Aslında fiyatlarının tekrar yükselmeye başlayacağını düşünüyoruz. Geçtiğimiz ayda yaşanan olaylara biraz bakın. Böylelikle fiyatlarının neden tekrar artacağını anlayabilirsiniz.

Gerçek Dünyada Kullanım

Bitcoin, yaklaşık 2 aydır internetin dışında yapılan alışverişlerde de kullanılabilmektedir. Bu özelliği ile Bitcoin, gerçek dünya alışverişlerinin yapılabildiği ilk blok zinciri platformu olmayı da başarmıştır. Kripto paraların kullanıldığı bazı alanlar şunlardır.

Dünyaca bilinen Bat internet tarayıcısı, sadece 2 ayda 2,1 milyon kullanıcıya ulaşmayı başarmıştır.

DENT ise mobil verileri alan, satan ve bu verilerin transferini yapan 2 milyondan fazla kullanıcıya sahip. Bu uygulama özellikle Afrika’da pazar lideri konumuna gelmek üzere. DENT, sektöre ilgisi olan birçok kişi tarafından kripto paralara benzer bir ivmede görülüyor.

GET protokolü, Ethereum blok zinciri kullanılarak varlığını sürdüren bir biletleme protokolüdür. GET protokol uygulaması kullanılarak Hollanda’da 50 binin üzerinde biletleme yapıldı. GET kullanılarak, yıl sonuna kadar 1 milyon biletleme yapılması bekleniyor. Birçok ünlü komedyen ve müzisyen bu biletleme protokolünü kullanıyor.

İndeks Fonları

C20 gibi birçok kurum, artık kripto indeks fonlarını piyasaya sürmeye başladı. Bu fonlar sayesinde kripto para birimlerine yatırım yapan kişi ve kurumlar portföylerini çeşitlendirebilir. Örneğin Coinbase yakın zamanda bir indeks fonu çıkardı ve şimdiden 20 milyon müşteriye sahipler.

Hükümetler
Güney Kora, geçtiğimiz günlerde blok zinciri teknolojisine 230 milyon dolar yatıracağını duyurdu. Benzeri hareketlerin Japonya gibi Asya ülkesinden ve bunun yanı sıra ABD ve Avrupa ülkelerinden gelmesini de bekliyoruz. Hükümetler, Bitcoin’e yatırım yapmaya başladıkça Bitcoin’in değeri de artış gösterecektir.

Kurumsal Yatırımcılar

Dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden biri olan Blackrock, kripto para birimlerine 6,3 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyor.

Öte yandan dünyaca ünlü milyarder Steve Cohen de kripto para birimlerine yatırım yapmayı düşünüyor.

Son zamanlarda CIA de kripto para birimlerinin daha güvenli olmaya başladığını dile getirdi.

Güney Afrika’nın en büyük borsalarından biri, listesine Bitcoin ve Ethereum’u listesine ekledi.

Hindistan bile kripto paraları tamamen yasaklamak yerine onları düzenleme yoluna gidecek gibi görünüyor.

Bloomberg bile kripto paralar hakkında olumlu haberler yapmaya başladı.

– Birçok kurumsal yatırımcı, yakın zaman içerisinde kripto paralara yatırım yapmaya başlayacak. Bu durum, 3 ay gibi kısa sürede gerçekleşebilir çünkü dünyaca ünlü borsalar da kripto para birimlerini alıp satma imkânı sunacak. Bu borsalardaki kripto paralarla ilgili günlük işlem hacminin ise yaklaşık 100 milyar dolar olması bekleniyor.

Sonuç Olarak

Gördüğünüz gibi kripto para piyasalarına çok miktarda para ve ilgi akacak gibi görünüyor. İşte bu nedenle, önümüzdeki birkaç ayın oldukça heyecan verici geçeceği söylenebilir. Yaşanacak gelişmeler nedeniyle, Bitcoin ve diğer kripto paralarda sürdürülebilir bir büyüme görebiliriz.