Bankalar müşterilerine belirli faiz oranları ve vadelere dayanarak kredi verme fırsatı sunarlar. Genellikle düzenli geliri olanlar ödeyebilecekleri taksit miktarını öğrenerek kredi başvurusunda bulunurlar. Ev, araç veya çeşitli ihtiyaçlar için kredi talep edenlerin büyük kısmını ise alanlar oluşturur.

Bankalar düzenli geliri olan kişilere kredi verirken, müşterilerinin aldığı maaşı ikiye bölerek hesaplama yaparlar. Asgari ücretin ortalama 2200 TL olarak aldığımızda, bu miktar 1100 TL olarak hesaplanacaktır. Gelirin yarısı aslında sizin bankaya geri ödeyeceğiniz miktarı belirlemek için kullanılmaktadır. Buna göre 2200 TL maaş alan biri aylık olarak 1100 TL kredi taksiti ödemesi yapabilir.

Buna göre 48 ay vadeli kredi alacak kişi:

48 x 1600 = 52 800 TL tutarında kredi alabilir.

Kişinin 120 ay konut kredisi aldığını varsayarsak:

120 x 1100 TL =  136 000 TL

Kredi almanızda etkili olan tek faktör maaşınızın yarısı değildir. Bunun yanında mali durumunuz, kredi notunuz veya siciliniz gibi pek çok unsur dikkate alınarak kredi alıp alamayacağınız belirlenir. Bunun dışında kredi çekmek isteyen asgari ücretli kişiler öncelikle bankaların sunduğu fırsatları araştırmalıdır. Uygun vade ve faiz oranına göre tercih edeceğiniz bankayla görüşebilirsiniz.