Ayı Piyasası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Ayı Piyasası Nedir ve Ayı Piyasası Nasıl Anlaşılır, Ayı Piyasasının Özellikleri ile Ayı Piyasasında Ne Yapılmalı, Ayı Piyasası Ne Kadar Sürer bilgileri.

ayi piyasasi nedir

Ayı piyasası olarak bilinen kavram piyasalar içerisinde karamsarlık olarak ifade edilmesi gerekmektedir. Ayı piyasası piyasaların genel anlamda düşüş trendinde olduğu dönemlerde ifade edilmektedir.

Ayı piyasası kavramının kullanılabilmesi için piyasalarda %20 oranında düşüş olması gerekmektedir. Bu süreç aynı zamanda piyasaya yatırım yapılması konusunda tedirginlik söz konusu olmaktadır. Tam tersi olan dönem ise boğa piyasası olarak adlandırılmaktadır.

Ayı piyasası kavramı tüm finansal işlemler için kullanılmaktadır. Hisse senetleri, tahvil piyasaları, Forex piyasaları gibi birbirinden farklı piyasalar içerisinde oluşan düşüş trendleri ayı piyasası olarak adlandırılmaktadır.

Altın Ayı Piyasası ve Borsa Ayı Piyasası Nedir?

Altın ayı piyasası ve borsa ayı piyasası düşüş trendlerinin hangi piyasada olduğunu belirlemekte olan kavramlar olarak bilinmektedir. Borsa için belirlenmiş olan bu düşüşün hisselerin aşağı yönlü eğim göstermesi olarak açıklanması söz konusudur.

Altın ayı piyasası ise altın fiyatlarının genel anlamda düşük seyrettiği ve daha uzun süre düşük olarak süreceği dönemleri tanımlamak için kullanılmakta olan ifadeler olarak bilinmektedir.

Ayı Piyasasının Özellikleri Nelerdir?

Ayı piyasasının özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Taleplerin arz kapasitesinden daha düşük olduğu dönemler olarak bilinmektedir. Fiyat düşüşlerinin bir nedeni de arz fazlalığı olarak bilinmektedir.
  • Sabit getirisi olan hisse senetlerinden yatırımcıların para çekmeye başlaması nedeniyle piyasa içerisinde negatif bir atmosfer oluşmaktadır. Bu durum aynı zamanda piyasanın güven kaybı olarak da adlandırılmaktadır.
  • Yatırımcıların çok fazla yatırım yapmaması da aynı şekilde piyasada güvensiz bir atmosferin oluşmasına neden olduğu için ayı piyasası oluşmaktadır.

Ayı Piyasası İçin Yatırım Stratejileri

Ayı piyasasında yatırım stratejileri içerisindeki en önemli kriter destek ve direnç noktalarının doğru bir biçimde belirlenmesi olarak bilinmektedir. Bu noktaların belirlenmesi ile birlikte kısa vadeli yatırımlar yapılabilmektedir.

Ayı piyasası sürecinde düşük fiyattan satın alınan hisselerin bu piyasa değişene kadar satılmaması gerekmektedir. Bu nedenle öncelikli olarak piyasanın takip edilmesi önemli olurken aceleci olmamak gerekmektedir.

Ayı Piyasası Süreci Ne Kadar Sürer?

Ayı piyasası sürecinin ne kadar süreceği güncel piyasa durumlarına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Her piyasanın belirli dönemlerde ayı piyasası olarak adlandırılması söz konusu olabilmektedir fakat ne kadar süreceği döneme bağlı olarak da değişiklik göstermektedir.

Ayı piyasasının döngüsel olarak da farklı süreçlerden geçmesi söz konusu olabilmektedir. Haftalık olarak belirli günlerde ya da yıllık olarak belirli aylarda ayı piyasasının oluşması beklenen durumlar arasında yer almaktadır.

Ayı Piyasası Özellikleri

Ayı Piyasası ve Boğa Tuzağı Farkları Nelerdir?

Ayı piyasası ve boğa tuzağı farkları fiyatların hareket yönleri olarak bilinmektedir. Yükseliş trendi boğa tuzağı olarak adlandırılırken, düşüş eğilimi ayı piyasası olarak ifade edilmektedir.

Bu dönemlerin geçiş süreçleri oldukça riskli bir süreç olmasının yanı sıra piyasalar içerisinde tuzak olarak da adlandırılmaktadır. Ayı piyasasından önce boğa piyasası olarak bilinen dönemin geçişleri çok keskin olmadığı için bu dönemlerde daha hassas yatırımlar yapılması gerekmektedir.

Ayı piyasasının sonlandığı düşünülen dönemlerde ise boğa tuzağına düşülmektedir. Bu dönemdeki kısa süreli yükselmelere aldanmamak için uzun vadeli incelemelerin yapılması gerekli olmaktadır.

Ayı Piyasası Nasıl Anlaşılır?

Ayı piyasasının nasıl anlaşılacağı uzun süreli büyük yatırımcılar tarafından özelliklerin takip edilmesi ile sağlanmaktadır. Sürekli olarak fiyatların düşüş eğilimine girdiğinin görülmesi durumunda piyasanın ayı piyasası olarak tanımlanması mümkün olmaktadır.

Ayı piyasası gibi bir kavramın incelenmesi yalnızca genel borsalarda değil aynı zamanda tek bir varlık takibinde de mümkün olmaktadır. Bu nedenle her iki durumda da piyasa takibi yapılabilmektedir.

Yorum Yap

Yorum Yap