Kurda yaşanan dalgalanma altını da yakından etkiledi. Son olarak Altın ücretleri ne kadar oldu suali döviz işlemlerini yakından takip eden surat binlerce şahıs doğrulusunda sorgulanmaya başladı.

Kapalıçarşı’da 24 ayar külçe altının gramı günü yüzde 4 artışla 265,40 liradan bitirdi. İstanbul Kapalıçarşı’da, bu gün kapanışta çeyrek altın 432 lira, Cumhuriyet altını 1.768,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram maliyeti ise cuma günkü kapanışa göre yüzde 4 yükselişle 265,40 liradan prosedür gördü. Altın yatırımcılarının gözü kulağı hem Kapalıçarşı hatta serbest piyasadaki altın fiyatlarında. Cuma günü dolar kurundaki kıymet kazançlarının tesiriyle alış çoğunluklu bir seyir seyreden altının gram maliyeti, günü evvelki kapanışa göre yüzde 15,5 primle 249,8 liradan bitirdi.

Peki, gram ve çeyrek altın bu gün ne kadar?

Altın ücretleri, günün ilk saatleri bakımından sorgulanmaya başlandı. Bu sabah piyasalara yansıyan verilere göre gram altın 265 lira, çeyrek altın 412 lira ve Cumhuriyet altını 1.670 liradan prosedür görüyor. İşte, günün en aktüel altın ücretleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler Altının gram maliyeti, haftanın ilk prosedür gününe yükselişle başlamasının sonrasında 265 lira seviyelerinde dengelendi. Cuma günü dolar kurundaki kıymet kazançlarının tesiriyle alış çoğunluklu bir seyir seyreden altının gram maliyeti, günü evvelki kapanışa göre yüzde 15,5 primle 249,8 liradan bitirdi.

Asya piyasalarında satış çoğunluklu bir seyir seyreden altının ons maliyeti ise şu dakikalarda evvelki kapanışa göre yüzde 0,2 azalışla 1.208,7 dolardan alıcı buluyor. Analistler, bu gün açıklanacak ehemmiyetli bir data olmadığını ve piyasalarda iç dinamiklerin öne çıkacağını söyleyerek, hafta çapında ise yarından ardından hareketlenecek data takviminin global piyasaların istikameti üstünde belirleyici olacağını kayıt etti.

Bankacılık Tertip etme ve Denetleme Müessesesi (BDDK) ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) gelen hamlelerin Türk lirası varlıklar üzerindeki satış baskısını hafifletebileceğini söyleyen analistler, altının ons fiyatında ise 1.205 doların takviye mevkisine yaklaştığını ifade etti.