2021 Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği nedir ve nasıl alınır, 2021 mantar yetiştiriciliği hibe desteği ve mantarhane açmak için gerekli belgeler nelerdir.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği istiridye mantarı ve kültür mantarı yetiştirmek isteyen üreticilere verilmektedir. Bu mantar türleri kısa vadede oldukça büyük kazançlar sağlamaya yarar. Ne denli büyük bir kazanç elde edilmek isteniyorsa masrafı da o denli çok olduğu için mantar yetiştiriciliği hibe desteği adı altında maddi bir destek alırlar. Bu maddi destek sayesinde daha verimli ve daha başarılı bir seracılık yapılmış olur.

Mantar yetiştiriciliği yapmayı düşünen üreticiler TKDK devlet kurumları, KOSGEB ve Ziraat Bankası gibi çeşitli kanallardan hibe alabilirler. Öncelikle bu hibenin alınması için en az 100 metre karelik bir alan sahip olmak gerekir. Ortalama 50.000 TL’ye ihtiyaç duyulan bir iştir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişinin bulunduğu şehir Tarım ve Orman Bakanlığı müdürlüklerine başvurarak hibe desteğinden faydalanmaları mümkündür. Buradan 30.000 TL hibe alınabilir.

Ziraat Bankası Mantar Kredisi

Ziraat Bankası mantar kredisi, mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen üreticinin Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan kabul edilmesi sonucunda bu üreticiye verilen kredi çeşididir. Alınan hibenin 3 katı kadar kredi desteği sağlanır. Bu kredi düşük faiz oranı ve 4 yıla kadar vade imkanı sunar.

Geleneksel üretim yapan müşteriler 50.000 TL’ye kadar kredi kullanabilirler. 50.000 TL miktarının üzerinde alınacak olan krediler için en az %50 oranında sübvane edilir. Düşük faizli kredi kullanmak isteyen müşteriler için ise üst kredi limiti 2.500.000 TL civarındadır.

TKDK Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği

TKDK mantar desteği IPARD 2 programı kapsamında verilen bir destek türüdür. Bu desteği alan kişiler kültür mantarı ve istiridye mantarı yetiştirebilir. Bu destek bazı illerde verilir ve 30.000 TL civarındadır.

Desteklenen iller; Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Uşak, Van ve Yozgat’tır.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Nasıl Alınır

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği

KOSGEB mantar yetiştiriciliği destekleri NACE koduyla toptan kültür mantarı ticareti yapmak isteyen üreticiler içindir. Yatırım yapmak isteyen üreticilere 2 yıllık üretim programı için 60 bin TL’ye kadar hibe desteği sağlanmıştır.

Geleneksel girişimcilik alanında yatırım yapan üreticilere NACE kodu verilir. Bu NACE kodu arasında geleneksel girişimcilik alanında destek alan sektörler arasında geçiş yapılabilir. Mantar türünün satışının da yapılabileceği bir işletme kurulabilir. Bu da KOSGEB desteklerinden biridir.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Kursları

Mantar yetiştiriciliği kursları, mantar yetiştiriciliği hibe desteği almak isteyen üreticiler için kurulmuş bir halk eğitim kursudur. Mantar yetiştirmek bir bilgiye dayandığı için devletten mantar yetiştiriciliği hibe desteği almak adına bu kurslardan alınan bir sertifikaya ihtiyaç vardır. 12 kişilik sınıflar halinde verilen eğitim halk eğitim merkezlerinde verilir. Buradan sertifika alan üreticiler hibe desteğine başvurabilir hale gelirler. Eğitimin saati yaklaşık 190 ila 200 arasında değişmektedir. Sertifikayı alan üreticiler eğer önkoşulları da tamamladılar ise hibeye başvurabiliyorlar.

Mantar Yetiştiriciliği Hibe Desteği Kredisine Başvurmak

Mantar yetiştiriciliği hibe desteği başvurusu için öncelikle bazı koşulları yerine getirmek gereklidir. Bu koşullar şöyledir:

  • En az 100 metre kare mantar yetiştirme alanı
  • 15 -20 ton kompost ve buna ek olarak 3 katlı ranza sistemi ya da buna benzer sistemlerin kurulması
  • Sistemlerin içerisine vantilatör, aspiratör, sırt pompası, higrometre ve termometre gibi üretimde gerekli araçların bulunması
  • Beyaz şapkalı kültür mantarı ya da istiridye mantarı yetiştirilmesi

Bu şartları sağlayan üreticiler mantar yetiştiriciliği hibe desteğine başvurmaya hak kazanırlar.

Yorum Yap

Yorum Yap