Askerlik Borçlanması Hesaplama ve Kredi Veren Bankalar

Askerlik borçlanması hesaplama ve kredi veren bankalar adlı makalemizde sizlere 2021 askerlik borçlanması nasıl ödenir hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

askerlik borclanmasi hesaplama ve kredi veren bankalar

Askerlik borçlanması manası muvazzaf askerlik dışında geçen ve SGK primi ödenmeyen vakitlerde ve emeklilikte geçerli olmak suretiyle uygulanan sigorta primi ödemesidir. Vatandaşların asker yahut erbaş olarak askere alınmaları yahut Yedek Subay Okulu’nda vakit geçirmeleri halinde bu zamanın garantiye yansımasıdır. Askerlik borçlanması hesaplamalarından yararlanılması için askerlik hizmetinin yerine getirilmiş olması gereklidir. Vatandaşların askerlik borçlanması en çok askerde geçirdikleri zaman kadar olabilmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanması hesaplama prosedürü için günlük kazancın alt ve üst sınırının bilinmesi gereklidir. Vatandaşların askerlik kademelerinde geçirdikleri zamanın tamamı yahut bir alanı için sigortalıların günlük kazançlarının %32’sine denk gelecek şekilde hesaplama prosedürü uygulanmaktadır. Bu borçlanma, yurttaşların talep ettikleri an geçerli olan sigorta bildirimleri ölçüsünde şekillenir. Bu hesaplamanın uygulanabilmesi için yurttaşların Sosyal Sigortalar Kurumu’na müracaat yapmaları gereklidir. Bu başvuruyu şahsen gerçekleştirmeyle yükümlü olan vatandaşlar, askerlik borçlanması hesaplaması ile görevlendirilmiş memurlarla muhatap olacaktır. En kısa sürede yurttaşların taleplerine yanıt verilmesinin beraberinde uygulanan hesaplama, lüzumlu portallara ve dijital ortama dahi aktarılmaktadır.

Askerlik borçlanması hesaplama formülü, en düşük 21.64 TL, en yüksek 162.32 TL’dir. Bu kapsamda 18 maaş standart askerlik borçlanması hesaplandığında meydana en düşük 11.685.60 TL’lik bir ödeme tutarı çıkmaktadır.

Vatandaşların askerlik borçlanmasını kendilerine tebliğ edilen süreler içerisinde ödemesi gereklidir. 1 maaş rötar yaşanması halinde bütün müracaatlar yineleme alınır. Prim ödenemeyen günler içerisinde, borçlandırma ödemesi kapsamında yer almaz.

Askerlik Borçlanması İçin Kredi Çekmek

Askerlik borçlanmasını kredi ile ödemek için elverişli kredi notuna, belli bir oran gelire sahip olmak ile beraber sistem içerisinde borçlu konumda olmamak gereklidir. Eğer askere gidildiği 23- 24 yaşında sigorta başlangıcı yapıldığı şayet, kredi alarak askerlik döneminin sigorta bedeli ödenebilir, böylelikle er emeklilik muhtemel olur. Ancak sigorta başlangıcı askerlik evveli yapılmadıysa, rastgele bir şekilde askerlik borçlanmasının ödenmesi ile er emeklilik muhtemel değildir.

Askerlik borçlanması için alınacak kredi, gereksinim kredileri kapsamında değerlendirilir. Katılım bankalarından alınabilmesi daha muhtemel olan bu kredi, maaş gelir, kedi notu ve daha evvela kredi çekilme haline tabi olarak verilmektedir. İhtiyaç kredisi kapsamında kredi alınması için banka ile uygulanan görüşmelerde, alınacak paranın askerlik borçlanması kullanılacağının beyanı, bankaların geri ödeme ve faizler hususu ile ilgili daha çok elastikiyet göstermesini karşılamaktadır. Bunun beraberinde bankalar, lüzumlu gördükleri hallerde kefil yahut rehin de isteyebilmektedir.

Sigorta Başlangıcının Askerlik Sonrası Olması Durumunda Borçlanma

Askerlik sonrasında sigortalarda borçlanma isteği halinde, lüzumlu meblağın ödenmesi halinde sigorta başlangıcı, askerlik zamanı kadar geri çekilir. Bunun haricinde askerlik uygulanan devir ve evvel sigortalı görünme yahut sigortanın lüzumsuz çok gösterilmesi gibi bir vaziyet söz hususu değildi. Bu talepte bulunan vatandaşlar için yalnız askerde geçirilen zaman kadar er emeklilik talihi tanınır. Bunun dışında bir esnetme yapılamamaktadır.

Askerlik Borçlanması Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Askerlik borçlanmasında dilenen belgeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Askerlik şubesinden borçlanma namına alınacak yazı,
  • Kimlik fotokopisi,
  • Askerlik borçlanması müracaat formu,
  • Sosyal Sigortalar Kurumu son çalışma hali teşhis kâğıdı alınmalıdır.

Askerlik borçlanması müracaat formuna Sosyal Sigortalar Kurumu’nun resmî sitesinden ulaşılabilmektedir. Bu formun kusursuz doldurulması gereklidir. Herhangi bir noksan yahut hatalı bilgide, askerlik borçlanması isteği reddedilir. Askerlik borçlanması için bankaya yapılacak kredi başvurularında dilenen bu belgeler bütün bankalar için aynıdır. Bankalar, ufak farklılıklar olarak bordro ve sigorta prim belgesi istese de bu belgeler mutlaka istenecek olanlardır. Askerlik borçlanmasının müracaatının uygulanacağı yerler şu şekilde sıralanabilir:

En son çalışılan yer 4A SSK şayet, işyerinin tabi bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu,
BAĞ-KUR’a tabi şayet dosyanın bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu,
Emekli Sandığı’na tabi şayet Ankara Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na evrak ve formlar gönderilmelidir.

QNB Finansbank Askerlik Borcu Kredisi

Askerlik borçlanması için Qnb Finansbank kredisi alma talebiyle şubelere müracaat yapıldığında daha talepte bulunurken ne kadar geri ödeneceği, kaç maaş ödeme kolaylıklarının sağlandığı gibi detaylar hususu ile ilgili brifing sağlanmaktadır. Faiz oraları kredi kullanım miktarı ve kredi sarf edilen devreye göre değişiklik gösterse de, Qnb Finans Bankası’nın kredilerinde faiz oranlarının elverişli olduğu bilinmektedir. Başvuru esnasında sigortadan yahut maaştan kesilecek tutarın dahi görülebileceği kredi, 15.000 TL seviyesinde verilse de oran, kredi notuna ve başvuran bireyin haline göre değişiklik göstermiştir.

Garanti Bankası Askerlik Borcu Kredisi

Garanti Bankası ile askerlik borçlanması kredisi alabilmek için genellikle rehin gibi garantörler istenmemektedir. Bunun beraberinde faiz oranlarının başka bankalara göre yüksek olduğu bilinmektedir. Garanti Bankası’ndan alınacak kredilerde, kredilerin kısa vadede ödeme planı ile geri ödenmesi daha kazançlı olacaktır. Uzun vadeli kredilerde alınan ile geri ödenen oran arasında daha çok ayrım olmaktadır. Garanti Bankası’nın askerlik borçlanması kredileri ferdi krediler kapsamında yer almaktadır.

Halkbank Askerlik Borcu Kredisi

Halkbank kredisi ile askerlik borçlanması ödemek uzun vade ve düşük faiz oranları ile epey akla yatkın bir seçenektir. Bu krediyi talep etmek için Halkbank şubelerine gitmeye lüzum yoktur. İnternet bankacılığı ile de dilenen miktarda kredinin çıkma hali, geri ödenecek tutar, ödeme planı ve faiz oranları görülebilmektedir. Bireysel krediler kapsamında bulunan bu kredi, uzun ödeme planlarına sahiptir. İstenen meblağa göre 36 aydan 60 aya kadar vade imkânı sunulmaktadır. Bunun beraberinde banka, rehin yahut kefil talep etme hakkını gizli tutar. Banka, bütün bankaların askerlik borçlanması için talep ettiği belgelere ilave olarak rastgele bir evrak talep etmemektedir.

Ziraat Bankası Askerlik Borcu Kredisi

Ziraat Bankası kredisi ile askerlik borçlanması ödemesi için, SGK’ya ödenecek toplam borcun bilinmesi gereklidir. SGK merkezlerinden öğrenilebilecek bu meblağın sonrasında, şubeye gidilerek Mutlu Emeklilik Kredisi yahut gereksinim kredisi kapsamında kredi talebinde bulunulabilir. Emeklilik yaşı, prim günü ve SGK kapsamında başka şartları uyan şahıslar, bu krediden öncelikli yararlanır. Bunun için banka, bütün bulguların kusursuz belirlenebilmesi hedefiyle, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ayrıntılı brifing yazısı istemektedir.

Askerlik Borçlandırılması Kredisine Başvuru Şartları

Askerlik borçlandırılmasını kredi ile ödeme koşulları hususi bankalara yahut devlet bankalarına yapılacak başvurula göre değişiklik göstermiştir. Bu şekilde kredi çekerek askerlik borçlandırmasını ödemek talip şahıslar, gelir belgesi ve borçlanma kâğıdı ile bankalara müracaat yapabilirler. Bu belgeler isteğe tabi, bankadan bankaya değişiklik gösteren belgelerdir. Bazı bankalar sadece getirilmesi mecburi belgeler üzerinden kredi isteği alırken, bazıları gelir belgesini de talep etmektedir. Özel bankalarda 5 dakika içerisinde sonuca ulaşılabilirken, devlet bankalarında sonuca ulaşmak 30 dakika gibi bir süre isteyebilir. Askerlik devresi borçlanması, bunun yanı sıra emekli maaşında artışa dahi niçin olabilmektedir. Bu sebeple hem er emeklilik fırsatından yararlanabilmek için, üstelik alınacak emekli maaşının yükselmesi için, askerlik borçlanması fırsatından yararlanılmalıdır.

Yorum Yap

Yorum Yap