Binance Coin Nedir ve Nasıl Alınır ? Binance Coin Fiyatı

Binance Coin 2017 yılında kripto para dünyasına girerken, 2021 yılında hızlı bir yükseliş ivmesi kazanarak en değerli kripto para birimi arasındadır.

Binance Coin Nedir ve Nasıl Satın Alınır

Binance Coin değişik kripto para birimlerinin ticareti için oluşturulmuş Binance platformun para birimidir. Binance platformu prosedür hacmi yönünden bakıldığında dünyanın en büyük kripto para borsası durumuna gelmiştir. Binance Coin ilk etapta ERC-20 tabanlı bir kripto para birimi olarak çıkmıştır. Fakat ardından BEP2 tabanlı alt yapısını oluşturmuş ve kendi zincirini kurmuştur. Kişilerin sahip olunan olan ERC20 tokenleri yakılarak BEP2 yapılmıştır. Kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Bu para birimi Binance platformu üzerindeki alış veriş işlemlerinde kullanmak muhtemel.
  • Tedarikçileri yönünden BNB bir ödeme metodu olarak kabul görebilir.
  • Binance kapsamındaki Decentralized Exchange’inde kullanılacak bir para birimidir.
  • Launchpad tarafınfan uygulanan Token satışlarında tercih edilebilir.

Binance Coin Tarihçesi

Binance Coin tarihi büyük kripto para borsası olan Binance platformuna dayanır. Bu borsa düzeneğinin para birimi olarak çıkan BNC kısa sürede yükselişe geçmiştir. İlk olarak 26 Haziran 2017 ve 3 temmuz 2017 tarihleri arasında bir ICO ile pazara adım atmıştır. İlk çıkışında dahi 100.000.000 BNB pazara sürülmüştür. O dönemde ilk öneri edildiğinde 1 BNB 0,11 ABD doları ediyordu şimdi şayet bu kıymet çok daha çoktur. Çıkış yaptığında Etherium ağı üstünde çalışan bir ERC 20 Token biçiminde tasarlanmıştır. Toplamda 200 milyon üretilmiş ve 100 milyonu ICO adımında satılmıştır.

Binance Coin (BNB) Nasıl Çalışmaktadır?

Binance Coin çalışması pazar bulunan 155,536,713 BNB ile gerçekleşir. Binance borsa platformunda senelik karın %20’ si ile BNB satın alımı yapılabilir. Alınan BNB’ler coinleri yakar ve bu prosedür piyasada 100.000.000 BNB kalana dahi sürdürülür. Buradaki maksat BNB pazarındaki enflasyonu engellemektir. Ayrıca Binance sisteminde uygulanan son güncellemeyle beraber karının %20’ si ile BNB alma maddesi değiştirilmiştir. Düzenleme ardından karının bir kısmı ile BNB almaya olanak sağlanmıştır.

BNB sahibi olan şahıs Binance borsasında alış veriş işlemlerini yapabilir. Bunun beraberinde sahip olduğu BNB ile alış veriş işleminde alınan komisyon ödenebilir. BNB ile iskontolu şekilde ödeme olanağınız yer alır. Bu iskonto oranı beşinci yıla kadar her yıl azalarak devam eder. Yapılan ödemelerde birinci yıl %50, ikinci yıl %25, üçüncü yıl %12,5 ve en son dördüncü yıl %6,75 biçiminde komisyon oranlarında iskonto kullananlara takdim edilir. Kullanıcının elinde bulunan BNB miktarına ve yaptığı toplam hacme göre seviyeler verilir.

Binance Coin (BNB) Nasıl Satın Alınır?

Binance Coin satın alınırken resmi bir belge yahut teknik bilgiye lüzum yoktur. Herkes basitlik satın alma prosedürünü gerçekleştirebilir. Zannedildiğinden çok daha vaka ve süratli şekilde BNB satın alınabilir. BNB satın alırken direkt olarak kripto para borsası olan Binance kullanmak muhtemel. Türk Lirası kullanarak BNB satın alınması muhtemel olabilir. Papara gibi aracılarla hesabınıza para yatırdıktan sonsa satın alma prosedürünü yapabilirsiniz. Para yatırıp ilerlemiş alternatifler menüsünden BNB/ TR sekmesini tercih etmeniz yeterli olacaktır. Binance, FTX ve KuCoin platformları üzerinden kolayca satın alma prosedürü yapılabilir. Sadece Türk parasıyla prosedür uygulamak mecburiyetinde kalmazsınız. Borsa sistemleri üzerinden BNB/ BTC, BNB/ BUSD, BNB/ USDT, BNB/ ETH, BNB/ MATIC, BNB/ EUR, BNB/ RUNE, BNB/ EUR gibi değişik seçimler de yapılabilir.

BNB Yakma İşlemi Nedir?

Binance Coin yakma işleminde her yıl belli bir miktarda BNB yakılır. Binance sisteminden karlarının %20’ sini BNB alımına harcanır. 100 milyon adet BNB kalana kadar bu yakma prosedürü ve alma prosedürü devam eder. Yakma prosedürü gerçekte piyasada dolaşmakta olan BNB’ lerin arzını azaltmaktır. Arzı azaltıp kıymeti çoğaltmak yakma işleminde amaçlanır. Hem piyasada bulunan Binance Coin yakılır üstelik kullanıcılardan BNB geri alımı yapılır. Bu prosedür yardımıyla BNB değerinin arttırılması hedeflenmiştir. Yakma işleminden evvela Token fiyatı fırlar ve yakma işleminin ardından az dahi olsa düşmüş olur. Birçok kripto para pazarı üstünde kıymeti çoğaltmak hedefiyle Token yakma prosedürü yapılır. Yakma işleminin gerçekleşmesi için arz sınırının belli olmaması önemlidir. Ayrıca eskiden firma yönünden belirtilmiş olmalıdır.

Binance Coin Neler İçin Kullanılır?

Binance Coin sarfedilen pekçok alan yer alır. BNB sahibi olan şahıslar bu alanlarda alış veriş işlemlerini gerçekleştirebilir. BNB kullanım alanları şu şekilde sıralanabilir:

  • Launchpad Projelerine Kaynak Olarak: Aldığınız BNB kripto paralar vasıtasıyla Launchpad üzerinden dilediğiniz projelere fon sunabilirsiniz.
  • Komisyon Ücretlerini Azaltır: Token’ larınızı elde tutarsanız belli bir komisyon ücreti indirimi yapılır. VIP seviyelerinde yer alıyorsanız komisyon miktarı 1/10.000’ e kadar düşebilir. VIP düzey olmak için asgari 11.000 BNB’niz yahut ekstrem yüksek prosedür hacminiz olmalıdır.
  • Kredi Kartı Ödemeleri: Finansal işlemler BNB ile gerçekleştirilmez fakat Crypto.com borsasının kredi kartı ücretlerini ödenebilir.
  • Yatırım Aracı Haline Gelir: Yatırım araçları olarak kullanır ve komisyon ücretlerini de düşürmüş olursunuz.
  • Ödeme Aracı Olarak: BNB sahibi olduğunuzda hem fon alabilmek üstelik fon vermek acıyla kullanmak muhtemel. Etkin bir ödeme aracı biçiminde kullanmak muhtemel.
  • Rezervasyon İşlemleri Yaparken: Binance düzeneğinin anlaştığı sitelerle turizm gayeli rezervasyonda kullanmak muhtemel. Aynı vakitte BNB’ leri kabul eden şirketler de sahip oldukların BNB’lerin değerlenmesiyle kazanç elde eder.

BNB Neden Tercih Edilmelidir?

Binance Coin tercih edilme sebebi arasında en verimli etken Binance borsasında yarar elde etmektir. BNB ile Binance sistemi üzerinden uygulanan işlemlerde beş yıla kadar daha düşük komisyon ödemesi alınır. Komisyon üstünlüğü pek çok kullanıcı için ehemmiyet taşır. Komisyonun beraberinde seçenek kripto para birimleri biçiminde bir yatırım aracı olarak kullanmak muhtemel. BNB satın aldığınızda bir anlamda gerçekte Binance borsasına yatırım yapmışsınız demektir.

Borsada meydana gelen bütün pozitif ilerlemeler BNB’ye de yansır. Bu şekilde BNB sahibi olarak naturel bir yolla yatırım miktarınızı dahi katlamış olursunuz. Özellikle komisyon üstünlüğü tercih edilmesinde en büyük faktördür. Geniş bir kullanım kısmı dahi sunması dikkat çeker. Başladığı günden bu yana fiyatı kararlı bir şekilde artmıştır. Binance gibi çok süregelen sarfedilen bir kripto para borsasının ürünü olması dahi tercih edilmesini pozitif etkiler. Yatırımcıları pişman etmeyecek bir performansı vardır.

Binance Coin Nedir

Binance Nedir?

Binance dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesidir. 2017 senesinde Çin’de kurulmuştur ve süratli bir şekilde büyümüştür. Çin’den Japonya’ ya ve ardından Malta’ ya uzanan bir süreç yaşamıştır. Changpeng Zhao adlı CEO’su yardımıyla yalnızca bir borsa sistemi olmaktan çok öteye gitmiştir. Kullanıcıların yapabileceği işlemler zaman içinde genişlemiştir. Binance Smart Chain, Binance Labs, Binance Launchpad, Binance Loans, Binance DEX ve Binance Margin gibi pekçok mahsul kullananlara sunulmuştur.

Binance Coin bu Malta odaklı para borsası yönünden oluşturulmuş bir kripto para birimidir. BNB pek çok alanda kullanılabilen bir kripto paradır. Binance sistemi ilerlettiği ürünlerle kullananlara basitlik sağlar. Bu yönü yardımıyla süratli bir büyüme süreci geçirerek en büyük kripto para borsalarından olmuştur. Özgün ürünleri tekelleşmesinde tesirli bir unsurdur. Ocak 2018 münasebetiyle 1,3 milyar dolarlık pazar değerine sahiptir. Binance şirketi Ocak 2019’ dahi Visa ve Mastercard girmek üzere banka ve kredi kartları aracılıyla kripto para almayı muhtemel kılacak çalışmalar yapmaya başlamıştır.

Yorum Yap

Yorum Yap