Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar

arsa tapulu daireye kredi veren bankalar

Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar ile Arsa tapulu eve kredi çıkar mı? 2021 Arsa Tapulu Daireye Kredi Veren Bankalar listesini burada bulabilirsiniz.

İskân izinleri olmayan evlerin arsa tapularına sahip oldukları açıktır. Bu anlamda arsa tapularından dahi yola çıkılarak kredi başvurularına yer verilmekte. Kat mülkiyeti dışında bankaların rehin olarak arsa tapularını dahi aşikar bulundurduklarını fark edeceksiniz. Ancak arsa tapularından yola çıkılarak kredi veren banka adedinin şimdilik az olduğunu dahi söylem etmek lüzum. Örnek verecek olursak şunlar arasında Finans Bank konumunu almış durumda.

Finans Bank için;

Başvurulara geçmek isteyenlerin en yakın şubelere uğramaları gerekiyor.
Sadece tapu ipoteği yeterli olmadığı için mesken istekleri olabilir.
Gelir seviyesi gibi pekçok vaziyet aşikar bulundurularak krediler çıkartılır.
Genel biçiminde de arsa tapulu kredilerin yavaş ilerlediği açıktır.

Hisseli Tapuya Kredi Veren Bankalar

Vakıf Bank paydaşlı tapuya kredi veren bankaların başında geliyor. Ortakları olan bu tapuya tabi olarak kredi veren banka adedi epey azdır. Riskli olduğundan kaynaklı fazlası bankanın paydaşlı tapuya ev kredisi vermediği biliniyor. Bunun önüne geçmek için de ağır şartların sunulması esas alınmıştır. Örneğin paydaşlı ev ipotekli kredi için kefalet istekleri olmakta. Yani başka ortakların geri ödemelere yönelik kefil olmaları gerekiyor.

Tek bir tapu düzeni olacak şekilde de düzenlemelere gidilebilir. Hisse parçaları olmadan kısa sürede kredilerden netice alınabilir. Arazinin rehin olarak sunulması namına tek azıcık olması beklenmekte. Hisseli tapuyu tek tapuya çevirme işlemleri sonucunda bankaların gereksinim kredilerinden faydalanmanız zor olmayacaktır. Aynı vakitte ipoteklerden mesken kredilerine de başvurulabilir.

Arsa Tapusu Ev Kat Mülkiyetine Nasıl Çevirilir?

İrtifak hakları kapsamında arsa tapusunun çevrilmesi muhtemel olacaktır. Kanun hükümleri yeterince de bu hususta ki şartlara yer verilir. Örneğin ilkin inşaat çalışmalarının tamamlanması gerektiğine yönelik şartlar söylem edilir. Yapının tamamlanması durumunda paydaşlı tapuyu kat mülkiyetine çevirme işlemlerine geçilir. Arsa tapusunu kat irtifakına çevirme masrafları dahilinde harekete geçmeniz gerekiyor. Arsa tapulu evin kat mülkiyetine çevirme masrafı 2018 senesi içinde farklılık göstermekte. Arsa tapulu evin kat mülkiyetine dönüştürülmesi namına bu masraflardan ziyade malik yahut ortakların kararınca işlemlere yer açmak muhtemel.

Arsa Tapusu Üzerine Kredi Çekilir Mi?

Arsa kredisi yerine oldukça önemli bir konuyu edenler arsa tapularından yola çıkarak kredi imkanlarına göz atmakta. Şöyle ki tapu ipotekli kredi veren birkaç adet banka bulunmaktadır. Baştan dahi belirttiğimiz gibi Vakıfbank arsa kredisi sunmaya devam etmekte. İpotek olarak gösterilen arsalar dahilinde kredilerden faydalanmanız muhtemel olacaktır. Ancak ilk olarak kredi özelliklerine göz atacak olursanız;

Düzenli bir gelire sahip olanların talepte bulunmaları isteniyor.
İstihbaratın pozitif olması durumunda vatandaşlara verilecektir.
Hayat Sigortaları dahilinde kullanılması muhtemel olmakta.
Gayrimenkul yani arsa değerinin %75’i kadar kredi limiti sunulmakta.

İpotek olarak gösterilen arsanın keşif incelemelerine geçilmekte. İncelemelere göre kıymeti meydana çıkacaktır. Sonuç olarak değerinin azami %75’i kadar kredi limiti tanımlanacaktır. Bu detayları aşikar bulundurmanız ehemmiyet arz ediyor. Tarla ipotekli kredi veren bankalar umumi anlamda limitleri için rehin gösteren taşınmanız esas almakta.

Müstakil Eve Kredi Verilir mi?

Yapı kullanım izinlerine dikkat edilerek bağımsız evlerin rehin olarak gösterilmesi muhtemel. Hangi evlere kredi verilmez sorusuna karşılık olarak bağımsız yahut villa cevabı alınmaz. Müstakil eve kredi veren bankalar dahi olduğu için bu hususta rastgele bir problem yaşamanız muhtemel olmayacaktır. Kat mülkiyeti ile kat irtifaklı olacak şekilde müsaade belgeleri gönül koymak zorundadır. Ev kredisi için vatandaşların başvurularına yönelik varsa arsa tapularını dahi teminat olarak gösterebilirsiniz. Teminatlar öneme alınarak kredi limiti belirleniyor. Arsa tapusu olan mülke kredi veren bankalar arasında Vakıf Bank ile Finans Bank dikkat çekmekte. Yine bağımsız olan evlerin arsa tapularından yola çıkarak bu bankaları esas alabilirsiniz.

Toprak Tapulu Daire Satışı

Toprak yahut arsa tapularına sahip olan dairelerin ev satışları gerçekleşmez. Direk olarak arsa hissesine tabi olarak satışa yer verilir. Nitekim arsa tapuları bulunan konutların dahi çok çok talep görmedikleri açıktır. Toprak tapulu ev almanın sakıncaları çoktur. Bundan kaynaklı olarak arsa tapulu evler ne olacak sorusuna cevap verilmekte. Hisse tapulu daire satışı için de sorulan bu suallere karşılık olarak;

Arsa payını esas alarak dairenin m kare arsa hesaplamalarına geçilebilir.
Satıcı ile uyuşma uygulamak üzere notere gitmeniz gerekiyor.
Gerçek bedelini esas alarak işlemlerin gerçekleşmesi ehemmiyet arz ediyor.

Arsa tapulu evin tapu masrafı aşikar bulundurularak dahi işlemlere geçilebilir. Yani doğrudan ev tapusu üzerinden satışına yer vermeniz muhtemel. Bunun yerine arsadan yola çıkılarak m kare ve bedel incelemelerine de geçmeniz esas alınır. Noter nezdinde gerçekleşen bu işlemler dahilince dairenin satışı zor olmayacaktır.

Arsa Tapulu Daire Alınır mı?

Resmi olarak yapının tamamlanmamasından kaynaklı olarak arsa tapulu dairelere yer verilir. İskân belgesi almadıkları için arsa hissesi üzerinden değerlerine yer verilir. Bu anlamda arsa tapulu ev satışı güçtür. Satıcının alıcı ile noter nezdinde işlemlere yer vermesi gerekiyor. Arsa tapulu bağımsız ev için de arsa payına göre kıymet biçilir. İsteyenler arsa tapulu evin tapu masrafı ile de harekete geçebilir. Yani evin tamamlandığına yönelik taleplerde bulunabilirsiniz. Bu şekilde satışına geçmek daha basit olacaktır. Yatırımcıların çok çok ilgisini çekmeyen arsa tapulu dairelerin kredilere elverişli olmadıkları görmekteyiz. Arsa tapulu ev kredisi veren bankalar olsa dahi satın alırken problem yaşanmakta.

Arsa Tapulu Eve Kredi Verilir mi?

Arsa tapusu üstüne kredi çekilir mi ? soruları oldukça popülerlik sağlarken bu soruya karşılık olarak Vakıf Bank açıklamalarına göz atılabilir. Nitekim arsa tapusuna kredi olanağı sağlamak isteyenlerin öncelikli olarak değerlendirmeye aldıkları banka olarak karşımıza çıkmakta. Yine bankadan ilerlemek namına belli şartlara uyulması gerekmektedir. Arsa kredisi olmadan bu imkanlara yönelik bu detaylar aktarılmakta;

Şubelerden müzakere sağlayarak kredi imkanlarının değerlendirilmesi muhtemel olacaktır.
Gelir belgeleri gibi türlü talepler tarafında harekete geçilmekte.
Kredi notu ve ipoteklere tabi kalarak kredilerin verilmesi söz konusudur.

Toprak tapulu eve kredi veren bankalar limitleri de ipotekler esas alınarak belirlemekte. Şöyle ki rehin olarak gösterilen evin keşif kapsamında incelemelerine geçilir. Ancak bu araştırmalar sonucunda kıymeti söylem edilir. Arkasından dahi %75 oranından olacak şekilde limitlerine geçilmekte. Kredi limitinin akabinde faiz oranı ile vade seçeneklerine göz atmanız sağlanır. Tüm bu olanaklar dahilinde gereksinim duyduğunuz nakde ulaşmanız muhtemel. Hangi evlere kredi verilmez merak edenlerin karşısına arsa tapulu olanlar dahi çıkmıyor.

Arsa Kredisi

Şekerbank arsa kredisi taleplerine yer açmak isteyenlere azami vade duyurulur. 120 ay olacak şekilde vade imkanları bulunan bankanın %45 keşif değerine göre sınır tespit ettiği görmekteyiz. Teb arsa kredi için şayet 60 ay vade bulunmaktadır. Ekspertiz değerinin de %60 olacak şekilde duyurulması söz konusudur. İş Bankası arsa kredisi için de gene 60 ay azami vade imkanları karşınıza gelecektir. Hemen akabinde keşif kıymeti için %50 duyuruları sunuluyor. Ziraat Bankası arsa kredisi için de azami vade 60 ay kadardır. Kredilendirme oranı için de %50 gösteriliyor. Yani keşif araştırmaları yardımıyla kredi limitinin belirlenmesi sağlanmakta.

Yorum Yap

Yorum Yap