• ALTIN (TL/GR)
  439,85
  % 0,55
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4236
  % 0,80
 • € EURO
  8,9954
  % 0,26
 • £ POUND
  10,1117
  % 0,10
 • ¥ YUAN
  1,1470
  % 0,84
 • РУБ RUBLE
  0,1010
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  277227,595
  % -1,61
 • BIST 100
  1.530,48
  % -1,04

Bitcoin Tekrar Yükselecek Mi

Bitcoin Tekrar Yükselecek Mi

, büyük ihtimalle bu yıl veya gelecek yıl en yüksek seviyesini görebilir fakat Bitcoin’in eninde sonunda düşmeye mahkûm olacaktır. Peki Bitcoin’in değeri neden düşecektir sorusunun cevabını bu yazıda alabilirsiniz.

Bitcoin Bir Balon Mu?

Bitcoin’e yatırım yapmak istemeyenlerin en önemli savunması Bitcoin’in finansal bir balon olduğu ve bu balonun bir gün patlayacağıdır. Bitcoin’in bir balon olup olmadığı konusunu tartışmayacağım çünkü Bitcoin gerçekten de bir balondur. Finansal balonlar, finansal bir varlığın kısa süre içerisinde aşırı değerlenmesi nedeniyle oluşmaktadır. Ki bu durum, her piyasada belli aralıklarla görülebilir.

Kripto para birimlerinin gelecekteki durumunu tartışmadan önce söylemem gerekiyor ki ben finansal konularda uzman biri değilim ve elimde bir adet kristal kürede yok.

Başlangıç olarak teknoloji alanındaki diğer balonlara bakabiliriz. 2000’lerin başında gerçekleşen dotcom balonunu hepiniz hatırlarsınız.

Dotcom Balonu

Dotcom balonu, internet kullanıcılarının internet üzerinden başlatılan start-upların oldukça karlı olduklarını ve gelecek vaat ettiklerini düşünmeleri sonucu oluşmuştur. O zamanlar internet çok yeni bir teknolojiydi ve bir sürü yatırımcı internetin geleceği hakkında heyecanlı idi. Yatırımcılar o zaman sonu .com ile biten her şeye tamamen spekülatif olarak yatırım yapma eğiliminde idi. O zamanlar da tıpkı bugünler gibiydi tek farkı kişiler kripto para birimleri yerine web sayfalarına yatırım yapmakta idi.

Kısa süre sonra ticarileşmenin ortaya çıkmasıyla Dotcom balonu da patladı. Ticarileşme, bir teknolojinin kamuoyu tarafından kabul görmesi ve o teknolojiye çok yüksek miktarlarda yatırım yapması anlamına gelmektedir. Dotcom balonu, 10 Mart 2000’de en yüksek noktasına gelerek patladı. Kripto para birimleri henüz bu kadar yaygınlık kazanmadı. Bu piyasaya giriş bariyerleri de hala oldukça yüksek görünüyor ve medya henüz Bitcoin ve diğer kripto paraları yasal bir yatırım aracı olarak kabul etmedi. 2017 Aralık ayında kripto paralarda önemli miktarda spekülasyon görüldüğünü de belirtmek gerekiyor. Bu durum da eninde sonunda kripto paraların değer kaybetmesine yol açtı.
Dotcom balonunun piyasa değeri o zamanlar 3 milyon dolar civarındaydı. Eğer enflasyonu da hesaba katarsak, bu miktar günümüzde 5 trilyon dolara tekabül etmektedir. Kripto para birimleri henüz bu rakamları görmedi fakat ileriki zamanlarda kripto para birimlerinin de bu seviyelere geleceğini düşünüyorum. Yazının kalanında bu durumun nedenlerine biraz değineceğiz.

Dotcom balonu en yüksek seviyesini gördükten sonra değeri yüzde 80 oranında düştü. 5.132 puandan 1.135 gibi düşük bir puana kısa süre içerisinde düştü ve tekrar yükselme eğilimine girdi. Kripto para birimlerinin toplam piyasa hacmi de 833 milyar dolardan 250 milyar dolara kısa süre içerisinde düştü.

Dotcom balonu bundan sonra 2500 puanlık bir artışı tekrar gördü ki bu en az yüzde 50 oranında artış demektir. Anlatmak istediğim Dotcom balonu patladıktan sonra bile yine büyük bir fiyat artış dalgası oldu. İşte bu nedenle borsacılar ve emlak alım satımı ile uğraşanlar, piyasa döngüsünün bir parçası olduğu sürece düşüşleri önemsemezler. Yazıyı daha kısa tutmak amacıyla bu durumu tartışmıyorum. Farklı piyasalardan elde edilen veriler bize birkaç şey söylüyor.

Bir Finansal Varlığın Döngüsü

– Bir varlık, düşük değerli olarak piyasaya giriş yapar.
– Söz konusu varlık bir süre sonra asıl değerine kavuşur.
– Bu varlık, daha sonra aşırı değerlenir.
– Son olarak da söz konusu varlık yere çakılarak uzun vadedeki ortalama değerine ulaşır.

Dolayısıyla kripto para birimlerinin bir balon olduğunu pek ala söyleyebiliriz. Peki bu balon patlıyor mu şu an? Kesinlikle evet. Kripto para birimleri peki neden düşecektir? Bunu da bir sonraki yazımızda öğrenebilirsiniz.