• ALTIN (TL/GR)
  442,48
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4679
  % -0,09
 • € EURO
  9,0512
  % 0,14
 • £ POUND
  10,1621
  % -0,09
 • ¥ YUAN
  1,1515
  % -0,04
 • РУБ RUBLE
  0,1012
  % 0,18
 • BITCOIN/TL
  277970,197
  % 2,06
 • BIST 100
  1.561,54
  % 0,31

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Banka Kara Listesinden Nasıl Çıkılır?

Bankalar, belirli şartları yerine getiren müşterilerine çeşitli ihtiyaç kredileri sunmaktadır. Kredilerden yararlanmak için kredi notunun yüksek olması gerekir. Kredi notuna göre kefilli veya kefilsiz krediler verilerek kişilerin o anki maddi ihtiyaçları bankalar tarafından karşılanmış olur. Eğer borçlar düzenli olarak bankaya geri ödenmediği takdirde kişinin ya da kuruluşun kredi notu olumsuz olarak etkilenir.
Kredi notunun düşmesi dışında, kredi veya kredi kartına ait ödenmeyen borçlar nedeniyle kara liste adı verilen bir uygulama yapılır. Bu durumda yasal bir süreç başlatılmış olur. Borcunu ödemeyen kişi avukata verilerek borçların takibi alınması sağlanır. Genel olarak bankaların kara liste uygulamaları 90 günlük ödenmeyen borçlarda devreye girmektedir.
Bankalar, kara listeye alınan kişilerin kredi veya kredi kartı gibi pek çok bankacılık işleminin yapılmasına engel koyar. Kara liste hem bireylerin hem de kuruluşların mali görünümü ve kredi notu açısından olumsuz bir durumdur. Bundan dolayı kara listede olmanın getirdiği mali görünümü düzeltmek için bazı adımlar atılabilir.
Bazı dönemlerde yapılan aflar borcunu kapatmış kişiler için önemli bir fırsattır. Devletin borcunu kapatanlara getirdiği aflardan sonra kredi gerektiren işlemlerden yararlanılabilir. Yine borcunu ödeyenler için bir yok ise beş yıllık sürenin dolmasını beklemektir. Kapanmış borçlardan sonra geçen beş yıl süreden sonra kredi kullanma şansı bulunabilir.
Not: Borcunuzu ödediğiniz halde, kara listede yer almak gibi bilgiler genellikle bankalarda görünmeye devam eder. Bu bilgiler silinmese de, çalıştığınız bankadan borcunuzun olmadığına dair belge talep edebilirsiniz. Geçmişteki kara liste görünümü bankalarda bir bilgi olarak durduğu için aftan yararlanma ya da beş yıl bekleme süresini tamamladıktan sonra da hemen yüksek miktarda krediler çekmeye çalışmamak ve öncelikle bankanızdan bilgi almak yararlı olabilir.