ihtiyacı duyan birçok kişi ve kuruluş, bankalardan aldığı olumsuz yanıtlar karşısında veya farklı nedenlerle banka dışı arayışına girerler. Bankalar başvurularını değerlendirirken pek çok unsuru dikkate alacak ve inceleyecektir. Bunların başında sahip olduğunuz notu gelir. notu ve borç durumunuz bankanızın şartlarına uygun değilse başvurunuz kabul edilmez. Özellikle önceki kredilerinde düzenli ödeme yapamamış kişiler için banka dışındaki seçenekler daha fazla önem kazanmaya başlamıştır.
İhtiyaç duyduğunuz kredi bedelini karşılamak için tercih edeceğiniz kuruluşu seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bunların başında kredi talep ettiğiniz kuruluşun özel izne, yani özel izinle yetkilendirilmiş bir kuruluş olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle yeni bir işe girecek kişiler böylesi krediler için güvenilir bir kuruluş olan Kosgeb’i tercih ederler. Kredi için başvurulabilecek bir diğer önemli kuruluş ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleridir.
Yasal olarak kayıtlı olan faktoring şirketleri, varlık yönetim şirketleri, finansal kiralama uygulamaları veya çeşitli finansman şirketleri size kredi sağlayacak seçenekler arasında bulunmaktadır. Yasal kaydı olmayan kuruluşlardan alınacak kredilerde sorun yaşanma ihtimali oldukça yüksektir. Özellikle bu şekilde birçok kişi dolandırıcılık girişimlerinin mağduriyetini yaşamıştır. Yasal kaydı olan kuruluşlar daha güvenilir olup, tıpkı bankalar gibi belirli faiz oranlarıyla müşterilerine kredi vermektedirler.