• ALTIN (TL/GR)
  441,81
  % -0,28
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4126
  % 0,58
 • € EURO
  9,0363
  % 0,53
 • £ POUND
  10,1620
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  1,1438
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,0986
  % -1,33
 • BITCOIN/TL
  243158,649
  % 0,63
 • BIST 100
  1.542,45
  % -0,59

Bitcoin, En Baskın Kripto Para Birimi Devam Edebilir Mi?

Bitcoin, En Baskın Kripto Para Birimi Devam Edebilir Mi?

Bitcoin’in en baskın kripto para olarak varlığını koruyacağını düşünüyoruz. Bitcoin, kuruluşundan beri en düzgün işleyen kripto para birimidir. Bitcoin’in ana katmanı oldukça basit, güvenli, âdem-i merkeziyetçi ve değiştirilmesi güç olan bir katmandır. Bu da Bitcoin’i yatırım yapmak isteyen kişilerin gözdesi haline getiriyor.

Bitcoin’in 2. katmanında ise Lightning Network, Liquid, RSK ve bunlar gibi daha birçok karmaşık özellik bulunmaktadır. Bu özellikler, Bitcoin’in ölçeklenebilirliğini artırırken Bitcoin’in ana hatlarını korur ve fazladan güvenlik sağlar. Bu ikinci katman, Bitcoin’i daha değerli ve daha güvenilir yapar çünkü bir kriptoya eklenen her katman, o kripto parayı hem daha güvenli hem de daha değerli hale getirmektedir.

Ethereum, birbirinden karmaşık özellikler ile piyasaya sürüldüğü için güvenlik açığı vermeden ölçeklenebilmesi zordur. Bir Ethereum kullanıcısı daha az değerli olduğu için ve Ethereum ağı bir saniyede daha az işlem yapabildiği için Bitcoin’in ulaştığı güvenlik seviyesine ulaşamayacaktır. İşte bu nedenle Ethereum’un 2. katmanı çok bir anlam ifade etmemektedir. Ayrıca bu katman daha az güvenlikli olmakla birlikte Bitcoin’in 2.katmanı ile birebir aynı özellikleri sunmaktadır.

İşte bu nedenle Ethereum’un ve diğer altcoinlerin zamanla yok olacağını düşünmekteyiz. Bu durumun kripto paralarda âdem-i merkeziyetçiliği ve genel olarak ağ yapısını bozacağını varsayıyoruz. Öte yandan bu gibi kripto paraların ölçeklenmesi 2. katmandan itibaren başlayacaktır ve Bitcoin ile tamamen aynı özelliklere sahip olacaktır fakat bu kriptolar daha az güvenli olacak ve ağ etkisine sahip olmayacaktır.

Bitcoin Neden Bu kadar Popüler?

– Bitcoin, dünyadaki ilk kripto paradır.
– Bitcoin’in cidden cazip bir piyasa değeri vardır.
– Diğer birçok kripto para biriminin aksine Bitcoin oldukça statiktir.
– Diğer kriptolara göre daha çok takas kapasitesine sahiptir.
– Bitcoin’e dünyanın her yanından birçok kişi güveniyor.
– Bitcoin, güvenli bir yatırım aracıdır.

Altcoinler, Bitcoin’i Geçebilir Mi?

Bitcoin’in popüler bir kripto para olarak kalması, kripto paraların genel durumuyla doğrudan ilişkilidir. Eğer hükümetler kripto para birimlerini yasaklayan bir yasa çıkarırsa, Bitcoin ve diğer kripto paralar hep birlikte ölecek demektir. Eğer hükümetler sadece Bitcoin’i yasaklarsa, diğer altcoinler Bitcoin’i yakalayıp piyasaya dengeyi getirecektir. Öte yandan Bitcoin yıllardır var olan bir kripto paradır ve devrimci ödeme sistemi ile herkesin ilgisini üzerinde toplamıştır. Eğer altcoinler egemen olabilecekleri bir sistem oluşturabilirlerse, Bitcoin’i geçmek için bir şansları olabilir.

Şu an için kripto paraların genel durumuna bağlı olarak Bitcoin bu pazarda liderliğini en az 5-6 yıl sürdürecek gibi gözüküyor fakat diğer kripto paraların liderliği alması her zaman söz konusudur. Bu durum ancak Bitcoin’in yasaklanması veya Bitcoin’in blok zincirini her türlü koşulda geçebilen bir blok zincirinin oluşmasına bağlıdır. Eğer böyle bir durum gerçekleşmez ise, Bitcoin’in liderliği daha yıllarca sürecek gibi duruyor.