2021 KOSGEB Hangi Sektörlere Destek Veriyor?

2021’de KOSGEB’in destek verdiği sektörler, 2021 KOSGEB Kredileri Nasıl Çekilir? KOSGEB girişimci desteği, 2021 KOSGEB sektör destekleri hakkında detaylı bilgi.

2021 koskeb hangi sektorlere destek veriyor

2021’de KOSGEB’in destek verdiği sektörler, bilgi işlem, imalat, inşaat, iklimlendirme üretimi, sigortacılık ve finans, idari hizmet, konaklama ve yiyecek, su temini, taş ocağı ve madencilik sektörleridir. 2021 KOSGEB destekleri aynı zamanda, bilimsel ve teknik faaliyetler yapan KOBİ’lere, spor, kültür, sanat sektörüne, atık yönetimi ve iyileştirme sektörüne, toptan ve perakende ticaret, ulaştırma, depolama, motosiklet-araç onarım sektörlerine verilir.

2021 KOSGEB Kredileri Nasıl Çekilir?

2021 KOSEG kredilerini çekmek için izlenecek yol haritası şudur:

 • İlk olarak KOSEG Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne kayıt yapılmalı ve ardından kursa başarıyla tamamlanmalıdır.
 • Hemen ardından kutsa edinilen bilgiler ışında iş planı hazırlanmalıdır.
 • Bu iş plan KOSGEB’e sunulmalı ve anlatılmalıdır.
 • İş planının KOSGEB tarafından kabul edilmesi halinde 50 bin ve 100 bin TL hibe almaya ilk adımda hak kazanılır.
 • Hak kazanımı ardından ise kişi iş projesini sunduğu şirketi veya dükkanı açmalı bu sırada, makine, teçhizat, donanım, dekor masraflarını faturalandırmalıdır.
 • Bu aşamalar sonunda elde edilen KOSGEB eğitim sertifikası, ilgili giderleri ifade eden makbuzlar ve diğer evraklar ile Halk Bankasına başvuru yapılır.

KOSGEB tarafından hibe desteğe ilişkin onay alan proje sahipleri ise Halkbank’a başvuru gerçekleştirdikleri ay içinde hibe tutarını nakit olarak teslim alabilirler.

2021 KOSGEB Sektör Destekleri Neler?

2021 KOSGEB sektör destekleri:

 • Girişimciler için şirket açılış desteği,
 • İşletmeler için KOSGEB AR-GE, teknolojik üretim ve yerleştirme desteği,
 • İşletmelerini geliştirmek isteyenlere özel KOSGEB büyüme ve uluslararası sahaya geçiş desteği,
 • KOBİ’ler için KOSGEB finansman desteği,
 • Yeni şirketler için KOSGEB rehberlik ve danışmanlık desteği,

KOSGEB 2021 senesinde sektörlere yönelik bu destekleri sunar.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nedir?

KOSGEB girişimci desteği, KOSGEB Geleneksel Girişimci Destek Programı Eğitimi ile iş projesini hazırlayan ve KOSGEB onayı alanlara sunulan hibe yardımdır. Minimum 50 bin TL olarak verilir. 65 bin TL’ye kadar faizsiz hibe iş kurma kredisinden yararlanılabilirken, tutar proje giderlerine göre 100 bin TL’ye kadar çıkarılabilir. İş planı onay alanların, Halk Bankası aracılığı ile yararlanabildikleri bir hibe çeşididir.

KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Desteği Nedir?

KOSGEB AR-GE, inovasyon desteği, yaratıcı fikirleri hayata geçirmek şirket sahiplerine Ar-ge ve inovasyon projelerine destek için verilen hibedir. 2021 senesinde devam eden hibe destek maksimum 750 bin TL olarak verilir. Araştırma, geliştirme, bilime dayalı yeni fikirleri yüksek bütçe ile hayata geçirme amaçları olan orta ölçekli şirketler bu destekten yararlanır. Hibe destek alınmadan önce Teknoloji, Yenilik ve Yerleştirme Dairesi Başkanlığı’nın ilgili inceleme sürecine katılım sağlanır.

KOSGEB Tekno Yatırım KOBİ Desteği Nedir?

KOSGEB tekno yatırım KOBİ desteği, KOBİ’lere özel 6.000.000 TL’ye kadar verilen hibedir. Bu özel destek programında, hali hazırla faaliyet sürdüren şirketlerin, Ar-ge yenilikleri ardından ortaya çıkardıkları ürünleri ticarileştirmeden önce KOSGEB’e başvuru yapmaları gerekir. Yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren ve KOSGEB başvurusunu yaparak, yeni ürün için üretim desteği almak istediğini belirten KOBİ’ler, maksimum 6.000.000 TL hibe alırlar. Bu avantaj KOSGEB’in teknolojik ürünleri ilişkin ticarileşmeye uygun yapıyı tespit ederek onay vermesi ardından elde edilir.

KOSGEB İmalat Sektörü Destekleri Neler?

KOSGEB’in imalat sektörüne desteği, gıda, tütün, içecek, tekstil, kağıt, mantar, petrol imalatı alanlarına yöneliktir. Aynı zamanda eczacılık ürünleri, ulaşım araçları, ağaç ürünleri, plastik ürün imalatı yapan şirketler de KOSGEB imalat sektörü hibelerinden yararlanırlar. İmalat sektörüne ürün imalat çeşidine göre değişen tutarlarda KOSGEB hibe kredileri verilir.

Yorum Yap

Yorum Yap