilgili olarak, aralarında PPS (Pay Per Share), PPLNS (Pay Per Last N Share), FPPS (Full Pay Per Share), DGM (Çift Geometrik Yöntem), farklı ödeme yöntemleri vardır. Diğerleri arasında. Bütün bunlar, her bir katılımcının katkıda bulunduğu madencilik gücüne göre karı adil bir şekilde dağıtmayı amaçlar.

Madencilik düğümleri tarafından alınan ödülün iki bölümden oluştuğunu belirtmek önemlidir: zincire yeni bir blok eklerken verilen yeni kripto para birimleri ve aynı bloğa karşılık gelen işlem ücretleri. Ancak bazı havuz yöneticileri toplanan komisyonları tutar ve yalnızca çalışanları arasında verilen yeni kripto para birimlerini dağıtır.

Havuz yöneticileri ayrıca üyelerine, havuzun bakımını finanse etmek için kullanılan madenciliğin bir yüzdesini de sık sık ücretlendirir.

Havuzda madencilik, kripto para madenciliğine küçükten başlamak isteyenler için en iyi seçenektir. Bunun nedeni, solo madenciliğin karlı olması için, ağın toplam hashrate’i ile ilgili olarak oldukça önemli bir madencilik gücüne sahip olunması gerektiğidir; Bu, madencilik donanımına ve ayrıca ekipmanı barındırmak için donatılmış tesislere yüksek bir yatırım anlamına gelir.

Web madencileri nelerdir?

Bir web sitesinin temel koduna yüklediğiniz ve ziyaretçilerinizin bilgisayarlarını kripto para madenciliği yapan bir yazılım türüdür. Bu yazılımın kurulumu, web sitesi yöneticisi veya siteyi hackleyen bir saldırgan tarafından yapılabilir.

Bazıları insanlar, web madencilerini kötü amaçlı yazılım (kötü amaçlı yazılım) olarak değerlendirir çünkü program kendini çalıştırmak için sizin izninizi almamaktadır. Her ne kadar bu yazılımın hatası olmasa da onu kimin yüklediği, sizi madenci hakkında uyarmaktan veya etkinleştirmeden önce yetkinizi isteyecek şekilde programlamaktan kimin sorumlu olduğu.

Web madencileri süper güçler gibidir ve eski ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt’in sözleriyle, “büyük güç büyük sorumluluk getirir” (bu alıntı size Peter Parker’ın Örümcek Adam’daki amcasından daha tanıdık gelebilir). Süper güçler gibi, web madencileri de adil ve dikkatli bir şekilde veya herhangi bir netizenden yararlanmak için kullanılabilir.

Web madencilerinin iki yüzü

Web madencilerinin uygunsuz kullanımına bir örnek, onu bir web sayfasının temel koduna yüklemek, her ziyaretçinin bilgisayarını benimkine koymak ve mayınlı ganimeti almak olabilir. Bununla ilgili sorun şu ki, izinsiz yapılması bir tür dolandırıcılık olmasının yanı sıra o sayfaya girenlerin bilgisayarlarının performansını da etkileyecektir.

(Kripto para madenciliği), özellikle buna uygun olmayan bir ekipman ise, CPU’dan çok şey talep eder. Bu, bilgisayarın normalden daha yavaş çalışmasına neden olur. Özellikle akıllı telefonlar, Bitcoin gibi kripto para madenciliği yapmak için kullanıldığında termal genleşmeden onarılamaz hasar görebilir.

Kötülük potansiyellerine rağmen, web madencileri doğru eller tarafından iyilik için de kullanılabilir. Örneğin, hayırsever amaçlarla iş birliği yapmak için web sitelerini ziyaret ederken bilgisayarınızla madencilik yapmak için izin isteyen girişimler var (evet, insanlık için hala umut var). Bazı durumlarda, madencilik sırasında CPU’yu aşırı yüklememek için ne kadar işlem gücü bağışlayacağınızı bile seçebilirsiniz.

Web madencileri teoride ücretli aboneliklere ve web sitesi reklamlarına alternatif olarak da kullanılabilir. Bu gibi durumlarda, hayır kurumlarında da olduğu gibi web sitesi site kullanıcısından, madencilik için kullanılacak bilgisayar veya mobil cihazının işlem gücünün bir kısmını kullanmak için sizden izin isteyebilir. Ancak, bu iş modeli henüz reklam veya ücretli abonelikler için bir rakip olduğunu kanıtlamadı.

Daha önceki raporlara ve anketlere göre, web sayfalarının bu tür madenciler aracılığıyla elde ettiği kazançlar, reklam yoluyla kazandıklarına yaklaşmaktan uzaktır.

Bir web madencisi ile hangi kripto para birimlerini madencilik yapabilirsiniz?

Çoğu durumda, web madencileri kullananlar için tercih edilen kripto para birimi Monero’dur (XMR). Bunun nedeni, çok sayıda bilgisayar aktif olarak madencilik yaptığı sürece Monero’nun CPU ile “karlı” bir şekilde çıkarılabilmesidir. Ayrıca XMR, işlemlerinizin gizliliğine odaklanan bir kripto para birimidir; bu, iyi ya da kötü, izlenmek istemeyen bu tür yazılım kullanıcıları için genellikle çok önemlidir.

Bulut madenciliği nedir?

Temel olarak, üretilen ödülleri almak için madencilik gücünü kiraladığınız bir hizmettir. Bu, bu durumda madencilik gücünün bir kısmını size sunan platform olacak olan üçüncü bir taraf aracılığıyla madencilik yapmak gibidir. Bu açıklama belki de cevaplardan daha fazla soru bırakıyor: Kârlı mı? Neden kendi donanımımla benimki yapmayayım? Güvenilir mi?

Yukarıdaki sorulara yanıt olarak, tescilli donanımla yapılan geleneksel kripto para madenciliğinin kârlılığını etkileyen aynı faktörler, bulut madenciliğinin kârlılığını da etkiler. Başka bir deyişle, her ikisinin de karlılığı eşit derecede görecelidir. Fakat, online madenciliğine yatırım yaparken bir dolandırıcılığın mağduru olma riskiniz çok daha fazladır.

Bulut madenciliği lehine, madencilik ekipmanına veya bu konuyla ilgili herhangi bir şeye (elektrik, soğutma sistemi vb.) yatırım yapmanıza gerek yok. Ayrıca, donanım bakımı ve bakımı konusunda endişelenmenize gerek yok.

Buna karşı, dolandırılma riskiniz yüksek olan bir düzene sahip olmalısınız. Bunun nedeni, bu platformların müşterilerine sunduğu madencilik gücünün genellikle şirketin kendi çiftliklerinden gelmesidir; bu nedenle, sundukları tüm madencilik gücüne gerçekten sahip olduklarını doğrulamak zordur. Buna ek olarak, sözleşmeleri genellikle kripto varlık piyasasının fiyatları onlar için uygun değilse hizmeti iptal etmek için maddeler içerir.

Bulut madenciliği ile ilgileniyorum ama korkarım dolandırılmaktan korkuyorum. Ne yaparım?
Bulut madenciliğine girişinizin güvenli veya güvenilir bir yatırım olduğunu onaylamanız gerekir. Bunu yapmak için, yatırım yapmayı planladığınız bulut madenciliği platformunun arka planını iyice araştırmanız çok önemlidir.

Bu iş modeli madencilik sektöründe bir alternatif olarak ortaya çıktığında, itibarını zedeleyen dolandırıcılık vakaları yaşandı. Ancak, hizmetleriyle zaman içinde kullanıcıları arasında ve ekosistemde güven kazanmayı başaran platformlar var. Kendini bu tür bir hizmete adayan ilk şirket CEXio’ydu. Şu anda, niş içinde en çok tanınan Genesis Madenciliği’dir.

Başka bir iş benzer bir model vardır bulut madencilik sen hangi bir şirketten madencilik gücünü kiralar yok, ama başka madencilerden. Bunlar, işlem gücü elde etmek isteyen kullanıcılar ile onu satmak (veya gerçekten kiralamak) isteyenler arasında aracı görevi gören platformlardır.

Bitcoin veya diğer kripto para birimlerini madencilik yapmak isteyen ancak madencilik donanımı satın alacak kaynaklara sahip olmayan insanlar var. Diğer insanlar madencilik için uygun ekipmanlara sahipken, ancak bu faaliyete doğrudan katılmakla ilgilenmiyorlar. NiceHash ve Mining Rig Rentals gibi platformlar, yukarıda açıklanan iki tür kullanıcının çakıştığı bir tür “hash oranı piyasası” sunar.

Bu tür platformun bulut madenciliği platformlarına göre sunduğu en büyük avantaj, kendi hash oranlarına sahip olmamasıdır. Dolayısıyla, müzakere edilen hash gücü ile dolandırıcılık bu durumda geçerli olmayacaktır. Ayrıca madencilik camiasındaki itibarınız çok daha iyi.

Yorum Yap

Yorum Yap