1100 TL Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu Nasıl Yapılır

1100 tl pandemi sosyal destek on basvurusu nasil yapilir

E-Devlet üzerinden yapılacak olan 1100 TL Pandemi Sosyal Destek Ön Başvurusu Nasıl Yapılır ve kimler bu Yardım başvurusunda bulunabilir sorularının cevapları.

Türkiye genelinde yapılan tam kapanma devam etmekte. Salgını denetim altına alabilmek için alınan tam kapanma kararının sonrasında pek çok iş yeri ve iş yeri çalışmalarına ara verdi. Esnaf ve işçiye sağlanan desteklerin beraberinde gereksinim sahibi ailelere de bu sürede dayanak verilmesi kararlaştırıldı. Hükümet gereksinim sahibi hanelere yardımcı olmak üzere ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı‘ ismi altında yeni bir sosyal yardım uygulaması başlattı.

HANE BAŞI 1100 TL YARDIM

Devlet, yaklaşık 2 milyonu geçen haneye 1100 lira ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi yapacak. Tam kapanma sebebiyle sağlanan 1100 TL yardım ile ilgili şartlar belli oldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, tam kapanma devresi için gereksinim sahibi 2 milyonu aşkın haneye, 1100 lira tutarında Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemesi gerçekleştirileceğini bildirdi.

SOSYAL YARDIM NASIL BAŞVURUSU YAPILACAK?

Hane başı 1100 TL yardım programının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca (SYDV) pandemi sebebiyle dönemsel gereksinim sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik, başvuruya lüzum olmaksızın yapılacağını açıklayan Yanık, şunları kaydetti:

“Bir evvelki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha evvela e-Devlet üzerinden başvurmuş ve gereksinim sahibi olduğu SYDV’lerimiz yönünden teşhis edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, ev başı 1100 lira tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz.”

Aynı dönemde ödemeleri yapılan 2022 sayılı Kanun kapsamındaki ihtiyar ve özürlü aylıklarının dahi Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemesi ile beraber yapılacağını duyuran Sayın Yanık, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programını almaya hak kazanan kişilerin durumunun, e-Devlet kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” başlığı altından denetim edilebileceğini anımsattı.

PEKİ 1100 TL SOSYAL DESTEK ÖDEMELERİ NASIL YAPILACAK? SORUSU

Diğer yandan Devletimizin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yönünden dayanak ödemelerinin, daha evvela e-Devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan bireylerin banka hesaplarına, başvurularında banka hesap bilgisi bulunmayanların şayet PTT kartlarına uygulanacağı söylem edildi.

TAM KAPANMADA PTT HESABI OLMAYANLAR NE YAPACAK?

Hem banka hesap bilgisi bulunmayan, üstelik PTT kart kullanmayan bireylerin şayet dayanak ödemeleri, Ramazan Bayramı bitmeden herkesin evlerine teslim edilecek.

SOSYAL DESTEĞİN DEVAMI GELMESİ İÇİN BAKANLIKTAN İLAVE KAYNAK AYRILDI

Bakanlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca dayanak olunan başka hanelere desteğin devamı için ayrıyeten 183 milyon lira ek kaynak aktarımında bulunacak.

Yorum Yap

Yorum Yap