dünyanın en eski yatırım araçlarından biridir. Bu değerli maden özellikle uzun vadeli yatırımcı için güvenli bir liman olarak kabul edilir. Ancak piyasası da dikkatli olunması gereken bir sahadır. alım satımında dikkat edilmesi gereken kurallara uyarak çok daha başarılı bir yatırım yapabilirsiniz.
Altın fiyatlarını takip ederken ekonomik ve siyasi gelişmeleri takip etmek yararlı olacaktır. Uzmanların görüş ve beklentilerini takip edip, doğru zamanda alım ve satım yapmak önemlidir. Altın genellikle USD para birimi ve petrol ile birlikte hareket eden bir yatırım aracıdır. Bundan dolayı piyasaları takip ederken bu iki yatırım aracını dikkate alarak altın fiyatı ile ilgili tahminlerde bulunmak yararlı olabilir.
Altın alım satımından kar edenler genellikle uzun vadeli beklentilerle hareket ederler. Eğer altın alıp kenara koymayı planlıyorsanız, bu yatırım için ayırdığınız paraya uzun süre dokunmamayı göze almalısınız. Altın ve özellikle işlenmiş (bilezik veya kolye gibi) altınlar kısa süreli alım satımlarda kişiyi zarara sokabilir. Ancak altın birimi ile kısa süreli kazanç elde eden yatırımcılar da vardır. Bunu yapmak için piyasayı sürekli olarak kontrol etmeli ve fiyat dalgalanmalarından faydalanma konusunda kendinizi eğitmelisiniz.
Sonuç olarak altın hem somut olarak hem de finansal piyasalarda işlem yapılarak alınıp satılan bir araçtır. Somut olarak aldığınız altınlar gerektiğinde elden çıkarılabilecek türde olmalıdır. Bu tür yatırım kısa vadede çok yüksek kar sağlamayabilir. Finansal araçlarla altın alım satımı için altın piyasası hakkında bilgi sahibi olmanız yararınıza olacaktır.