Trafik sigortası her motorlu araç sahibinin mutlaka yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bundan dolayı bu uygulama “zorunlu trafik sigortası” olarak tanınmıştır. Motorlu araç sahipleri hem sigorta hem de kasko yaptırabilir. Kasko yaptırmak isteğe bağlı olsa da, trafik sigortası yasal olarak gereklidir. Bu sigortanın amacı herhangi bir kaza durumunda ortaya çıkan maddi hasarın karşılanabilmesidir. Trafik sigortası, hem sizi hem de diğer sürücüleri güvenceye almaktadır.
Zorunlu trafik sigortası, her yıl belirtilen bir standart bir ücrete sahip olsa da, bazı araç sahipleri için farklı ücretlendirmeler söz konusu olabilir. Kimi araç sahiplerinde çok daha yüksek çıkmasının bazı nedenleri vardır ve yüksek bedelli sigorta ödemek zorunda kalanların bunara dikkat etmesi gerekir. Örneğin büyük şehirlerde yaşayanlarda sigorta bedeli daha yüksektir. Bunun nedeni trafik yoğunluğunun fazla olması ve ortaya çıkan risk değeridir.
Trafik sigortasını etkileyen bir diğer faktör ise aracın geçmiş kaza durumudur. Hasarlı ve kaza geçmişi olan araçlar riskli guruba dahil olduğu için primleriniz yüksek görünebilir. Yüksek primli sigortaya neden olan bir diğer sebep ise sürücünün yaşıdır. Trafik sigortası genç yaştaki araç sahiplerinden daha fazla prim alınmasını öngörür. Bunun yanında lüks veya yeni model araçların da trafik sigorta bedeli daha fazla olmaktadır.