Bitcoin Hakimiyeti Nedir ve Altcoin Fiyatlarına Etkisi

Bitcoin hakimiyeti kripto para piyasalarında takip edilen grafiklerden bir tanesidir. Sizler için Bitcoin hakimiyeti Nedir? Sorusunu cevaplandıracağız.

Bitcoin hakimiyeti

Bitcoin hakimiyeti kripto para piyasalarında her zaman takip edilen grafiklerden bir tanesidir. Sizler için bu makale de Bitcoin hakimiyeti Nedir? Sorusunu cevaplandıracağız. Bu metrikten bir çok kişi bahsediyor veya bu metriği önemsiyor sürekli bakan kişilerin çoğu bile tam olarak ne olduğunu bilmiyor.

Bitcoin Hakimiyeti tanımı

BTC hakimiyetinin hesaplanması aslında çok basittir. Size hesaplamayı basit rakamlarla yapalım. Tüm kripto para piyasasının toplam değerinin 100 milar dolar olduğunu düşünelim. Sadece Bitcoin’in piyasa değeri de 60 milyar dolar olsun. Bu durumda Bitcoin hakimiyeti %60’da sabit olarak kalırdı. Bu şekilde düşünürseniz her zaman Bitcoin hakimiyetinin hesaplanış şeklini anlamanız mümkündür.

Bitcoin Hakimiyeti Değişimi

Bilindiği üzere sene 2013’te Bitcoin’in pek rakibi yoktu. O zaman ki Bitcoin hakimiyeti %94 seviyelerindeydi. O senelerde Erc-20 jetonlaro bile yoktu. Piyasanın şuan İkinci en büyük kripto parası bile hayal edilme aşamalarındaydı.

Bu şekilde yıllar geçtikten sonra Ethereum önderliğinde bir çok altcoin ortaya çıkmasıyla 2017 yılında kripto para piyasalarında bir Altcoin sezonu başladı. Bu yılın şubat ayında Bitcoin Dominans grafiği %85 seviyelerindeydi. O zaman ki Ethereum dominansı %5,7, Ripple’da ise bu metrik %1,1 olmuştu.

Bitcoin hakimiyeti ve dominans

İlk olan altcoin sezonunda Bitcoin dominansı 4 ay boyunca sürekli olarak aşağılara indi. Bu aşağı inişte İCO’ların etkisi büyüktü. İCO’lar piyasa çıkacak olan kripto paraların ilk gösterimi diyebiliriz. O senenin haziran ayına kadar Bitcoin hakimiyeti %40 seviyelerine kadar inmişti. Tüm likiditeyi ERC-20 Jetonları toplamaktaydı. Bu Ethereum fikrine o kadar inanıldıki bir çok kişi Ethereum’un Bitcoin’i sollayacağı düşüncesi bir çok kişi tarafından konuşuldu. Sene 2021 olmasına rağmen bu hiçbir zaman gerçekleşmedi.

Bitcoin fiyatı, 2017 boğasının ardından 2018 senesinin Ocak ayına kadar bir ayı sezonuna girdi. Bitcoin hakimiyeti ise tüm zamanların en az seviyesi olan %32,8’de takılı kaldı. Bu aşamada altcoin sezonunda sona ermesiyle bir çok İCO projesi çöktü ve bir çok kişi yüklü miktarda paralar kaybetti. O çöküşten sonra bir çok yatırımcı İCO’lara şüphe ile yaklaşmaya başladı.

Bitcoin Hakimiyetinin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Öncelikle bu aşamada şunu belirtmeliyiz ki bu makale de yer alan hiçbir bilgi yatırım tavsiyesi olarak alınmamalıdır. Bitcoin hakimiyeti yerine göre size piyasa da altcoinlere mi Bitcoinlere mi yatırım yapmanız konusunda fikir verebilir. Şunu da unutmamak gerekebilir ki bu metrik farklı durumlarda şişirilebilir, sizi de yanıltabilir. Bitcoin hakimiyeti yatırım yaparken dikkate almanız gereken önemli sinyalleri size verebilir.

Yorum Yap

Yorum Yap