• ALTIN (TL/GR)
  442,11
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  7,4539
  % -0,29
 • € EURO
  9,0324
  % -0,08
 • £ POUND
  10,1459
  % -0,26
 • ¥ YUAN
  1,1499
  % -0,18
 • РУБ RUBLE
  0,1010
  % -0,01
 • BITCOIN/TL
  277368,343
  % 1,48
 • BIST 100
  1.567,02
  % 0,66

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır

Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır

Borçlarımızdan dolayı özellikle devlete olan ödemelerde yaşanan sıkıntılardan dolayı hesabımızda para olması halinde bloke koyma işlemi ile karşı karşıya kalırız. Peki Bloke nedir ? Bazı borçlarımızdan dolayı kişi veya kurumlarca hesabımızın dondurularak hesabımızda borç miktarına göre o tutar bloke edilir.
Blokeler konulurken borç miktarı göz önünde bulundurulur, örneğin 1000 TL borcunuz var ise banka hesabınızda yalnızca 100 TL’lik bir bloke konulur, geri kalan tutarınız var ise kullanabilirsiniz. Bloke işlemleri genellikle devlet kurumları aracılığıyla konulmaktadır.
Bu işlem gerçekleşmesi için öncelikle bunun nedeni hızlı bir işlem ve herhangi bir ücret tahsil edilmiyor, borçlu bulunduğunuz kişi veya kişiler sizi icraya verirse prosedür gereği bir çok bölümde yapılmaktadır. Bunun gerçekleşmesi için bloke işlemlerinden borcunuz tutarını belirten bir üst yazı yazılarak tüm bankalara ulaştırılır, sonrasında banka borç tutarı kadar hesabınızda bloke konularak, borcunuzu ilgili bölüme giderek ödemeniz halinde bloke anında kaldırılır. Bu işlemler esnasında bankaya gönderilen üst yazıda borç tutarı belirtilmemişse banka yazıyı tekrar göndererek borç miktarını ister, öte yandan bazı bankalar ise borç miktarını ayrıntılı belirtmesine rağmen kişinin tüm hesaba bloke koyarak müşterinin herhangi bir işlem yapmasını engeller. Böyle bir işlemle karşılaştığınız zaman hemen bankayla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Prosedür gereği bankalar en fazla borcunuz kadar bloke işlemi yapabilir.
Banka hesabına konulan bloke nasıl kaldırılır?
Hesabınıza bloke konulmuşsa ilk yapacağımız işlem kim hesabınıza bloke koymuşsa gidip onunla iletişime geçilmesi gerek, daha çok bloke işlemlerini devlet dairesi vergi borcu, öğrenim borcu vs. gibi bir çok ödeme işlemlerde bloke işlemi yapılır, Devletin hesabınıza bloke koyduğu kuruma giderek blokenin kaldırılmasını talep edebilirsiniz, eğer maaşlı bir işte çalışıyorsanız ve borcunuz fazla ise, durumunuzu üst yazı ile bağlı bulunduğunuz kuruma giderek maaşınızın 10’da birini vergi dairesine ödemesi isteğinde bulunabilirsiniz. Yalnız bu istek vergi dairesi resmi üst yazı ile yapmalıdır. Sonrasında her ay maaşınızdan 10’a biri tutarında kesilerek vergi dairesi hesabına sizin isminize yatırır. Diğer taraftan borcunuz ödeyebileceğiniz bir tutarsa borcunuzu nakit ödeyerek anında blokenin kaldırılma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
Hesaba Bloke İşlemi Nasıl Yapılır?
Bloke işlemlerini genellikle devlet kurumları yapar. Devlet kurumu ise, borç miktarını belirten bir tahakkuk fişini üst yazıya ek olarak göstererek hesabınız olduğu bütün bankalara gönderir, bankalar gelen üst yazıya göre borç miktarına göre kişinin hesabına bloke koyar. Öte yandan alacaklı kişi devlet kurumu değilse bu işlemi icra yoluyla bloke koyabilir.