Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’i Satma Zamanı Mı?

Kripto Para Dünyasının başını çeken Bitcoin, Ethereum ve Litecoin yatırımcılarının uzun vade içerisinde yatırımlarını ne şekilde yapmaları için bazı tahminler.

bitcoin etherreum ve litecoin satma zamani

Bitcoin, Ethereum ve Litecoin kripto para birimini içerdiği için cevabı da üç bölüm halinde vereceğiz. Dolayısıyla yazının sonunda bu kripto para birimlerinden hangisini satmanız veya satmamanız hakkında önemli miktarda bilginiz olacaktır.

Bitcoin’i Satmalı Mı?

Kısaca açıklamak gerekirse şu an Bitcoin’e yatırım yapan biri Bitcoin’i satmamalıdır. Bu cevabın arkasındaki nedeni anlamak için roket bilimcisi olmanız gerekmiyor. Bu cevabın nedenini anlamak için sadece medyadaki haberlere biraz bakmanız yeterli olacaktır.

Birçok kişi 2018’in ilk aylarını Bitcoin sahibi olmak için en iyi zaman olarak görüyordu. Bitcoin’e olan ilgi en üst düzeydeydi ve medya da kripto para birimleri ve Ponzi şeması arasındaki farkı iyice öğrenmişti. En önemlisi ise Bitcoin fiyatları 10 bin doların üzerine çıkmıştı. Şimdi Bitcoin’in ocak ayındaki fiyatı ile bugünkü fiyatını karşılaştıralım. Ocak ayında Bitcoin yaklaşık 10 bin dolar seviyesinde iken 7 bin dolar civarındadır. Şu an fiyat seviyesi ocak ayındaki kadar iyi olmasa da Bitcoin hakkında çıkan kötü haberlere rağmen 7 bin dolar gerçekten iyi bir rakamdır.

Kısacası şu an Bitcoin piyasası, yatırımcılarına piyasada kalmak için ihtiyaçlarından daha fazlasını veriyor. Bu da demek oluyor ki şu an elinizdeki Bitcoin’i satmamalısınız.

Litecoin’i Satmalı Mı?

bitcoin, etherneum ve litecoin

Bu soru için de cevabımız hayır! Merak ediyorsanız söyleyelim bu cevabımızın arkasındaki neden Bitcoin’inki ile aynı değil. Diğer kripto para birimlerinin aksine Litecoin, çok önemli bir özelliği ile bizi etkiliyor. Bu özelliğin adı volatilite eksikliği ki diğer kripto para birimleri için bu özellik ancak bir hayaldir.

Evet, doğru duydunuz. Litecoin, piyasa hareketlenmelerine Bitcoin’e göre daha dayanıklı bir kripto birimidir. Daha fazla kanıt mı istiyorsunuz? Litecoin’in ocak ayındaki değerini, bugünkü değeriyle bir karşılaştırın. Ocak ayında yaklaşık 160 dolar seviyesinde iken bugün ise sadece 75 dolar civarındadır. Bitcoin’in ocak ayında 20 bin dolardan bugün 7 bin dolara düştüğünü düşünürsek Litecoin’in ne kadar istikrarlı bir para birimi olduğunu anlayabiliriz. Peki istikrar konusu alım satım kararınızı niye etkiler? Etkiler çünkü Litecoin, kripto para piyasalarında yatırım yapabileceğiniz en güvenli kripto para birimlerinden biridir. Litecoin’e yüklü miktarda yatırım yapsanız bile, olası bir değer kaybı sırasında kaybınız çok az olacaktır. Dolayısıyla eğer uzun vadeli istikrarı, gecelik ve çok riskli kara tercih eden olgunlaşmış bir yatırımcı iseniz, asla Litecoin’i satmamalısınız.

Ethereum’u Satma Zamanı Mı?

Bu soru için de cevabım hayır ve bu cevabın arkasındaki sebep de Bitcoin’inki ile birebir aynı. Ethereum’un fiyatı, ocak ayından sonra hızlı bir düşüşe geçse de son zamanlarda daha istikrarlı bir görünüm elde ediyoruz.

Şubat ayının başında kripto para piyasaları düşüşte idi ve kimse kripto para piyasasına yatırım yapmak istemiyordu. Ethereum’un fiyatı o zamanlar 700dolar civarındaydı. Günümüzde ise yaklaşık 400 dolar civarındadır. Kabul ediyoruz ki bu Ethereum’un son 6 ayda ulaştığı en yüksek değer değildir fakat en düşük fiyat da bu değildir. Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum da tekrar yükselemeye başladı. Şu an biraz daha sabırlı olmalı ve eldeki Ethereum’u en yüksek karla satabileceğimiz doğru zamanı beklemeliyiz.

Yorum Yap

Yorum Yap