Bitcoin Nedir? Bitcoin Nasıl Alınır ?

Kripto Para Bitcoin nedir ve nasıl alınır, Bitcoin almak mantıklı mı, Bitcoin ne kadar yükselir ve ne kadar düşer, Bitcoin adet miktarı ne kadar.

Bitcoin Nedir

Bitcoin, kripto para birimi olarak tüketilir. Herhangi bir resmi kuruluşa tabi olmayan Bitcoin elektronik para birimi olarak geçer. Merkezi bir sistemi olmadığı için bir şahıs yahut grup yönünden yönetilmez. Bitcoin ile aracı kurumlara lüzum kalmadan, ilkelerin para birimleri ile alış veriş yapılabilir. Bitcoin para biriminin kısaltması ”BTC” şeklindedir.

Bitcoin Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin’in meydana çıkışı, ilerleyen teknoloji dünyasının etkisidir. 2008 senesinde, Satoshi Nakamoto yönünden deneysel bir para birimi olarak başlatıldı. Dijital dünyanın gelişmesi ve dijital ortamda data ekonomisinin yaygınlaşmasıyla kripto para birimi kıymet kazandı. Bitcoin’de bu gelişmelere ayak uydurarak uygulanan ilk kripto para birimlerinden oldu. Bitcoin, ilk meydana çıktığında, A peer-topeer Electronic Cash System yani eşler arası bir elektronik nakit sistemi olarak duyuruldu.

Bitcoin Nasıl Çalışır?

Bitcoin çalışma sisteminde Blockchain teknolojisi tüketilir. Veritabanına benzeyen sistem ile işlemleri kayıt altına alan bir bütündür. Şifreli ve anonim kodlar ile çalışan sistem, mali hareketler arasındaki işlemlerin güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği, teknolojinin meydana getirdiği sistem ile yapılır. Eşler arası elektronik nakit sistemi olarak uygulanan Bitcoin madenciliği, Bitcoin ile uygulanan işlemlerin tamamını Blockchain’inde kayıt altına alır. Bitcoin ağında yapılan bütün işlemler DLT teknolojisiyle saklanır. Kayıt altına alınan işlemler listede blok olarak yer alır. Bitcoin madencileri de Bitcoin ağında gerçekleşen işlemleri kayıt altına alır ve onaylar. Blockchain biçiminde de biline blok zinciri vasıtasıyla bütün Bitcoin transferleri ve prosedür miktarı takip edilebilir.

Bitcoin Nasıl Kullanılır?

Bitcoin tüketimi için birkaç aşaması izlemek lazım olur. Bilgisayar yahut portatif cihazlar üzerinden Bitcoin işlemleri kolayca gerçekleştirilir. Bitcoin tüketimi için uygulanacak adımlar şöyledir:

 • Bitcoin tüketimi için ilk etapta farazi cüzdan oluşturulmalıdır. Sanal cüzdan ile mali alış veriş işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bitcoin ile uygulanan ödemeler, adresten alıcı adrese şifrelenmiş olarak imzalanarak gönderilir. Bitcoin sistemi üzerinden gerçekleştireceğiniz bu güvenilir ödeme ağı için şifreleme yapılmalıdır.
 • İnternet ortamı üzerinden Bitcoin ile elde ettiğiniz kazancı harcayabilir, alış veriş yapabilirsiniz.

Bitcoin Sanal Cüzdan Nedir?

Sanal cüzdan, Bitcoin işlemlerinin gerçekleştirilmesini sağlayan dijital bir ortamdır. Bitcoin ağında yapılan işlemler, açılacak farazi cüzdan üzerinden görülür. Bitcoin cüzdanlar; bakiyeyi, bakiye hesaplamalarını, gerçekleştirilecek işlemlerin onaylanmasını sağlar. Bitcoin farazi cüzdanı, güvenilir bir şekilde işlemlerin gerçekleştirilmesi için teyit kodu ve hususi anahtar yöntemleri ile tüketilir.

Bitcoin Sanal Cüzdan Nasıl Alınır?

Bitcoin işlemlerini sağlayan cüzdan, dijital ortamda tüketilir. Bitcoin ile gerçekleştireceğiniz alış veriş işlemleri için farazi cüzdan almanız gerekmektedir. Sanal cüzdan alımını internet ortamından gerçekleştirebilirsiniz. Çeşitli firmaların sunmuş olduğu programlar ile farazi cüzdanınızı açarak mali işlemlerinize başlayabilirsiniz. Sanal cüzdanı açarken üyelik oluşturmanız ve şifre belirlemeniz lazım olur. Seçtiğiniz firmanın güvenilir olup olmadığını araştırmanız dikkat etmeniz gereken konulardan biridir.

Bitcoin Sanal Cüzdan Çeşitleri Nelerdir?

Bitcoin işlemlerini sağlayan farazi cüzdan değişik yollardan açılabilir. Bitcoin farazi cüzdan türleri şunlardır:

 • Donanım cüzdan, ekstrem derecede Bitcoin’i güvenle saklayan cüzdan tipidir.Hata payı az olan tesisat cüzdanları, güvenilir depolama sağlar.
 • Mobil cüzdan, portatif aygıt üstünde çalışan, portatif cüzdandır. Küçük miktarda güvenle Bitcon’leri saklar.
 • İnternet cüzdan, online olarak her daim kullanılabilen cüzdanlardır. İnternet cüzdanları için seans açıp hesap meydana getirmek yeterlidir.
 • Kağıt cüzdan, uzun vadede depolama için tercih edilen cüzdan türüdür.
 • Gelişmiş cüzdan, işlemler için ad vermeden blok zincirin mahalli bir kopyasını çalıştırarak sarfedilen program cüzdanladır.

BTC Sanal Cüzdan Kullanımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sanal cüzdanlar güvenilir bir şekilde işlemlerin gerçekleşmesini sağlar. Bitcoin elektronik para birimi için de farazi cüzdan tüketimi işlemlerin başında gelir. Bitcoin işlemlerinde güvenilir ortamın oluşmasında farazi cüzdanın doğru tüketimi dahi epey önemlidir. Bitcoin farazi cüzdan tüketiminde dikkat etmeniz lüzumlu olanlar şunlardır:

 • Online hizmetlere dikkat etmek lazım olur. Bitcoin paranızı koruma ettiğiniz farazi cüzdanın güvenliğinden güvenilir olmanız lazım olur.
 • Bilgisayarınızda, portatif cihazınızda yahut sunucunuzda bulunan cüzdanınızda, Bitcoin’lerinizi güvenilir şekilde gizlemek için az miktarda para bulundurmanız sıhhatli olacaktır.
 • Cüzdanınız yedeklemeniz naturel yollardan meydana gelebilecek problemlerin önüne geçilmesinde tesirli olacaktır.
 • Cüzdanınızı ve kullandığınız cihazınızı şifrelemeniz güvenliği sağlayacaktır.
 • Tercih ettiğiniz farazi cüzdan uygulamasının güncellemelerini takip edin. Güncellemeler meydana gelebilecek problemleri engel olur ve güvenliği sağlar.
 • Çevrimdışı cüzdan tüketimi, cihazınızın açılmış kaldığı hallere karşı koruma sağlar.

Çevrimdışı Cüzdan Kullanımı İçin Hangi Adımlar İzlenmelidir?

Çevrimdışı cüzdan tüketimi, birikimlerinizi korumayı sağlayan bir prosedürdür. Bir aga tabi olunmadığı vakit offline prosedür, güvenilir bir şekilde depolama sağlar. Çevrimdışı cüzdan tüketimi için yapılacaklar şöyledir:

 • Çevrimiçi bilgisayarda yeni bir prosedür oluşturun.
 • Oluşturduğunuz prosedürü bir USB anahtarına kaydedin.
 • İşlemi offline bilgisayarla imzalayın.
 • İmzalı prosedürü online bilgisayarla gönderin.

Bu prosedür ile bilgisayarınız yahut kullandığınız cihazınız açılmış kaldığında birikiminiz güvenilir şekilde depolanır.

BTC Güvenli Mi?

Bitcoin, güvenilir bir vasıta olarak meydana çıkartılmıştır. Blockchain teknolojisi ile uygulanan Bitcoin, gelebilecek siber saldırılarına karşı lüzumlu önlemleri alan bir sisteme sahiptir. Bitcoin ile yapılan işlemler, şifreleme algoritmaları ile teminat altına alınır. Şifreleme sistemi ile işlemler değiştirilmeyecek şekilde uygulanan aga katılır. Yapılan işlemler sisteme kayıt edildiği için hileli yollardan Bitcoin alım satımının gerçekleştirilmesi muhtemel değildir.

Bitcoin’in Avantajları Nelerdir?

Bitcoin’in türlü üstünlükleri yer alır. Sanal para birimi olan Bitcon’in üstünlükleri şöyledir:

 • Bitcoin, hiç bir otoriter kuruma tabi değildir. Kurumsal bir kurum yönünden denetim edilmez.
 • Bitcoin, rastgele bir kuruma tabi olmadığı için çökme riski azdır.
 • Bitcoin, oluşturulduğu teknoloji yardımıyla işlemlerin güvenilir bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.
 • Kişiler hesapları arasında direkt olarak aktarım sağlayabilir.
 • Bitcoin işlemlerinde aracı bir kimse olmadığı için komisyon ücreti alınmaz.
 • Bitcoin kıymet kazanan bir para birimi olma yolunda ilerleyerek iyi bir yatırım aracı olmaktadır.
 • Sanal cüzdanlar ile Bitcoin para birimi, kolayca saklanır ve tüketilir.
 • Bitcoin cüzdanları, kimliği meydana çıkaran hiç bir bilgi vermeden tüketilir.
 • Mekan sınırlaması olmadığı için dijital bölgelerden kolayca işlemler gerçekleştirilir.
 • Global olarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Enflasyon riski azdır.
 • Geleneksel ödeme sisteminde bulunan ücret ve komisyon ödemeleri Bitcoin’de yer almaz.

Banka Üzerinden Bitcoin İşlemleri Yapılır Mı?

Bankadan Bitcoin alımı yapılmamaktadır. Kripto para birimi pazarı, bankalar üzerinden gerçekleşmez. Bankalar BDDK içeriğinde çalıştığı için BTC mevduatı alınmaz. Bazı bankalar Bitcoin alış veriş prosedürünü direkt olarak gerçekleştirmese de para transferlerinde ücret almadan prosedür yapmaktadırlar.

BTC’nin Geleceğe Yönelik Bir Yatırım Mıdır?

Bitcoin’in geleceği günümüzde pozitif bir çizgide ilerlemektedir. Elon Musk gibi mühim isimler ile gerçekleştirdiği iş birlikleri Bitcoin değerinin yükselişe geçmesine yardımcı olmuştur. Aynı vakitte global çapta alış veriş yapma işlemlerini sağlayan firmaların dahi Bitcon hizmeti vermeye başlaması, Bitcoin’in geleceğine katkı sağladı. Bitcoin elektronik para birimi, piyasaların haline göre ilerleme gösterir. Tabii burum için mutlak yargıda bahsetmek doğru olmaz.

Yorum Yap

Yorum Yap