Binance P2P Platformu Nedir?

Binance P2P nedir ve nasıl kullanılır hakkında, P2P alıcıların ve satıcıların tekliflerini yayınlamaları için bir ilan yayınlama hizmeti sunar.

binance p2p

Binance P2P nedir hakkındaki ayrıntılı bilgilere geçmeden evvel; Kripto para alım ya da satım yapmanın değişik yolları olsa da en popüleri merkezi ve merkezi olmayan borsalar aracığıyla alım satmak yapmaktır. Borsalardan değişik olarak, eşler arası eşleşme ile de alım satım yapabiliyorsunuz. Bu platformlardan biri ise Binance kontrolü altında olan, eşler arası alım satım seçeneğidir.

Binance P2p Nelerdir ?

Binance p2p (Peer-to-Peer), kişilerin mahalli para birimleri ile eşler arası muhtelif kripto nakit alım satım yapılmasına imkan elde eden bir platformdur.

ilk başlarda 2018 sonlarına doğru geliştirilen platform, aradan geçen zaman zarfında muhtelif ödeme kanalları ve birçok mahalli nakit birimiyle BTC, ETH, USDT, DAI, BUSD, BNB, DOGE, ile oluşan 7 kripto paranın alım satımına ruhsat vermektedir.

Alım satım mantığı ise şöyleki iş koşturmacasındadır;

Binance tarafınca onaylı satıcılar sisteme duyuru vererek elinde olan varlığı şu fiyattan satmak istediğini duyuru ederler. Alıcılar ise istediği herhangi bir satıcıdan, öneri edilen fiyattan banka yöntemiyle veya öbür ödeme seçenekleri ile satın alırlar.

Yani; Belirlenen coinden kaç tane almak istediğinizi sisteme belirtiyorsunuz. Satıcıya, banka ya da öbür ödeme seçenekleri ile parasını yolluyorsunuz. Satıcıda size karşılığındaki coin’i yolluyor.

Doğal bu alım satım işlemi herhangi bir emniyet ve dolandırıcılık problemi yaşanmasın diye Binance tarafınca denetim ediliyor.

Mesela, bir problem yaşadıysanız sisteme “itiraz ederek” bir binance kadrosunu devreye sokmuş oluyorsunuz. Daha sonra emniyet problemi yaşamamanız için sizden lüzumlu birtakım belgeleri (dekont benzer biçimde) isteyebiliyorlar.

P2p Avantajları ve Dezavantajları

binance p2p nedir

Eşler arası eşleşmenin de kendi içerisinde belli avantajları ve dezavantajları olabiliyor. En öncellikle p2p alımda yaşanılan emniyet sorunları, en büyük dezavantajlardan biri. Bu alışveriş sanalda ve kontrolsüz bir halde gerçekleşiyorsa, muhtelif dolandırıcılıklar veya emniyet problemi yaşanması olası. Binance p2p ortamı ise Binance’in kontrolü altında gerçekleştiğinden bu biçim sorunlarda büyük seviyede azalma yaşanıyor.

Avantajlardan biri ise, Binance tarafınca alınan sıfır komisyon kuralı. Her ne kadar borsa komisyon almasa bile birtakım üçüncü yan ödeme şekilleri tarafınca komisyon alınabilir.

Binance p2p ile alım ya da satım yapacaksınız yeni bir dezavantaj olarak sürat faktörü devreye giriyor. Düzgüsel bir borsadan alınan bir varlığa gore daha yavaş bir alım periyodu yaşayacaksınız. Bunun sebebi fazla aleni; banka havaleleri veya ödeme süreçleri, onay süreçleri tamamı vakit meydan işler olduğu için düzgüsel borsa kullanan bir kullanıcıya gore daha yavaş bir muamele olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap